Akné může mít spoustu příčin. Dlouho jsem si myslela, že příčinou mých problémů jsou hormony (obličej samý pupínek, strašný výkyvy nálad, atd), navíc se všude píše, že nejčastější příčinou je hormonální nerovnováha - ale ehm, jak vlastně ta nerovnováha vzniká? Proč nikde nepíšou o prapůvodní příčině? přece se nenarodíme už s hormonální nerovnováhou. Uznávám, během puberty se hormony mění, zde je ta nerovnováha, ale časem se to ustálí. a kde je teda příčina, že i ve 25 trpíme na akné? Nemůže hormonální nerovnováhu způsobovat všechna ta chemie, co do sebe tlačíme? Od 15 let do sebe tlačíme antikoncepci (hormony navíc, že by mohli způsobovat hormonální nerovnováhu, tj. akné?)? Průmyslově zpracované potraviny na denním pořádku, což je další chemie, se kterou tělo musí vypořádávat (a jedním ze způsobů je podle mě čištění těla přes pleť).
Abych se dostala k věci - chodila jsem od mala na kožní (trpím na ekzém), časem k tomu přibyli mastičky na akné (naštěstí jsem nikdy netrpěla opravdu těžkou formou) a nepomáhalo. Známí mi doporučovali tuhle a támhletu kosmetiku, taky bez výsledku. 2 roky jsem zkoušela všemožnou kosmetiku a hledala tu, co mi sedne (jak všude píšou, stačí najít co vám vyhovuje a problém je fuč). Zkoušela jsem i kosmetičku, vždy na pár dní zlepšení, ale pak se to ještě zhoršilo. Škoda, že jsem si dřív neuvědomila, že pleť se mi zhoršuje a zhoršuje od doby, kdy jsem najela na "zdravý" životní styl plný mléčných potravin a celozrnných věcí.
Pak jsem četla knížku od Jillian Michaels - Ovládněte svůj metabolismus a začal ve mě hlodat červík. Může opravdu jídlu nakopávat/ničit organismus? Známý mi v té době doporučil zkusit čínskou medicínu. Už jsem neměla co ztratit, proč nezkusit něco jinýho, když to předchozí nepomáhalo. Hned při první kontrole mi řekl, ať zkusím vysadit mléčný výrobky, který přesně způsobují ten můj ekzém a akné. ať nejím pořád studenou zeleninu, ať nejím mouku atd. zírala jsem na něj, co jako budu jíst. Moc jsem tomu nevěřila, ale dala jsem tomu šanci - vyřadila jsem jogurty. Týden jsem je nejedla a pak jsem si dala jeden na chuť.Do té doby ustupující ekzém začal do hodiny neskutečně svědit. To mi otevřelo oči, že akné je u mě o složení stravy.
Neříkám, že díky stravě mám dokonalou pleť. Ale těch pár změn (bez mléka, bez pšenice, minimum průmyslově zpracovaných věcí, víc si sama vařím) mi udělalo neskutečnou službu. už se nestydím za svůj obličej. a ten pocit za to stojí.
Takže moje tipy:
- zamyslet se nad stravou, zkusit alternativní postupy
- vykašlat se všemožnou kosmetiku (chemie v těle, ani chemie patlaná na obličej ničemu nepomůže. Dneska si čistím obličej medem a mažu jojobovým olejem. není to úplně ono, ale výsledky lepší než s kosmetikou z lékárny )
- doporučuji web http://thelovevitamin.com/blog/ (sice láká člověka na placenou část, ale i neplacená část je dost obsáhlá a obsahuje spoustu zajímavých věcí na zamyšlení)
- nenípat se! Jeden z mých velkých problémů. Zkuste se začíst tady: http://www.stoppickingonme.com/index.php hezké stránky, které pomůžou člověku si uvědomit, aby si neubližoval, že jeho kůže pracuje, co může, a že nípání jí jenom kazí práci (jako kdyby stavěla hrad z písku a vy jí ho vždycky zboříte. Kdyby vám někdo neustále ničil práci, tak vás to taky naštve, tak to nedělejte vlastní kůži.)
