Dala jsem se na zdravou stravu a přicházím na to, že je mooc chutná Chtěla bych poradit vám, co si se zdravou stravou nevíte rady, ale taky bych chtěla přijít na nové potraviny, které mohou nahradit nezdravé potraviny
Jogurty - tučné smetanové nahrazuji bílými (hlavně Activia - výborná na zažívání), nízkotučnými kefíry, zákysy (obecně mléčné nápoje, ale sleduji obsah tuku a cukru - někdy to, co bývá nízkotučné má hodně sacharidů).
Máslo - používám Ramu Linii, Multivitu nebo Olivio - ve srovnání s klasickou mají asi polovinu tuku (cca 40%) a obsahují i zdraví prospěšné látky, ale stejně jsem konzumaci omezila a používám pomazánkové máslo s jogurtem, pomazánky (domácí z nízkotučného tvarohu, tofu pochoutka) + na pečivo si dávám i cottage místo másla.
Uzeniny - nejlepší je krůtí a kuřecí šunka, ale myslím, že dušenou vepřovou jednou za čas nic nezkazíte. Nejhorší jsou ale salámy typu Vysočina nebo Herkules.
Maso - stejně jako u uzenin je nejvhodnější krůtí a kuřecí (bez kůže). Hovězí je taky vhodné jednou za čas. Pro zdraví jsou prospěšné také mořské ryby (tuňák, makrela - pozor, ale je docela dost tučná), ale já miluju i sladkovodní ryby, např. pstruha.
Sýry - radila bych se vyhýbat taveným sýrům, a pokud, tak nízkotučné. Eidam kupuji radši 30% (u nás na malým městě jsem 20% ještě neviděla). A z ostatních sýrů jsem si oblíbila mozzarelu (s rajčaty a bazalkou je výborná), Lučinu linii, a hlavně cottage (nejlepší má Madeta) na všechny způsoby.
Alternativy masa - zamilovala jsem si tofu - nejradši mám zeleninové, ale to je celkem problém sehnat. Natural si upravuji na pánvičce na styl číny s rýží, dávám si ho do salátů i do pomazánek. Prodávají se i tofu pochoutky, výborné na svačinku. Vařím si i sojové maso, ale pokud někdo nemůže vystát tu chuť (např. můj přítel - maso to opravdu není), tak si ho asi neoblíbí. Nejčastěji si ho upravuji na čínu (vařím v masoxu a potom naložím min. na 30 minut), do salátu si dávám granulát, ale jak říkám, mně nevadí, ale můj přítel ho už nemůže ani vidět. Objevila jsem taky šmakouna, něco jako tofu, taky dobrý a ty saláty z něho (prodávají se např. v Tescu), mňam! Všechny tyto potraviny jsou bohaté na bílkoviny, což je super pro člověka, který moc nemusí maso (já).
Pečivo - já jsem vynechala úplně bílé pečivo a nahradila jsem celozrnným, prodávají opravdu hoodně druhů (Interspar je ve výběru bezkonkurenční). Tousty si dělám z tmavého chleba, jím ho i normálně. Jinak grahamové rohlíky, již zmíněné celozrnné, pohankové atd. Taky jsem začala hodně jíst Racio chlebíčky a všechny "suchary" - v tomhle musí člověk ochutnat, co mu sedne, druhů je opravdu hodně. Obecně jsem ale množství pečiva omezila.
Dochucovadla - milovala jsem kečup a tatarku. Kečupu jsem se vzdala spolu se sladkým a ani mi moc nechybí. Pokud se ale bez něho někdo neobejde, tak bych doporučila jeden recept - nasekaná rajčata z plechovky (např. v DM mají asi za 20 Kč výborná BIO, ale dají se koupit i v normálním obchodě) smíchám s kořením (provensálské, bazalka nebo cokoliv jiného - podle chuti), přidám utřený česnek a podle chuti ještě dosolím. Je to trošku tekutější než klasický kečup, ale mně to chutná. Tatarku jsem nahradila dipy, které si dělám sama a přítel je miluje. Základem je bílý jogurt, přidám do něho česnek a koření, které kupuji v obchodě a je určeno přesně na to. Koření používám na vaření hlavně jednodruhové, protože neobsahuje velké množství soli, které mají směsi. Naučila jsem si tohle hlídat, protože mě trápí vysoký tlak. Ocenila jsem novinku - koření bez soli (např. na čínu nebo grilovací). Pokud dělám pomazánky a dávám do nich majonézu, tak dávám nízkotučnou.
