Reaguji na Elinor92: Díky za vysvětlení Já se mu do toho moc nemontuju
Já si opravdu nejsem vědoma, že by takhle něco mlsal, ale ptala jsem se ho na to. A řekl mi, že by teoreticky mohla jíst cokoliv v rozumné míře. Nicméně pokud má cukrovku krátce, asi jí hladina cukru dost kolísá a proto si to tak hlídá. Tím pádem je asi nejlepší se poptat nějakého diabetologa nebo výživového poradce
Cituji Elinor92: Co má být ta "vážná" forma? A rozhodně ho to nezabije Maximálně v těžkých případech upadne do diabetického kómatu, takže ho ve špitálu vykurýrují a zase je vše ok.
Nikdy jsem to nijak nestudovala, ale za vážnou formu já považuju to, když už si musí cokoliv injekčně píchat (to by ho fakt nezabilo, kdyby si nepíchal, nebo kdyby to sladké jedl jak ostatní?)
Jinak jsou i lidi s cukrovkou, co si nic nepíchají, ale mají určitý jídelníček, nerozlišovala jsem to na tu vrozenou a získanou, protože i u té získané se asi dost lidí propracuje k tomu, že si musí píchat inzulin, ne?
Ta získaná se třeba spojuje s obezitou, a měla jsem za to, že tam pak snad stačí ta úprava jídelníčku (nějak si při nejlepší vůli nedovedu představit, jak by člověk s takovýmhle jídelníčkem nabíral na váze, takže asi naopak hubne, ne?) no a tím se problém vyřeší, to jsem myslela tou lehčí formou. Měla jsem takhle jednu známou a pokud vím, nic si nepíchala, ale nejedla třeba cukrovinky a tak, jedla tak jako víceméně zdravě, bez sladkostí, detaily ale fakt nevím.
Cituji Minette: Jinak jsou i lidi s cukrovkou, co si nic nepíchají, ale mají určitý jídelníček, nerozlišovala jsem to na tu vrozenou a získanou, protože i u té získané se asi dost lidí propracuje k tomu, že si musí píchat inzulin, ne?
Obecně je první druh a druhý druh:
a) první druh - je to vrozená forma, obvykle se projevuje již v dětství, tělo sis amo inzulin neumí vyrábět - je třeba mu ho tedy dodávat zvnějšku injekčně. je třeba si opravdu vše dobře hlídat, aby nebylo cukru moc ale ani málo....
b) druhý druh - "získaný", naopak se projevuje až ve vyšším věku a dost často provází obezitu. Nevím přesně, jak to dze funguje, ale tělo si inzulin vyrábět umí, jen je určitým způsobem porušen metabolismus cukrů a tělo je najednou neumí zpracovávat....Dá se řešit jen dietou, případně dietou a prášky, pokud na to ale lidi dlabou, tak s emohou dostat až k tomu, že si inzulin musí píchat taky....
Můj táta už má cca 10 let druhý druh, zatím to zvládá jen s dietou a prášky.......
Reaguji na Minette: Takže stručně a jasně:
Diabetes 1. TYPU (lidi, není to druh, bože!): vrození, od dětství se bere inzulin, protože buď se vůbec neprodukuje, nebo se ho tvoří málo, nebo nereagují receptory, nebo je málo receptorů, nebo jsou poškozeny beta buňky pankretu atd. Tady se bohužel inzulin dávkuje injekčně (jiná cesta není), popř. pumpa nebo pero (ale podstata vždy stejná). U těchto lidí se dodržuje samozřejmě dieta, ale to je stejné jako u diabetu 2.
Diabetes 2. TYPU: získaný, ale může být získaný i v 9 letech (teď máme jednoho takového mladíka na oddělení). Je to horší, protože se často projevují doprovodné poruchy jako nefropatie/neuropate... Začíná se na lécích (třeba metformin). Pokud nezabere, tak se hold musí přejít na inzulin, popř. se kombinuje metformin (glitazon) s menšími dávkami inzulinu. Dřív nebo později se ale stejně na inzulin přejde a pak je to jak jsem již psala. Je potřeba hlídat dietu, ale zase - nás ve škole učí, že můžou jíst co chtějí a kdy chtějí, ale v rozumném množství (to nám přednáší pan docent Chlup, který vynalezl inzulinové pero).
Cituji Minette: nějak si při nejlepší vůli nedovedu představit, jak by člověk s takovýmhle jídelníčkem nabíral na váze, takže asi naopak hubne, ne?)
No, bohužel to tak není, protože lidé z 90% tu dietu nedodržují a pak končí na lůžku Problém je i ten, že inzulin způsobuje tvorbu tuku (laicky řečeno) a v místech pichu se pak objevují vazivová místa, proto se musí inzulin aplikovat různě (stehna, břicho...), ale ve stáří jsou všichni obéznější (viděla jsem zatím jen 1 vyhublého diabetika), protože inzulin tu obezitu způsobí. Pak se k tomu často i přidá diabetická noha a ti lidé ani chodit moc nemohou, takže váha jde chtě nechtě nahoru.
Cituji Minette: úprava jídelníčku no a tím se problém vyřeší, to jsem myslela tou lehčí formou.
Nikdy, nikdy (!) se diabetes neřeší úpravou jídelníčku. Pokud má někdo podezření, tak se provede test nalačno - hodnoty glykémie do 5.6 - pohoda; 5,6-6,9 - prediabetes, více než 7 - jasný diabetes. Takže s prediabetem může stačit dieta, ale při diabetu nikdy samotná dieta nestačí. Ona v podstatě žádná "lehčí" forma není (bohužel, bohužel) a nemocní vždy skončí stejně - poruchy zraku až slepota, problémy s chůzí, odepsané ledviny (ten kluk, jak jsem psala, že má DM2 od 9 let, tak má teď 28 a kvůli nefropatii ho čeká transplantace ledvin).
Cituji lili grace: Nicméně pokud má cukrovku krátce, asi jí hladina cukru dost kolísá a proto si to tak hlídá. Tím pádem je asi nejlepší se poptat nějakého diabetologa nebo výživového poradce
Moje slova
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.