Jinak k těm tipům, je na to tady sice samostatné téma, jenže je už uzavřené a celkem staré, vyzkoušel někdo Acnevac? Já si ho teď koupila, beru teprve dva dny, má to celkem dobrá hodnocení...když tak pak podám review, ale je to jen doplněk stravy, takže asi nejde čekat zázraky
Reaguji na Mooney:
Dost dobrý, vše podstatné shrnující příspěvek.
Cituji littleL: protože to mám čistě hormonálního původu
Ovšem hormonální nerovnováha taky nepřijde jen tak sama od sebe. Stejně jako většina nemocí.
Cituji Mooney: Mně také tvrdili, že akné běžně zmizí kolem 20 roku...
Navíc nejde jenom o akné. Pleť prostě vypadá jinak, pokud se jí přirozeně, tedy to, na co je lidské tělo stavěné. Protože nejde jenom o to, mít pleť bez pupínků, ale taky se zdravou barvou, zdravou napjatostí, zdravou hojitelností... atd. Znám holky, co jsou sice bez akné, ale pleť mají tak šedavou a na pohled nezdravou, že bez make-upu buď vyjít nemůžou, nebo by neměly. To samé různé otoky, vrásky...
Jenže jak psal Mooney, málokdo si uvědomí souvislosti, takže neřeší věci systémově, ale jenom potlačuje volání těla, které se snaží naznačit, že je něco špatně. Každá nemoc (i nemoc kůže) je signál těla.
Cituji mau-mau: Ovšem hormonální nerovnováha taky nepřijde jen tak sama od sebe. Stejně jako většina nemocí.
Tak jasně, ale jím zdravě, cvičím, nemám žádný jiný problém (krom dědičných), nebývám nemocná skoro nikdy přes celý rok (nepamatuju si, kdy jsem byla opravdu nemocná),...ne, opravdu si nemyslím, že všechno je vina špatného stravování. Hormonální nerovnováhu mám stejnou jako moje matka - takže tady spíš taky vidím geny, než stravu...A mimochodem znám právě dost lidí, kteří opravdu dbají na to, co jedí a rozumí tomu mnohem více než-li já a - překvapivě - mají mnozí z nich také problémy s pletí...
Reaguji na littleL:
Nevím kolik ti je (předpokládám něco kolem 20), ale vidím samé výmluvy a omezující myšlenky (nebo neúplné informace). Sám jsem nebyl lepší a než jsem začal řešit spoustu věcí kolem, tak jsem si musel nabít vlastní nos...
Můj včerejší jídelníček:
- káva (30-40g máslo + čajová lžička kokosového oleje) + jablko
- cuketové placičky + vepřová kýta s kapustou
- jablko + hrst mandlí
- lilkové lasagně
byl jsem párkrát na hrazdě, zkoušel jsem stojku a kliky na jedné ruce (můj off-day)
výsledek: osypal jsem se, takže 100 % nemohu jíst žádné mléčné produkty (kromě másla, doufám ) a další nejistou skupinou jsou jablka (což o ovoci vím dlouho)... zdravý životní styl s tím nemá co dělat (alespoň ne v té míře, kterou většina bere jako přijatelnou)
Nějak mi doma naznačili, že si vymýšlím, tak jsem udělal tento experiment a mám zase na delší dobu klid. Samozřejmě, že tyhle problémy jsou dědičné, akorát něco s nimi dělat jednoduché není... Ignorovat a vymlouvat se na xy věcí je jednoduché a pohodlné. Dříve jsem neměl žádné informace a spoléhal se na doktory (o artritidě/artróze mi také tvrdili, že nejde léčit... po téměř 10 letech mi kolena zase vydrží dřepy na jedné noze)... teď si vyhodnocuji informace sám (proto jsem vám sem hodil spoustu odkazů) a ničím nepodpořené tvrzení prostě už neberu.
edited: Jeff T Bowles (knížka o vitaminu D3 pro kohokoliv, kdo má problémy s klouby)
Jaké výmluvy. Jediné, co se snažím říct je, že změna stravy nemá u každého vliv na akné.
Ok, ty můžeš sledovat nějaké změny na své pleti podle toho, co jíš. Ale představ si, že já se po ničem neosypu a po ničem se mi pleť ani nezlepší. Prostě zero efekt. A jím zdravě (bez pšenice, mléka apod.) protože se cítím líp, ale na pleť to žel bohu žádný vliv nemá, přesto v tom budu pokračovat.
