Můj zaměstnavatel nemá na listopadové mzdy a já nevím co mám dělat. Mzdu nutně potřebuji na zaplacený nájmu, telefonu, internetu taky nemám nakoupeny všechny dárky a nevím co mám dělat? Nemáte někdo prosím radu co s tím?
Veruskha
asi tě moc nepotěším, můj taťka byl jednou bez platu 3 měsíce, taky neměli na výplaty naštěstí měli s mamčou dost našetřeno takže vyšli bez problémů,peníze jim pak samozřejmě dali ale pozdě no...To z čeho by zaplatili nájem a poplatky nikoho nezajímalo
No tak to si mě moc nepotěšila něco našetřeno mám, ale ne moc. Jsem docela zoufalá a ještě takhle před Vánocema ... takže mám vlastně smůlu.
Veruskha
Zkus se obrátit na příslušný úřad práce. V některých případech vyplatí část mzdy, kterou pak nárokují u zaměstnavatele...ale nevím to přesně.
Ok, zítra snad přijde šéf do práce, tak se s ním pokusím domluvit a když to nepůjde, tak zkusím úřad práce.
Veruskha
tak držím palce aby to dopadlo co nejlíp,je to fakt na pytel v dnešní době zůstat bez peněz a ještě takhle před Vánoci
Cituji kentyska: Zkus se obrátit na příslušný úřad práce
na úřad práce bych se neobracela, tam jsou naprosto k ničemu...
byla jsem zaměstnána pouze 5 dny (vč. soboty a neděle) takže v podstatě 3dny u jednoho podnikatele, který mi napsal do smlouvy 12000 hrubého (že mi bokem zbytek doplatí)... nesedělo mi to tam, jelikož se mnou jednal slovy pi*a, ku... atd. prostě jeho přístup byl šílený, odešla jsem od něj a vzal mne bývalý zaměstnavatel zpět, jen jsem musela nastoupit až v určitý datum, takže jsem musela jít na 14dní na pracák..
po měsíci mi přišlo rozhodnutí o penězích na podporu z pracáku, přiznali mi uplně jinou částku než jsem měla ve smlouvě, samozřejmě minimální mzdu, když jsem se jich ptala, jak je to možné, když mám ve smlouvě 12000 hrubého a oni mi řekli, že namají pravomoci, že co on napíše na papír to je pro ně směrodatné.. takže úřadům práce už nevěřím. spíš pomáhají vyčůraným podnikatelům a ne zaměstancům
v tvém případě mám strach, že s tím vůbec nic neuděláš a budeš muset počkat, než mít peníze bude, je to hrozné
kentyska
ano, to souhlasí, jen nevím, jaký je tam ten termín z prodlení neplacení zaměstnavatelem - dle zákona má totiž možnost mzdu vyplatit - jestli se to nezměnilo -
za měsíc listopad do 1/2 měsíce ledna
no tak to je supr, fakt nevím z čeho bych platila nájem kdybych neměla našetřeno ...
Veruskha
být Tebou, tak bych se šéfa rovnou na férovku zeptala, jak to vidí se mzdou za prosinec..Jestli na ni mít peníze bude nebo taky ne..Než pracovat zadarmo a pak se ješte handrkovat o mzdu, tak to je lepší okamžitě zrušit pracovní poměr a hledat si něco jiného.
taky jsem dělala u jednoho, co neplatil, došlo to tak daleko, že mi dlužil za tři měsíce, první měsíc jsem to tak nějak rozdýchávala, druhý jsem se koukala po jiném zaměstnání a ten třetí odešla - a co je nejhorší, jakou práci mi to dalo,abych u něho nemusela být ještě další dva měsíce, protože mě nechtěl pustit jinak.
mzdu mi doplatil asi až za dva roky, mohla jsem po něm chtít penále, bo když jsem odcházela, nechala jsem si jím dluh podepsat i s tím, že mi to penále zaplatí
Taky jsem měla to "štěstí",že jsem byla zaměstnaná u zaměstnavatele,který nám při výplatním termínu říkal s úsměvem na rtech,že musíme chodit tam,kde výplatu dávají . . .bylo to psycho,protože za mne nikdo nájem,telefon,internet,pojistku atd. nezaplatí . . .navíc jsem zjistila,že mě nepřihlásil ani na zdravotní . . .
