Takže moje dosavadní poznatky:
- 3 měsíce jsem bral vit D3 1 000 IU/ den a teď začínám 4tý týden na 3 000 IU/den (výsledek: více energie, lepší imunita), náklady 100 Kč/měsíc
- od začátku září jsem vysadil pečivo a snažím se omezovat mouku (např. po konzumaci topinek jsem se vždy osypal (testoval jsem to 3x))
Sám osobně si nejsem 100 % jistý jestli D3 napomáhá stavu pleti, ale díky mému životnímu stylu (neustále zavřený v místnosti s PC) to uškodit nemůže.
Zato ta mouka asi v mém případě může být opravdovým viníkem. Teď si pročítám knihu Wheat Belly (v angličtině se dá sehnat online v pdf formě), doporučuji si přečíst komukoliv, kdo se zajímá o zdravý životní styl.
shrnutí:
Domnívám se, že omezení/vysazení mouky v kombinaci s vit D3 dokáže zlepšit stav pleti.
U mě to jsou spíš mléčný výrobky..., jinak žádná léčba vitamínů ve vysokých dávkách není OK pokud je dlouhodobá. Já bral 200 tis. vit. A+D denně po dobu 3 měsíců s tím že po 10 dnech jsem měl 3 dny pauzu. Věřil jsem, že vit. A v přírodní formě bude pro organismus snášenlivější než Isotretinoin. Ano akné se výrazně zlepšilo.., když jsem se vyhnul cukru,mléku a mouce akné se mi téměř nedělalo. Problém je že výsledky téhle "léčby" nikdy nebudou 100%, hned po vysazení to máš zpátky. A brát to dlouhodobě? bláznovství. Tyhle pokusy mě přesvědčili, že Isotretinoin je No. 1! Beru ho už 2 měsíce a nejen že akné zmizelo, ale pleť se rychleji hojí. Takže moje rada, pokud tě akné štve do takové míry, že s tím chceš něco dělat, běž na další kůru Isotretinoinem a na podobny pokusy zapomeň. Úprava stravy je sice pěkná věc, ale v mém případě bych nesměl skoro nic co mám rád, což se jeden čas docela podepisovalo na náladě. Vím o čem mluvím
Poslední dobou se zajímám o zdravý životní styl a postupně se snažím vylepšit ten svůj. Takže to neberu jako něco čeho bych se vzdával, ale něco co se shoduje s mými osobními hodnotami.
Např. mi byla diagnostikovaná revmatoidní artritida v cca 17 letech. Elektroléčba, nějaké doplňky a byl jsem vyhnán s tím, ať si nevymýšlím a naučím se s tím žít. Takže od té doby si kupuji různé doplňky (3000 Kč/ rok) a vidina fyzické aktivity není nic příjemného. Údajně úplné vysazení mouky mě může zbavit bolestí kloubů, tak proč to nevyzkoušet...
To zlepšení pleti beru jako meziprodukt. A když si člověk uvědomí, že mouka způsobuje různé vyrážky, ekzémy, rakovinu, cukrovku, srdeční nemoci...
Vit D3 beru na posílení imunity a opět se ukazuje, že má další pozitivní důsledky na kosti a pleť. Jako bonus to je levné.
Hra čísel:
kosmetika na 3 měsíce stojí 500 - 1500 Kč, léky od dermatologa 200/měsíc (takhle jsem to měl většinu času já, ber s rezervou)
zjednodušeně 4000 - 8000 Kč / rok (a to tam nepočítám doplňky stravy a další možné kůry) za věci, které nepomáhaly a ani se mi nedostávalo vysvětlení, proč to tak funguje...
moje rada:
vyhnou se mouce a podle uvážení k tomu přidat D3 = 0 - 500 Kč/rok
Ano isotretinoin je nejúčinnější lék, ale ani u něj nemáš 100 % jistotu, že se ti to nevrátí. Spousta lidí se tohoto léku bojí, tak jen nadhazuji další alternativní léčbu i s podkladovými materiály (mně třeba ani můj doktor o mouce nic neřekl...). Rozhodnutí je jen na nich.