Je to jen moje zkušenost.
Reaguji na Mooney:
ok, no tak teď, když jsem se vrátila k některým mléčným výrobkům jako je jogurt a některé sýry:
pokaždé začínám lžičkou oleje z dýňových semínek na lačno, po půl hodině pak sklenice syrovátek s medem, pak poslední 3 dny:
ráno:plátek černého drceného chleba a volské oko // jogurt s medem, jablko // kukuřičné lupínky (bez mlíka)
oběd: losos a černá neloupaná rýže, rajčata // pečené brambory s cuketou, paprikou a balkánským sýrem // krůtí steak s bramborem//
večeře: plátek drceného chleba, salát // čočka s volským okem // čočka s volským okem
do toho 1-2 lžičky kávy se syrovátkama každý den
v průběhu dne dost obyč. vody/syrovátek/čaje
hrst kustovnice čínské obden
někdy ke svačině padlo jablko nebo jogurt
ale ty v tom určitě najdeš spoustu hrozných věcí
a nutno dodat, že k jogurtům a některým sýrům jsem se teď poslední asi 4 dny vrátila po měsíci a půl, před tím jsem je nejedla vůbec
Když tedy vynecháme mléčné výrobky:
dýňový olej = netuším
syrovátka + kustovnice = netuším
med = curk
černý drcený chleba ? vícezrný/celozrný... lepek + škrob + cukr
jablko = curk
kukuřičné lupínky = cukr (ještě obsahují většinou lepek)
rýže + brambory = cukr + škrob
čočka = luštěniny (riziková potravina)
Takže pokud máš nízkou toleranci na cukry (což má každý člověk s akné), pak to pro tebe nebude optimální strava... a v kombinaci s mléčnými výrobky ti bude insulin dělat neplechu. Kravské mléčné výrobky mají sice nízký glykemický index, ale na druhou stranu vyvolávají v těle stejné reakce jako cukr...
Pak některé koření také obsahuje lepek a další ukryté alergeny... takže bych to jídlo nevylučoval.
edited:
Je mi jasné, že moje příspěvky mohou působit arogantně, ale nebyl to v žádném případě můj záměr. Velmi neobratně jsem se snažil pouze poradit.
Reaguji na Mooney:
Hezké příspěvky ale není cukr jako cukr.
Takže:
Cukr se dělí na tři typy a další "podtypy":
1) monosacharidy
Ty se dělí myslím na glukózu (hroznový cukr) a fruktózu. Fruktóza je super "rychlý cukr" který dodá energii ihned právě proto že je jednoduchý. Je obsažen v ovoci spolu s úžasnou látkou vlákninou která reguluje uvolnění cukru do těla. Vláknina je také velmi důležitá pro správný chod trávicího traktu a je to náš přítel. Avšak bez vlákniny se fruktóza může jednoduše ukládat ve formě tuku protože rychle uvolněný cukr způsobí rychlé zvýšení hladiny inzulinu v krvi ale to už se moc rozepisuji.
2) oligosacharidy
Tady jsou dle mého zajímavé hlavně sacharóza (nám známý cukr) a laltóza. Ani jeden dle mého tělu příliš nepřispívá. Sacharóza není sama o sobě špatná, ale v dnešním světě se přidává kdekoliv, je tvořená rychlými cukry a protože se do cukru vláknina nepřidává hraje si s hladinou inzulinu jak se jí zachce. Laktóza je zase "mléčný cukr" který je v mléce. Tenhle cukr mel na starosti v dětství brzlík. O ten ale postupně v dětství přijdeme a pak (bohužel v dnešní době kdy nám všichni tvrdí jak mléko potřebujeme) se tělo musí s tímhle cukrem nějak poprat samo. Výsledkem je v častých případech akné, záněty, obezita i alergie. Někdo ale žádné zásadní problémy nepozoruje. Někteří se totiž na tento cukr zřejmě adaptují.
3) polysacharidy
Taky se nachází zmíněný škrob a vláknina. Vláknina nemá pro nás využitelnou energickou hodnotu. Škrob určitě taky není nic špatného, pyšní se pomalým uvolňováním.
