Ahoj holky,
už delší dobu uvažuji o tom, že opustím stávající zaměstnání a najdu si jiné. Pravděpodobně se upíšu nějaké agentuře práce, která zajišťuje dělnickou pracovní sílu do velkých výrobních společností.
Jaké by mi mohlo přinést podepsání pracovní smlouvy s agenturou práce nevýhody oproti uzavření smlouvy přímo s výrobní společností (napadá mě např. ohledně nemocenské, dovolené, mateřské)? Snažila jsem se něco vyhledat na internetu, ale pořád spíš víc nevím, než vím.
Děkuji všem za odpovědi.
přes agenturu do výrobní fabriky NECHOĎ!! sama praucuji v takové fabrice a máme tam i agenturní zaměstnance a vedení s nima jedná jak s *****..... je to smutné,ale je to tak... smlouvy většinou po 3 měsících, vyhodit vás můžou na hodinu a to nemluvím o mzdě....
Z vlastní zkušenosti nevýhody jako: práce pouze na dobu určitou - já měla 5 měsíců a pak následné prodlužování, tedy pokud se ještě budeš hodit, a taky půjde část tvé mzdy právě agentuře jako odměna. No a pokud bys potom chtěla pracovat u té firmy, pro kterou ti byla práce zprostředkováná (tedy ta firma, do které denně docházíš) musela by si tě od agentury odkoupit, což stojí docela dost peněz a nemyslím, si že by se do toho firmy zrovna hrnuly. Tedy tak to bylo alespoň u mě, ale každá agentura to má asi jinak
a ještě... moje tchýně je na sociálce, co ji znám.... před vánoci 2010 byla celá šťastná, že má práci...V průmyslové zóně, kde pracuji i já..jenže přes agenturu...po 2 týdnech dostala výpověď (a asi ještě 30 agenturních lidí)... a bylo jim řečeno, že je nabrali jen proto aby kmenoví zaměstnanci mohli mít dovolenou, protože firma si nemohla dovolit přerušit výrobu, takže asi tak...
Zdravím,
agentuře se "upisuješ" jen na dobu určitou - většinou jen na dobu, na kterou Tě bude jejich klient potřebovat.
Agenturní zaměstnávání je výhodné pro toho, kdo nehledá trvalou, stálou práci - brigády, zástup za zaměstnankyni na mateřské, přivýdělky pro důchodce, apod.
Pokud hledáš stálou práci, tak agentura není to pravé ořechové.
(Jinak na nárocích zaměstnance by se nic měnit nemělo, záleží však na smlouvě, na které se s agenturou domluvíš.)
Reaguji na Ruměnka:
a taky půjde část tvé mzdy právě agentuře jako odměna..
Tak to rozhodně nesmí být - jako zaměstnanec agentury musíš dostat srovnatelný plat jako klasický zaměstnanec na obdobném místě. Klient za agenturního zaměstnance zaplatí víc než za svého běžného, řadového, ale URČITĚ MU TO NESMÍ STRHNOUT Z PLATU.
Př. klasický zaměstanec na obdobném místě má za práci měsíčně 12.000. Pokud si agentura počítá měsíčně za zprostředkování 2.000 kč, klient jí zaplatí 14.000 kč, zaměstnanci půjde 12.000, agentuře 2.000.
Viz Zákoník práce - §309 (5)
jenže pokud Timara chce jít do výrobní společnosti, kterých 90% vlastní korejci, tak u nich žádný zákoník neplatí..jednají s lidmi jako s Prasátky a vůbec jim to nevadí.. u nich platí pravidlo drž *** a krok nebo odejdi...
Ale ona bude zaměstanec české agentury a platí na ni proto české právní předpisy.
Navíc klient agentury (Korejci) nemůže činit vůči zaměstnanci žádné pracovněprávní úkony, protože zaměstnavatelem zaměstnance je AGENTURA. (Jen ta může dát výpověď, apod.)
Z vlastní zkušenosti ti tohle taky moc nedoporučuji. Vždy je lepší být u "normálního" zaměstnavatele. Agentura si bere nějaké peníze z tvých vydělaných a tak budeš vždycky makat v podstatě za pár korun o proti těm, co v té firmě dělají na smlouvu. Třeba já dělala na kolotč 8 hodinové směny a tamní zaměstnanci měli za tu samou práci, co jsem dělala já o 2.000 více. Možná to někomu nepříjde, ale je to dost velký nepoměr. Záleží sice, kde a co budeš dělat, ale já se nadřela, neměla téměř žádný volný víkend a výplata max. necelých 8.000 za měsíc. Teď už mám naštěstí jiné zaměstnání a bez agentury a jsem spokojená.
Jediná výhoda, co u te agentury byla, že jsem se vlastně zodpovidala jim, takže když jsem chtěla nějaký den volno, tak mi většinou vyšli vstříc a nemusela jsem to ani naddělávat a když jsem si počítala mzdu, tak jsem zjistila, že mi nejspíš do odpracovaných dnů započítali i ty volna.
