marčelina
Receptík na nepomotanou vánočku:
350g hladké a 250g hrubé mouky, 90g fruktózy, 100 g oliv.olej, 5 žloutků, 100ml soj. mléka, nastrouhaná vanilka a kůra z velkého citrónu, 50g droždí a to čerstvého, 100g rozinek a kolem 50g strouhaných mandlí, 10g soli, žloutek na potření a sekané mandle na posypání
Mléko nejprve zahřejte a poté do něho vmíchejte část fruktózy a trochu mouky, sůl a droždí a vše nechte přikryté vzkypět.
V rendlíku vymíchejte ol.olej se zbylou fruktózou, citrónovou kůrou a vanilkou do pěny, pak zašlehejte žloutky.
Do dvou třetin prosáté mouky vmíchejte kvásek a tuk se žloutky a fruktózou a míchejte do řidšího těsta. Pak postupně dosypávejte mouku až vznikne hladké a vláčné těsto. Když se přestane lepit na stěny zadělávací nádoby, vmíchejte rozinky, semleté mandle a nechte těsto přikryté utěrkou vykynout.
Vykynuté pak opět důkladně prohněťte a rozdělte na několik stejných částí. Z nich vyválejte dlouhé prameny, ty spleťte jako cop či pletenku. Tu pak vložte na pečící plech, potřete rozšlehaným žloutkem, posypte posekanými mandlemi a nechte opět vykynout. Vykynutou vánočku pečte při 180 stupních asi 40 – 45 minut.
Zda je vánočka pečená vám prozradí šikmo zapíchnutá špejle. Pokud ji vytáhnete suchou, nelepivou je hotová.
Podle toho v jaké troubě či peci pečete přikryjte případně vánočku shora papírem aby se nespálila.
Dobrou chuť! To bude darda. Já ji raději nebudu péct. Manžel jí nejí a já bych ochutnávala a ochutnávala až by z ní nic nezbylo.
Protože se blíží Velikonoce, tak abysme nemusely jen péct a neochutnat, ještě přidávám recept:¨
VELIKONOČNÍ BERÁNEK
500 g polohr. mouky
200 g rostlinného tuku /doporučuji použít ol. olej - dejte ho méně tak 130 g,/
120 g Glukapuru
40 g droždí
350 ml. sój. mléka
4 žloutky
1/2 lžičky sušené citr. kůry nebo čerstvá z 1 celého menšího citrónu,
2 hrsti mandlí, rozinky na zdobení /očička/
rostlinný tuk na vymazání a strouhanka /kokos/ na vysápání formy
rozpočet je na 1 velkého nebo 2 malé beránky
Připravte kvásek. Dále utřete žloutky s Glukapurem /ne s fruktózou/, přidáte citron.kůru, kvásek,špetku soli, mouku a zbytek sójového mléka.Oloupané mandle rozemelte a přidejte do těsta. Do vysypané formy dájte těsto a nechte vykynout.Až je forma úplně plná vykynutého těsta, přikryjete jí druhou polovinou formy. Pečeme při 150 stupních. Po 25 minutách berana obrátíte a po dalších 25 min. by měl být beránek upečený
recept lze použít i na bábovku
Domácí pribináček
1,5 odtučněného tvarohu ve vaničce, 1 šlehačka (30%), fruktóza a kakao dle chuti.
Vše smícháme dohromady a mixérem šleháme do požadované hustoty.
Řecké smažené banány s medem
4 banány, 1/2 hrnku mouky, 1/2 hrnku mouky z rýže, 1/2 lžičky prášku do pečiva, med, olej na smažení, sezamová semínka (nebo jakékoliv oříšky), voda
Smícháme mouky s práškem do pečiva (přidáme 1 lžíci medu a 1/2 hrnku vody), promícháme, až je z toho husté těstíčko. Necháme asi 30 minut odpočinout v ledničce. Mezitím oloupeme banány, nakrájíme na silná kolečka, obalíme v těstíčku a smažíme na rozpálenem olivovém oleji do zlatova. Podáváme polité medem a posypané sezamovými semínky (nebo různě jemně pomletými oříšky).
Sojové masíčko dle Marčeliny
Sojové kostky namočíme do vody se zeleninovým vývarem.Nakrájíme si 2 velké cibule na půlměsíčky a 7 stroužků česneku na plátky.Rozpálíme nejlépe na pánvi wok olivový olej,přidáme cibuli.Jakmile začne zlátnout přidáme česnek.chvíli smažíme a nakonec vyždímané sojové kostky.Vše opékáme a nakonec přídáme koření co dům dal.Já mám nejraději kombinaci vegety,grilovacího koření,gurmán(nemusí být),kari,gyros,sladká paprika.Podávám s pečenýma bramborama.
slané kytičkové omeletky
1/2 litru vody nebo sojového mléka, 1 cibule, 1 zelená paprika, koření gyros nebo jaké máte rádi,sůl, pepř,2-3 žloutky polohrubá mouka, uzené nastrouhané tofu
Z uvedených surovin uděláme těsto řídké asi jako na sladké palačinky a smažíme na olivovém oleji, potřeme kečupem nebo hořčicí a podáváme se zeleninovým salátem
Šlehačková sekaná
1 kg mletého masa /jakékoliv dle chuti/
2 lžíce vegety
1 šlehačka
Vegeta a šlehačka se přidává přímou úměrou k množství masa. Pečeme v troubě, podlité vodou. Žádné jiné ingredience nejsou zapotřebí.