Jednoduše:
mléčné výrobky - téměř všem škodí a způsobují velmi často (nebo podporují) akné
ovoce a zelenina - ty nám pouze prospějí
obiloviny - ty celozrnné nám prospívají ale dle mého stačí max dvě malé porce denně
luštěniny - určitě ano, hlavně pro svůj obsah bílkovin
med - v přiměřeném množství a z dobrých zdrojů bez přislazování nám také
Napadlo mě k Tvým textům napsat rovnou poznámky, snad Ti to pomůže.
Cituji littleL: ok, no tak teď, když jsem se vrátila k některým mléčným výrobkům jako je jogurt a některé sýry (laktóza - doporučuji vynechat alespoň na celé 3 měsíce a sledovat reakci těla):
pokaždé začínám lžičkou oleje z dýňových semínek na lačno , po půl hodině pak sklenice syrovátek s medem, pak poslední 3 dny:
ráno:plátek černého drceného chleba a volské oko // jogurt s medem, jablko // kukuřičné lupínky (bez mlíka) (ráno doporučuji začít ovocem, nastartuje to trávení, doplníte cukry v játrech které se vyčerpaly v době spánku a budete mít dostatek energie. Kdo by se ze samotného ovoce cítil hladný může začít s trochou obilovin - celozrnný kus kus například -, postupně doporučuji obiloviny vynechávat)
oběd: losos a černá neloupaná rýže, rajčata // pečené brambory s cuketou, paprikou a balkánským sýrem // krůtí steak s bramborem// (bylo by dobré zařadit několikrát týdně na oběd luštěniny, sýr bych opět vynechala)
večeře: plátek drceného chleba, salát // čočka s volským okem // čočka s volským okem (luštěniny nadýmají, proto nejsou ideální jako poslední jídlo večer kdy už se ukládáme ke klidnému spánku, lepší je si dát zeleninu která nás nenadýmá, například salát a k tomu pěkně semínka )
do toho 1-2 lžičky kávy se syrovátkama každý den
v průběhu dne dost obyč. vody/syrovátek/čaje
hrst kustovnice čínské obden
někdy ke svačině padlo jablko nebo jogurt
ale ty v tom určitě najdeš spoustu hrozných věcí
Doporučím Ti také kokosový a olivový olej vnitřně. Celkově je velmi důležitá pestrost stravy, z níž 70% by měla tvořit zelenina s ovocem.
Jinak s většinou názorů souhlasím s Reaguji na Mooney: . Já osobně jsem za to že tělo si má poradit hlavně samo, pokud mu dodáme to správné jídlo, ideálně to nijak nezpracované, pak funguje vše jak má. Dále je třeba umět "vypnout" od okolí a meditovat/relaxovat - zkrátka vypnout. A určitě se zbytečně nestresovat. Ničím Je to vše hodně náročné ale stojí to za to. Já jsem aktuálně na léčbě Curracne, hned na začátku mi lékařka řekla že jídlo nemá ŽÁDNÝ vliv na akné, snad jen nejíst příliš smažené jídlo kvůli jaterním testům. Já na to nedala a z 90ti % omezila vše špatné co jsem výše vypsala. Výsledek je ten že akné mi vymizelo v rekordním čase, mám srovnání, léčbu curracné už jsem jednou podstoupila. A kdybych se zbytečně nestresovala už bych to znovu podstupovat nemusela a ani bych neměla jizvy. Ale nikdo není dokonalý...
dnes, 19:04:21 - Připojeno během spojování:
Akné v dospelosti
Ahojte, vím, že o akné se zde psalo hodně, ale ráda bych, kdybychom si tak aktuálne zrhnuli nové rady. Já jsem už z té moji pleti absolutně zděšena.
Vyloučila jsem mléčné výrobky a bílou mouku, jím velmi málo sladkého.
Jím zinek, probiotika ... Používala jsem Biodermu, zinkovou mast ...
Dostala jsem antibiotika Doxyhexal od kožní a koupila jsem si přírodní kosmetiku, téměř celou radu, (Dado Sens) -avšak pleť se mi dost horší. Prý to může být čištěním ze začátku, ale vůbec nevím kolik mám čekat, jestli to nepřestat používat. Máte zkušenosti ?
CO vám dlouhodobě pomáhá nejvíce? Co vás vyléčilo?
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.