Reaguji na Bedna: Mě nejvíce pomáhá každodenní starání. Nejvíce využívám dětské mýdlo a pak přípravky na čištění pleti. Jinak ti moc děkuji za hezkou diskuzi, protože jsem netušila, že toho je tolik k dispozici, protože já využívám jen klasicky známe přípravky.
ahoj , i když už mi není 20 ani 30 let ,mám i já problémy s pletí ,kožní lékařka mi řekla ,že v dospělosti je to kolikrát s pletí horší než v pubertě ,je to asi dva roky co jsem z toho byla už dost nešťastná a šla právě na kožní , po vyzkoušení všeho možného mi paní doktorka napsala vodičku - Zineryt - musím říct ,že to pro mě byl zázrak ,během asi 4 dnů se mi plet krásně vyhladila ,vše zmizelo a asi rok a půl jsem měla krásnou plet , až ted nedávno se mi opět vše vrátilo ,začla jsem používat tu starou vodičku ,co mi doma zbyla ,ale už to nefungovalo ,tak jsem šla na kožní , napsali mi Erifluid , ten teda taky trochu pomohl ,ale né tolik , ,nedávno jsem si nechala napsat zase ten Zineryt ,ted to trvalo něco přes týden ,už jsem se bála ,že mi nepomůže ,ale pomohl a mám zas hladkou ,čistou plet ,takže kdo ještě nevyzkoušel Zineryt ,tak já ho za sebe určitě doporučuji .
Reaguji na Marcellla: Zineryt je dobrý ale jen na chvíli. Jakmile si na něj pleť zvykne přestane účinkovat.
Mě ta hezká plet po Zineritu vydržela přes rok , a to stojí za to né ,ale jo i já jsem se přesvědčila ,že to není na pořád ,chce to pauzu a pak znova ,když nic jinýho nezabírá , píšu jen svou zkušenost . M
Reaguji na Marcellla: Já to nemyslela nijak zle. Jen jsem doplnila tvoje zkušenosti o ty své. Jak říkám Zineryt je fajn ale bohužel jen na chvíli.
Reaguji na Mooney:
Znáte ten moment, kdy konečné máte dostatek informací a začne vám vše dávat smysl? Přesně tohle mohu konečně tvrdit o akné, ono je to ve skutečnosti velmi jednoduché... Abyste se zbavili akné, stačí pozměnit svou stravu. Všichni jsme tohle slyšeli "tisíckrát" od kamarádů/dermatologů/kosmetiček... jenže se většinou jednalo pouze o polopravdy, neúplné informace a navíc kolikrát tihle "odborníci" nikdy neměli žádné vlastní zkušenosti s tímto sajrajtem...
Stres/hormony mohou hrát jistou roli ve tvorbě akné ( k tomu jsem zatím nenašel dost podkladových materiálů), každopádně u naprosté většiny z nás za to mohou potraviny:
- ovoce
- zelenina
- luštěniny
- tuky
- obilí
- mléčné výrobky
- cukry
- masné výrobky
- škroby
Když se na to podíváte, tak jistě budete myslet, že jsem se zbláznil... tohle je právě ta těžká část. Žijeme v době, kdy chceme všechno hned a nejlépe tou nejlehčí cestou. Jsem si vědom, že v seznamu jsou naprosto všechny potraviny, které konzumujeme a o to právě jde. Každý člověk je unikát a bude mít jiné rizikové potraviny (ještě jsem zapomněl zmínit různé alergie). Proto vidíte rozkydlou holčinu s alabastrovou pletí jak do sebe tlačí čokoládové kobližky a vedle ní poďobaného vegetariána s jablkem(pouze příklad).
Jednoduše vše co spustí činnost inzulinu, může způsobit tvorbu akné. Další problém je tolerance dané potraviny: např. já osobně mohu sníst čokoládu/mandarinky... ale jakmile je to ve větším množství (sem si já osobně mohu zařadit i mléčné výrobky), tak mám prostě smůlu a během pár hodin se osypu nebo vyloženě cítím, kde mi něco vyleze. Ale jakmile je někde jen stopové množství lepku (alergie)... určitě jste si již udělali obrázek. Jsem stejný sobec jako vy a to je v naprostém pořádku. Každý má nárok na pěknou pleť.