Jako dočasné řešení se to dá, ale na dýl se to rozhodně nevyplatí.
Reaguji na Maudík:
Peníze jste si měla ohlídat - za stejnou práci stejná odměna. Mělo se to ihned nahlásit agentuře.
A když už vybíráte agenturu, vybírejte nejlépe tu, co je v Asociaci poskytovatelů personálních služeb. Tam Vám s největší pravděpodobností žádné riziko nehrozí.
Pod agenturou jsem byla tři roky, neměla jsem se nějak špatně, ale je pravda, že mi prodlužovali smlouvu snad ob měsíc, bylo to různé, ze ztráty práce jsem strach neměla, věděla jsem, že si mě nechají .. Pak si mě po těch 3 letech vzal zaměstnavatel pod sebe a je to nebe a dudy, mám navíc firemní benefity a to pomůže hodně každý měsíc, takže stopro je lepší být zaměstnancem, agentura jen v nouzi - pokud možno
Je to asi o tom na jakou agenturu člověk narazí,to samé se zaměstnavatelem . . .buď je agentura a zaměstnavatel v poho a nebo jsou to vydřiduši . . .já jsem dělala pod agenturou sice jen brigádně,ale nemůžu si stěžovat . . .plat jsem měla jako kmenový zaměstnanci.Kdežto u firmy kde jsem byla jako zaměstnanec jsme neměli stravenky,neplatili přesčasy a ani jiné výhody a bonusy.
Reaguji na debbie: Ale já si na peníze nestěžuju. Oni mi zaplatili vlastně o něco víc, než měli. A jestli myslíte to, že jsem dostávala méně, než řadoví zaměstnanci, to je zcela normální a s tím jsem počítala. Ale právě proto bych nedoporučovala pracovat pod agenturou. Já do toho šla z nouze a chtěla jsem si vydělat.
Děkuji všem za reakce. S agenturou práce by mi tedy vznikl stejný pracovní vztah jako s normálním zaměstnavatelem (nebyla jsem si jistá).
V mém případě by se (snad) jednalo o dočasnou situaci. Jde o to, že si kvůli splácení úvěru nemůžu dovolit být bez příjmů. Jeví se mi jako ne úplně špatný řešení registrovat se hned po ukončení probíhajícího pracovního poměru u agentury práce a za nějaký čas se buď dostat k zaměstnavateli přímo nebo jít na mateřskou. Možná je to lepší, než při práci dlouze hledat jiné zaměstnání (bez velkých šancí v dnešní době, když toho zase tolik nemůžu nabídnout a jsem ve věku před mateřskou). Pracuji ve větším městě, kde je dost fabrik, tak by mě snad agentura hned obratem zase nevyhodila. To jen k doplnění, pokud Vás to zajímá.
Jinak jsem se poptávala po známých, jedna paní se prý pod agenturou práce nedostala pod 17000,- v čistém (v automotive, na tři směny), po osmi měsících se dostala k zaměstnavateli. Tak o takovém platu bych si nechala zdát (samozřejmě, že tam ta paní ale pěkně maká).
Ještě uvidím, jak se bude situace vyvíjet.
S agenturou by Vám vznikl poměr jako s normálním zaměstnavatelem, ale je třeba si dát pozor na některé odchylky. Například se na agentury nevztahuje omezení týkající se pracovních poměrů na dobu určitou, je tedy běžné, že Vás budou zaměstnávat pouze na dobu výkonu prací u konkrétního uživatele. Jakmile Vás pak uživatel přestane potřebovat, Váš pracovní poměr s agenturou automaticky a bez dalšího skončí. Co se odměňování týče, zásadně platí, že Vaše mzdové podmínky musí být stejné se srovnatelným zaměstnancem. Srovnatelný zaměstnanec je ten, který má stejné vzdělání, stejnou praxi, stejnou výkonnost apod. To, že na stejném pracovním místě bude neagenturní zaměstnanec brát více než vy, ještě nutně neznamená, že je tato podmínka porušena. Může mít prostě jenom delší praxi, nebo u toho zaměstnavatele pracuje déle a zvyšování platu je u něj vázané na odpracované roky. Zároveň byste měla mít nárok také na některé firemní benefity, jako je třeba zvýhodněné stravování, nebo delší dovolená, pokud to tak mají i ostatní zaměstnanci. Pokud Vás společnost šidí, je nutné si ihned stěžovat agentuře. Jinak můžete agenturním zaměstnáváním získat dost zkušeností z různých oborů, takže i když je to obecně velmi nejistá forma zaměstnání, můžete později najít snáze stálé zaměstnání. Není výjimkou ani to, že si Vás vyhlídne některý z uživatelů a nabídne Vám stálou práci. Jen pamatujte na vhodný výběr prověřené agentury, a to, že agentura po Vás zásadně nesmí chtít žádné peníze, a to ať jim bude říkat jakkoliv (např. poplatek za registraci apod.)!
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.