Včera mi volala kamarádka a upozornila mě na tenhle článek. Jí dovedl k breku, mě k vzteku Osobně doufám, že se jedná jen populistický tah.
Kamarádka se snaží o dítě od svých 21 let, v květnu oslavila 34. Problém u ní ani u manžela nebyl zjištěn, jsou v pořádku. Za potenciální dítě už utratili přes čtvrt milionu (bylinky, poradny, cvičení, IVF...). A nakonec jim zvedne náladu politická strana, která navrhne, že bezdětní budou mít vyšší odvody a nižší důchod Asi jako nějaký trest za to, že se jim dítě ne a ne povést. Adopci oba nechtějí.
Stejně tak nefér mi ten návrh přijde ke kamarádce, která děti nechce a nemá. Děti sice nemá, ale vede domácí útulek, který živí ryze ze svého platu. Tudíž společnosti je rozhodně velice užitečná.
Docela by mě i zajímalo, jak to bude u mě. Mám dceru, kterou vychovávám od jejích 2 let, nejsem její biologická matka. To dcera jednou bude odvádět část svého příjmu na mě i na biolog.matku?
já doufám, že to je jen další výmysl politiků který nemá šanci projít . Myslím že v období kolem voleb těhle hloupostí ještě uslyšíme
Ale po volbách se všechno vrátí do starých kolejí - i když asi ani to není zrovna dobá zpráva
neumím si představit jak by to dopadlo, kdyby tenhle návrh doopravdy prošel. Každá žena by hned po střední šla rodit - nejlépe paterčata - aby si zajistila důchod ?
no, s tím teda nesouhlasím, i když počítám s tím, že od státu stejně nic nedostanu, na důchod se budu muset nějak zařídit sama
Solidarita bezdětných s těmi, kteří děti mají, existuje beztak, jen to nevidíme tak přímo. Odněkud je potřeba financovat školství, zdravotní péči pro děti, rodičovský příspěvek atd.
V daňovém systému jsou také určité úlevy pro rodiče.
Je to podobné jako s 30 Kč u lékaře - co se kolem toho zvedlo emocí. Ale kolik za péči vlastně platíme skutečně, málokdo ví.
Možná bylo "více dětí, vyšší důchod" míněno spíš tak, aby se v důchodovém věku trochu vyrovnaly příjmy žen, které nevydělaly tolik peněz, protože strávily víc let s dětmi doma, event. s kratšími úvazky atd.
A hlavně - toto je předvolební lákání určité voličské skupiny, najdou se horší věci.
Mně ten návrh tak nesmyslný nepřipadá. Pokud se bude snižovat počet dětí, kdo bude vydělávat na důchodce, když bude lidí v produktivním věku míň než důchodců? Ty děti totiž nebudou přispívat jen vlastním rodičům, ale ze svých daní i ostatním důchodcům. Proto možná politici hledají cestu, jak zvýhodnit rodiče s více dětmi, nemusí to být jen populistické gesto.
Ne každý rodič, který bude mít kupu dětí, dostane vyšší důchod. Jeho děti musí pracovat, aby mohlo být z jejich mzdy nějaké to procento přispíváno rodičům. Je mi líto všech žen, které nemohou mít děti, respektuji i ženy, které z jakéhokoli důvodu mít děti nechtějí. Ale uznejme, že životní úroveň bezdětných manželů, kteří vydělávají kupříkladu 40 000,- dohromady, je vyšší, než životní úroveň manželů se stejným příjmem, kteří mají 3 děti. V prvním případě na jednoho v domácnosti vyjde 20 000,-, v druhém případě jen 8 000,- Kč. A dítě mnohdy stojí víc než dospělý, zvláště když studuje. A na přídavky na děti rodiče s příjmem 40 000,- nedosáhnou.
Proto si myslím, že bezdětní by si snáze mohli ukládat na důchod během produktivního věku a rodiče s více dětmi by pak mohli dostávat určité procento z příjmu dětí, pokud z dětí vychovali slušné lidi, kteří pracují.
Jitu
Na druhou stranu, ti bezdětní nezůstanou s dětmi doma, tudíž jim není vyplácen RP, neberou si paragrafy na děti, nemají daňové odpočty na děti......myslím, že pak se to vcelku vyrovná.
Ten návrh mi připadá tak trošku jako šikana neplodných nebo lidí, kteří nemají děti. Vůbec mě třeba děsí fakt, že by si pak lidé pořizovali děti z důvodu, aby měli nárok na důchod nebo vyšší důchod - z těch by teda byli rodičové.
Aby stát fungoval, musí být solidarita, byť leckdy vynucená, např. zdravých s nemocnými, bohatších s chudšími, bezdětných s lidmi s dětmi atd. Záleží ovšem na míře dané solidarity, která se někomu může zdát velká, někomu malá, podle své vlastní životní situace.
Cituji Miinka: si pak lidé pořizovali děti z důvodu, aby měli nárok na důchod nebo vyšší důchod - z těch by teda byli rodičové.
