Cituji Lucrezia: pokud je částka uvdena přímo ve smlouvě a je jedno jakou formulací,
To bohužel není pravda, záleží na formulaci, pokud by tam např. bylo "byla stanovena ve výši 16.000,- dle mzdového výměru", tak pak opravdu může měnit výši mzdy jednostranně. Jde v tomto případě o informaci, nikoliv o smluvní ujednání.
Nebo jiný příklad "Zaměstnanec bere na vědomí, že mzda mu byla zaměstnavatelem stanovena formou mzdového výměru ve výši 20.000 Kč měsíčně." Ne vše, co je uvedeno v pracovní smlouvě, je předmětem smluvního ujednání (např. výplatní termín - ten se oznamuje, nesjednává se se zaměstnancem atp.).
Blíže viz zákoník práce.
Cituji Christiania: To bohužel není pravda, záleží na formulaci, pokud by tam např. bylo "byla stanovena ve výši 16.000,- dle mzdového výměru"
můžu se zeptat odkud to čerpáš?
Reaguji na Christiania: zřejmě mluvíš o tom samým jako já, jen si nerozumíme, pokud tam bude mít ve smlouvě, to co jsi napsala, tak ale přílohou té smlouvy musí být ještě zmíněný platový výměr - to je samostatný dokument
Cituji Lucrezia: zřejmě mluvíš o tom samým jako já, jen si nerozumíme,
Nemyslím, viz níže:
Cituji Lucrezia: pokud je částka uvdena přímo ve smlouvě a je jedno jakou formulací, je vždy třeba souhlasu obou
Cituji Christiania: záleží na formulaci
Cituji Christiania: 20.000 Kč měsíčně.
Cituji Christiania: 16.000,-
Cituji Lucrezia: můžu se zeptat odkud to čerpáš?
Ze zákona. Odkud ty?
Ten mzdový výměr může být nedílnou součástí pracovní smlouvy nebo samostatným dokumentem, v tom se shodneme. Já ale tvrdím, že odkaz v pracovní smlouvě na mzdový výměr (odkaz slovy "Zaměstnanec bere na vědomí, že... 16.000 Kč měsíčně" viz věta výše) je pouhou informací, stejně jako například označení smluvních stran, a že se tudíž nejedná o smluvní ujednání, tj. takové, které je možné měnit pouze souhlasem obou stran.
Jinak celé to nedorozumění mezi námi došlo kvůli konkrétně uvedené částce, abych to ještě doplnila.
Cituji Christiania: "Zaměstnanec bere na vědomí, že... 16.000 Kč měsíčně" viz věta výše) je pouhou informací, stejně jako například označení smluvních stran, a že se tudíž nejedná o smluvní ujednání, tj. takové, které je možné měnit pouze souhlasem obou stran.
přečti si třeba toto: http://aktualne.centrum.cz/finance/prace/clanek.ph tml?id=629053
https://www.omlazeni.cz/img/smilies/wink.gif[/img]
Reaguji na Lucrezia: Radši čerpám ze zákona, případně komentáře ZP, než z prvního novinářského článku, co ti vyhodí google
P.S. odkaz nefunkční, i když umažu ten smajl, píše, že stránka nenalezena. Ale pochybuji, že to psal nějaký právník specializující se na pracovní právo.
Reaguji na Christiania: tak pardon slečno nebo paní právničko. Dodej tedy přesnou citaci ze zákona, když se v tom tak dobře orientuješ
Cituji Lucrezia: Dodej tedy přesnou citaci ze zákona,
K tomu, že pokud je uvedena přesná částka v pracovní smlouvě, ještě to automaticky neznamená to, co tvrdíš ty, že je možné jej měnit pouze se souhlasem obou stran?
Ještě si neodpověděla, z čeho čerpáš ty. Tedy pokud si tím nemyslela ten článek z googlu.
Reaguji na Lucrezia: Neodpověděla si (opět) na otázku, takže jen podotýkám, že reaguju na tuhle tvou větu
Cituji Lucrezia: pokud je částka uvdena přímo ve smlouvě a je jedno jakou formulací, je vždy třeba souhlasu obou.
§ 113 odst. 1 ZP
Mzda se sjednává v kolektivní smlouvě, pracovní smlouvě nebo jiné smlouvě, popřípadě ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem (to jen pro úplnost, vysvětluju dál).
Jestliže je v pracovní smlouvě stanovena částka, ještě automaticky to neznamená, že jde o smluvní ujednání, tj. něco, co je měnitelné pouze za souhlasu obou stran. Pro tohle tvrzení viz ust. § 37 odst. 1 " Neobsahuje-li pracovní smlouva údaje o právech a povinnostech vyplývajících z pracovního poměru,..... " .