Už se nedivím,že je spousta lidí raději na pracáku a na soc. podpoře . . .stát pošle peníze každý měsíc,kdežto spousta lidí ráno brzo vstává do práce,makají celý měsíc a peníze stejně nevidí . . .je to jen výsměch pracujícím lidem!
Nevím ja kt os tím tvým zaměstnavatelem bude, ale předpokládám, že pokud nemá na mzdy a tak dlouho již nebude fungovat...
Tak se jukni sem :
http://www.nasepenize.cz/news/132/ARTICLE/5620/200 9-09-23.html
A jinak - pokud by k tomu nedošlo :
Máte několik možností, jak se bránit. Pokud se firma s výplatami zdrží více než patnáct dnů po datu splatnosti, můžete s okamžitou platností zrušit pracovní poměr.
V takovém případě vám sice náleží tříměsíční odstupné a každý soud by vám ho přiznal, otázkou však je, zda se jej ve skutečnosti domůžete.
Dejte si také pozor, abyste dobře odlišili dva termíny: splatnost a výplatní termín. Splatnost mzdy nemá nic společného s výplatním termínem, mnoho lidí je přesto běžně zaměňuje.
Splatnost končí až s posledním dnem následujícího měsíce, výplatní termín si firmy určují samy vždy před ukončením splatnosti.
Příklad: mzdu za měsíc květen vám musí zaměstnavatel vyplatit nejpozději do konce června. V opačném případě můžete od patnáctého července pracovní poměr zrušit a požadovat vyplacení tříměsíčního odstupného.
Případné nedodržení výplatního dne lze postihnout pouze jako správní delikt podle zákona o inspekci práce. Zaměstnavatel tak může dostat pokutu.
Právníci většinou doporučují při problémech s vyplácením mezd začít jednat s firmou, která vás zaměstnává. „Jako první se doporučuje nejprve vyzvat písemně zaměstnavatele k plnění jeho povinností – vyplacení mzdy,“.
Zkuste se dohodnout i s ostatními kolegy. Pokud mzdu nedostali také, je nejlepší napsat (a podepsat) dopis kolektivně. Je možné, že vám zaměstnavatel situaci vysvětlí a především že uvidíte jeho snahu celou záležitost skutečně rychle řešit.
V takovém případě je možná lépe vyčkat, než urychleně ukončovat pracovní poměr. Najít v současné době práci není jednoduché, zejména v některých regionech či oborech se proto vyplatí pokusit se o dohodu.
Je možné, že firma skutečně čeká pouze na zaplacení jedné velké dodávky a poté se situace zkonsoliduje.
Jiná situace nastává, pokud firma na vaše vyzvání nereaguje. V takovém případě je třeba neztrácet čas. Podívejte se do insolvenčního rejstříku na www.justice.cz, zda nebyl už na vašeho zaměstnavatele podán insolvenční návrh.
Pokud už věřitelé na vaši firmu podali insolvenční návrh, případně ho podala firma sama, obraťte se s žádostí o dlužnou mzdu na váš úřad práce. Především však v takovém případě neotálejte.
Mzdové nároky může zaměstnanec uplatnit nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy úřad práce zveřejnil informace soudu o podaném insolvenčním návrhu na úřední desce,“ varuje právnička Jana Drexlerová. Úřad pak zaměstnancům vyplatí až tři měsíční mzdy, a to až do výše 32 538 korun.
Děkuju za informace, dneska zjistím jak to bude. Takže výpověd můžu podat s nárokem na 3 měsíční odstupne, když mi nezaplatí do konce prosinece, 15 ledna. Výplatní termín máme 11. Pokud nedostanu výplatu do 15 ledna můžu odejít ze dne na den nebo si může zaměstnavatel nárokovat 2 měsíční výpovědní lhůtu?
Novou práci už si hledám, ale jde to težko ...
Přesně tak jak píšeš - můžeš odejít okamžitě, nemá nárok nutit ti dva měsíce výpov. lhůty...
Odstupné musíš řešit soudně. Pokud bude firma fungovat, máš velkou šanci, že ho i dosataneš.
Ale je možné, že pokud pochopí, že máš znalosti ( a nenecháš se opít rohlíkem ), tak se s tebou rozumně domluví...
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.