Myslím, že tato kategorie "rodičů" o tom, co bude v důchodu, nepřemýšlí.
Miinka
To máš pravdu, ale myslím, že lidí, kteří si pořizují nebo si budou pořizovat děti kvůli dávkám od státu je menšina. A ti pohodlní a nepřizpůsobiví (nechci být rasista, ale asi víš, koho mám na mysli), stejně většinou nevychovávají děti k tomu, aby poctivě pracovali, takže oni by tento příspěvek k důchodu zneužívat nemohli.
Z vlastní zkušenosti a podle kolegyň, které mají děti, vím, že se každá žena snaží zameškat v práci co nejméně, málokterá si bere paragraf na děti (většinou se to řeší příbuznými, dovolenou, paní na hlídání) už proto, že příspěvek od státu je v tomto případě tak malý, že ušlá mzda by citelně chyběla v rodinném rozpočtu, kde je více dětí. Ani daňové odpočty nejsou nijak závratné, těch pár tisíc za rok rozdíl mezi bezdětnými manželi a rodinou s dětmi rozhodně nevyrovná, když se vezmeš, že v mnou popisovaném případě je rozdíl v příjmu na jednotlivce 12 000,- za měsíc.
Jak už jsem psala, je mi moc líto všech žen, které nemůžou mít děti, ale návrh mi nespravedlivý nepřipadá.
Já s tímhle souhlasím. Je třeba někde ubrat, prostě důchody nebudou v budoucnu pro všechny tak jako dnes - a je logické, že kdo vychoval děti (jednoz da je porodil nebo adoptoval) by měl mít nárok na zvýhodnění. Ostatně to může lehce zvýšit i porodnost, ale moc tomu nevěřím.
Zatímco ten, kdo děti má, peníze vráží do nich, singl lidi je mohou dávat na budoucí důchod stranou ne?
Cituji Lisa: singl lidi je mohou dávat na budoucí důchod stranou ne
Nikde ale není psáno, že singl člověk si žije nad poměry. Může mít docela dobře mizerný plat, ze kterého tak tak vyjde. A pokud má vyšší plat, odvádí víc na daních i na sociálním a zdravotním pojistění. Taky mi není jasné, co by se dělo, kdyby dítě v dospělosti třeba zemřelo, bude mít rodič nárok na ta dvě procenta vyššího důchodu, když na "něj" nebude nikdo nic odvádět, navzdory tomu, že byl třeba ticet let rodičem? A dál, to povinné příspívání do soukromých penzijních fondů, kdo za ně vezme garanci, aby třeba nezkrachovaly? Bude mít člověk jistotu, že o svůj důchod nakonec nepřijde?
Cituji hašlerka: Bude mít člověk jistotu, že o svůj důchod nakonec nepřijde?
Obávám se, že jistotu po zkušenostech se současnou hospodářskou krizí moc mít nebudeme. Řekla bych spíš, že u některých finančních produktů může být větší pravděpodobnost, že dopadnou dobře než u jiných, ale pocit naprosté jistoty rozhodně nemám. Napadlo snad někoho před rokem, že jeho nemovitost bude nyní prodejná za 2/3 nákupní ceny? ... jen příklad
Lisa
Moje kamarádka třeba nemá dítě, ale s manželem o něj usilují. Mají průměrné platy, naspořenou ani korunu, protože co naspoří, jde na IVF. Takže argument, že bezdětní nevědí, co s penězma, není u každého jistý. Někdo je třeba bezdětní právě kvůli penězům, protože by provoz dítěte neutáhl.
Vůbec mi to přijde takové nepromyšlené - např. rodiče se rozvedou, mají dítě, které je svěřeno do péče matky, otec platí výživné (naprosto směšná částka), matka se znova vdá, s novým mužem nebude mít už dítě. Čili nový manžel bude bezdětný, bude mít nižší důchod, ačkoli dítě ženy živil podstatnější částkou, než biologický otec, který platil jen výživné a ten zase bude mít nárok na vyšší důchod.
Nebo budu mít dítě, budu ho vychovávat, živit, dostuduje a den po promoci ho srazí auto, zemře nebo už nebude schopno pracovat, taky ti lidé pak nedostanou nic?
A hodně by mě zajímalo co já? Dítě mám, živím a vychovávám, ale neporodila jsem. Její matka porodila a starala se asi půl roku. Na co bude mít nárok ona, na co já?
no nikdo ale neříká, že i rodiny s dětmi si žijí nad poměry..a ještě NAVÍC mají děti. Děti nemají jen boháči, mají je i matky s minimálním příjmem
pokud má vyšší plat, zatím odvádí víc na pojištění..v budoucnu by ale měl i na důchod...myslím si že samotné sociální prostě nestačí. Stát navíc není dojná ***** a na ty důchody mít prostě nebude.
Jinak jak by to bylo konkrétně upraveno také nevím....
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.