Údaj = informace. (nikoliv smluvní ujednání)
A teď dál v tom ust. § 37... písm. f) "údaj o mzdě nebo platu a způsobu odměňování, splatnosti mzdy nebo platu, termínu výplaty mzdy nebo platu, místu a způsobu vyplácení mzdy nebo platu,.... "
Jinými slovy, i zákoník práce připouští, že v pracovní smlouvě jsou i jiné "věci", než je smluvní ujednání, tzn. že tam mohou být i údaje. Jedním z těchto údajů je údaj o mzdě nebo platu. To, že je tam uvedena částka vůbec nic neznamená, jestliže formulace věty byla "byla stanovena mzdovým výměrem na 16.000,- Kč" (příklad té věty).
Můžeš sem také napsat, o co opíráš svoje tvrzení? Předem díky.
Cituji Christiania: Jestliže je v pracovní smlouvě stanovena částka, ještě automaticky to neznamená, že jde o smluvní ujednání, tj. něco, co je měnitelné pouze za souhlasu obou stran. Pro tohle tvrzení viz ust. § 37 odst. 1 " Neobsahuje-li pracovní smlouva údaje o právech a povinnostech vyplývajících z pracovního poměru,..... " .
dobře, ale pokud má ve smlouvě napsáno, že dle platového výměru má mzdu 20 000 tisíc, tak to podle tebe je jen informace se kterou si zaměstanvatel může dělat co chce? To ten paragraf, ale vůbec neříká. Podle téhle logiky si pak může dělat tedy co chce s celou smlouvou...
Cituji Christiania: To, že je tam uvedena částka vůbec nic neznamená, jestliže formulace věty byla "byla stanovena mzdovým výměrem na 16.000,- Kč"
Ani jednou citací jsi nedoložila to, že je to pravda.
Prostě ta částka je součástí pracovní smlouvy a pracovní smlouva se dá měnit pouze za souhlasu obou stran. Viz § 40, odstavec 1
a odpověď na tvoji otázku, čerpám ze zákonů, praxe a studia
No já nevím, ale přikláním se k Lucrezia
leopardice Podle mě sis to měla ohlídat, pokud tě zaměstnavatel již nechce, tak udělá vše proto, aby se tě zbavil a samozřejmě bez odstupného Ale moc ti držím palce, aby na tebe neudělal nějaký podraz
Cituji Lucrezia: dobře, ale pokud má ve smlouvě napsáno, že dle platového výměru má mzdu 20 000 tisíc, tak to podle tebe je jen informace se kterou si zaměstanvatel může dělat co chce?
Ano. Tedy s výhradou minimální mzdy apod., aby mě zas někdo nechytal za slovo.
Cituji Lucrezia: Ani jednou citací jsi nedoložila to, že je to pravda.
Musíš zákon číst i negativně, nejenom to, co tam najdeš.
Cituji Lucrezia: Prostě ta částka je součástí pracovní smlouvy a pracovní smlouva se dá měnit pouze za souhlasu obou stran.
To je furt káčo kolem, neshodneme se. Jinými slovy, označení zaměstnavatele, to je taky ve smlouvě, že? Chceš mi říct, že změnu zaměstnavatele, rozuměj přechod práv a povinností, musí taktéž zaměstnanec odsouhlasit? To asi ne, že takže minimálně tady tvůj argument selhal.
Musí se rozlišovat ve smlouvě smluvní ujednání a informace, což ty nedokážeš nebo nechceš rozlišit. Tímto debatu z mé strany uzavírám, zakladatelce tématu to nijak nepomůže
Cituji Christiania: Tímto debatu z mé strany uzavírám
OK uzavírej ssi cokoliv chceš, zřejmě v zákonech neumí hledat a vykládat si je ani vysokoškolští profesoři
Cituji Christiania: inými slovy, označení zaměstnavatele, to je taky ve smlouvě, že? Chceš mi říct, že změnu zaměstnavatele, rozuměj přechod práv a povinností, musí taktéž zaměstnanec odsouhlasit?
to je snad něco jihého ne? P ráva a povinnosti z pracovněprávních vztahů mohou přejít od dosavadního zaměstnavatele na někoho jiného ) jen tehdy, splní-li se předpoklady, které zákoník práce nebo zvláštní právní předpisy
Cituji Lucrezia: vykládat si je ani vysokoškolští profesoři
Dolož prosím tohle tvrzení a aby opět nedošlo k nedorozumění: odkaz na jejich článek, komentář nebo knihu, kde tvrdí to, co tady ty.
Cituji Lucrezia: to je snad něco jihého ne?
Jak jiného, psala si, že pracovní smlouva se může měnit jen se souhlasem stran. Označení smluvních stran snad není součástí smlouvy? Tak jak to tedy je? Co se ve smlouvě může měnit bez souhlasu a co se souhlasem? Heh
Na přechod práv a povinností se tě fakt neptám
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.