Dělený mazanec
200ml sojového mléka,100g olivového oleje,500g polohrubé mouky,5lžic medu,1lžička soli,kostka droždí,ořechy,rozinky
Zaděláme si kvásek ze sojového mléka,lžíce medu a kvasnic.Z ostatních surovin a kvásku vytvoříme těsto,jestli je příliš husté ,můžeme doředit mlékem a naopak zahustit moukou.Těsto necháme pořádně vykynout.Uděláme bochánek,který přeneseme na plech vyložený pečícím papírem anecháme ještě tak půl hodiny kynout.Uprostřed nařízneme křížek a potřeme rozšlehaným žloutkem.Pečeme pozvolna,když tak zkusíme špejlí jestli je mazanec hotov.
Roláda bez mouky:
5 celých vajíček
2 lžíce kakaa
3 lžíce fruktozy
tvaroh rozdělaný s fruktozou a šlehačkou /nebo šlehačka s fruktozou
Postup:
Vajíčka s cukrem vyšleháme do opravdu husté pěny. Pak opatrně vmícháme kakao a pěnu vylijeme na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme v horké troubě, pečivo se nejprve hodně nafoukne a až spadne do konečné podoby, je upečeno. Není dobré troubu otevírat, srazí se cca 5-10 minut. Vyndáme roládu a necháme ji vychladnout a pak na pocukrované /pomletá fruktoza/ utěrce smotáme. Po úplném vychladnutí plníme buď rozdělaným tvarohem s fruktozou - jen málo fruktozy, samotná roláda je sladká dost /možno přidat i šlehačku/ nebo pouze s ušlehanou šlehačkou. Tento paplsek se vyloženě vznáší na talířku a perfektně pasuje do živočišného dne - chutná jako bezé roláda.
PIŠKOTY -kytičkové (od Marčeliny)
3žloutky,190 až 210 g fruktozy,8lžic vlažné vody,210g hladké mouky,1 prášek do pečiva,1 lžíce vanilkového pudinku v prášku.
Žloutky s cukrem šleháme a postupně k nim přidáváme vlažnou vodu.Šleháme asi 10min.,aby vznikla světle žlutá nadýchaná řidší hmota.Do ní vpracujeme směs mouky ,prášku do pečiva a pudinkového prášku.Směs dáme do zdobícího pytlíku a tvoříme na plechu vyloženém pečícím papírem piškoty.Děláme je trochu menší,pečením nabydou.Pečeme při 200 stupních 5 minut
Domácí majonéza
Ingredience: 2 žloutky, pepř, sůl, 250 ml olivový olej, lžíce polotučné hořčice, nasekané bylinky (pažitka, petrželka...)
Uvedené suroviny 20 minut šleháme do zhoustnutí.
Rajská omáčka
osmahnutá cibule na oliv. oleji, na ni rajčatový protlak a šťáva, popřípadě naředit vodou, bobkový list, nové koření, hřebíček, cukr, sůl a poté rozkvrdlat mouku se sojovým mlíčkem a zahustit. Nakonec kápnout trochu octa.
Je dobrá buď s knedlíky, rýží nebo bezvaječnými těstovinami a maso mi k ní vůbrec nechybí.
Celerové hranolky
Suroviny:
Celer, olej, sůl
Postup:
Celer oloupáme, nakrájíme na plátky, a z nich uděláme hranolky.Ty spaříme nebo krátce povaříme, anebo usmažíme přímo syrové na oleji.Hotové mírně osolíme.
Je to náhrada za bramborové hranolky k masu.
Římská cuketa od Bubly
Nakrájet na plátky 3stroužky česneku a osmahnout na oleji s 1 nakrájenou cibulí, přidat na kostičky nakrájené cukety-asi 2, osolit,opepřit, přidat cca 2-3 lžíce rajcatového protlaku, zalít trochou vývaru a dusit do zhoustnutí. Hotové jídlo posypeme sýrem
BÁBOVKA TŘENÁ OŘECHOVÁ - KYTIČKY ( od ANTARIE)
125g rostlinného tuku
3 žloutky
2 šálky fruktozy nebo 1 šálek + 3 lžíce medu
2 šálky polohrubé mouky
1 šálek mletých ořechů
1 prášek do pečiva
100g rozinek
250ml tekutého soj. mléka
kakao (nemusí být)
Ořechy namlet najemno. Rostlinným olejem vymazat pečící formu a vysypat ji ořechy.
Tuk, žloutky a fruktozu ušlehat do jemné pěny. Přidat mouku, ořechy, prašek do pečiva, rozinky a soj. mléko. Promícháme. Těsto by mělo být spíše řidší.
Troubu zahřát na 170°C. Těsto nalít do formy a pečeme zhruba na hodinu.
Pokud budete chtít mramorovou bábovku, tak si dejte stranou trošku těsta, vmíchejte kakao a toto vlijte do formy střídavě se světlým těstem.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.