- The Dietary Cure for Acne (Loren Cordain)
- Nutrition and Physical Degeneration (Weston A. Price)
- Good Calories, Bad Calories (Gary Taubes)
- Wheat Belly (William Davis)
Všechny knihy se dají sehnat zdarma na internetu (pouze v angličtině) a mně pomohly asi nejvíce (zaměřená na akné je první kniha, bohužel i tam jsou nepřesnosti, konkrétně oblast tuků... to se rozebírá ve zbylých knihách). Netvrdím, že jsem se 100 % zbavil akné, ale mám stejné výsledky jako po skončení léčebné kůry roaccutaneu. Ale díky přísné dietě konečně vím, že nemohu sníst k obědu celou mozzarellu a musím se hlídat s mléčnými výrobky (mají stejný vliv na inzulin jako cukry)... moje bývalá doktorka mi tvrdila, že se musím smířit s tím, že mám problematickou pleť... nemusím, stačí experimentovat .
V žádném případě nezatracuji žádnou jinou léčbu (mastičky, roztoky), určitě bude část lidí, kterým pomohla. Byl jsem na tom tak špatně, že jsem rád sáhl po největší sajrajtu na trhu (roaccutane). Bohužel jsem nevěděl, že se to dá léčit jinak... mít tyhle informace, když mi bylo 13-náct, však to znáte.
Další částí kterou bych chtěl zmínit jsou potravinové doplňky. Mohou urychlit dobu léčení, případně vyřešit jiné problémy:
- D3 (mně akné nevyléčil, ale artritidu ano... u vyšších dávek je třeba K2)
- zinek, hořčík (s tím budu experimentovat příští rok + si udělám krevní testy)
To je ve finále ode mě vše. Kdybyste měli jakékoliv připomínky nebo dotazy, nebojte se zeptat. Snad vám to pomůže.
Reaguji na Mooney:
No nevím, vysadila jsem pšenici, mléko, cukr a celkově ty potraviny, které většina uvádí jako rizikové a po pár měsících žádný efekt.
Je dobře, že ti to pomohlo, ale myslím, že u někoho na to prostě jídlo nemá žádný vliv.
Když jsem jedla denně pečivo a těstoviny, měla jsem pleť lepší než teď, protože to mám čistě hormonálního původu a myslím, že takových lidí je víc, ne-li většina.
Cituji littleL: vysadila jsem pšenici, mléko, cukr a celkově ty potraviny, které většina uvádí jako rizikové a po pár měsících žádný efekt.
Většinou nejde jen o pšenici, ale lepek = všechny mouky (i ty bezlepkové, rýžové, kukuřičné) a přípravky(kus kus, kroupy) z nich. Cukr v ovoci nebo zelenině... škroby v bramborech, rýži, kukuřici a jiné kořenové zelenině... atp.
Také jsem zkoušel půl roku bez mléka a neviděl žádný úspěch = nefunguje a 1,5 roku jsem o jídle nepřemýšlel. Jestli jsi opravdu nasadila tuhle šílenou dietu, 100% ji dodržovala (alespoň 30dní) a nezaznamenala žádné zlepšení, tak mě to docela překvapuje. Ale výjimky budou asi všude :\.
Cituji Mooney: Jestli jsi opravdu nasadila tuhle šílenou dietu, 100% ji dodržovala (alespoň 30dní) a nezaznamenala žádné zlepšení, tak mě to docela překvapuje. Ale výjimky budou asi všude :\.
Ženy jsou jedna velká výjimka, protože u nich hrají výkyvy hormonální hladiny daleko větší roli než u mužů.
Reaguji na mishka999:
Ty jsi zkoušela obdobnou dietu nebo už máš po problémech? Např. já osobně ji zatím dodržuji tak z 80 %...
K těm hormonálním změnám u žen... já osobně jsem žádnou zmínku v žádných materiálech nenašel (nebo si jednoduše nepamatuji, že by se jednalo čistě o ženský problém). Každopádně žádná civilizace, která se stravovala přirozeně netrpěla na akné... ale zase tam pravděpodobně nebyly žádné HA a podobné sajrajty. Spíš to bude nějaká obdoba polopravd, která koluje desetiletí (jako, že obiloviny jsou zdravé...) a byla všemi přijata. Mně také tvrdili, že akné běžně zmizí kolem 20 roku...
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.