Těch fíglů by bylo straaašně moc, asi by se to sem všechno nevešlo Ale budu ráda, když tady budete přispívat svými dalšími tipy, jak ozdravit jídelníček, i já se mám pořád co učit
Ahoj Petulko, já mám na zdravé stratování asi trochu jiný názor. To co píšeš, je v mnoha případech pravda-spoustu těch fíglů používám taky. Ale trochu mi přijde, že ta tvoje zdravá strava je taky moc "dietní". Tím chci říct, že ne vždy, co je nízkotučné, je zdravé - já tedy třeba klasické máslo nevyměním za nic na světě, stejně tak smetanové jogurty - pokud jsou bio, nebo klasa, nemají chybu. Oproti tomu teda Activii nejím ze zásady (žádné tyto Danone "chemické" jogurty), a nejím ani žádné ochucené jogurty nebo nápoje - ty příchutš jsou jen cukr a aromata.
Jinak se snažím pochopitelně co nejvíc věcí vyrábět doma a nekupovat žádné polotovary - jak si psala, žádné kořenící směsi, hotové pomazánky atd.
Bezva knížka o zdravém (nikoli dietním, nízkotučném) jídle je kniha Polévka vám lže. Určitě se jí pokus sehnat. Ale varuju, po přečtení polovinu věcí nebudeš kupovat už vůbec. Například sušenky - raději si upeču nějakou buchtu sama - v sušenkách je šasto náhražka mouky ze sušených ryb. Od této knížky už zásadně nejím nic jahodového - nejumělejší příchuť na světě vyráběná z pilin...... jo, tu knihu fakt doporučuju.
Já osobně moc nedbám na to, jestli je výrobek nízkotučný nebo ne, důležitá je pro mě absence chemickejch látek, konzervantů, dochucovadel atd....takže raději poctivý smetanový jogurt, který se během tří dnů zkazí, než třeba tu Activii, co vydrží měsíc (trochu podezřelé)...atd atd, fíglů je spousta
Ahoj, já jsem vegetarián už rok. Jím taky hodně sojového masa a dneska k obědu jsem měla čočku se sýrem. Jíst hodně zdravě jsem vydržela půl roku,ale pak jsem si našla přítele, který moc zdravý výživě neholduje ,takže když jsem byla u něj,tak jsem si dala třeba ještě v 10 večer brambůrky nebo čokoládu a taky jedla dost bílého pečiva. Maso jsem si,ale nikdy nedala. Nyní zjišťuji,že mi tato strava nedělá dobře a chci se vrátit k té zdravé,ale nevím jak. Já miluju čokoládu apod. už nevydržím nejíst po 5 hodině apod, Je pravda,že když jsem dodržovala ten zdravý jídelníček, tak jsem jedla aspoň rýžové chlebíčky s čokoládou nebo fitness tyčinku čokoládovou nebo karobelu,která je sice zdravá,ale energetický příjem má stejný jako Nutella. Předtím než jsem se stala vegetariánem,tak jsem měla nedostatek železa. Říká se,že vegetariáni ho oproti masožroutům mají nedostatek. Nevím, jak mám to železo získat. Myslíte si,že má železo vliv na růst vlasů?
Jo ještě jsem jednou četla výbornej článek o nezdravosti sojového masa a tofu.... nevím už kde, ale bylo to tam hezky vysvětleno takže to taky ne e.. Obecně právě prý soja a výrobky z ní nejsou zdravé - jedině ty, které se v dané oblasti vyráběli už před mnoha a mnoha lety a jsou prověřeny. Ty se ovšem dneska kvůli ceně nevyrábí, a módou se stalo sojové maso, mléko atd., během jejich výroby se ale ze sóji neodstraní jedovaté látky, které obsahuje...
Neručím za to, tak mě nebijte, jen tlumočím.
A doporučuju tu knihu.
Jaňous
Ahoj, prosím tě hledala jsem tu knihu ve vyhledávači,ale nic jsem nenašla. ani v internetovém obchodě s knihami. Nevíš, kde by se dala sehnat? Dost mě ta kniha zajímá.
Já mám ke zdravé výživě, jak jsem psala ,trochu jiný postoj asi. Já si nemyslím, že vše, co je dneska pod vlivem módních diet a reklam považováno za nezdravé, ve skutečnosti nezdravé je. Takže třeba si ráda upeču kvalitní bůček a namažu si s ním chleba (jednou za čas pochopitelně), jím smetanové jogurty atd. - podle mě je důležitá kvalita a původ a také zpracování. Upéct si doma maso ( i to sádlo) je podle mě zdravější, než si kupovat super libovou šunku, nebo podobné věci - neříkám, že to není tučné atd., ale vím co tam je a jak jsem to udělala. Nikdy bych například nekoupila mleté maso - pochybuju, že to maso omyjí, a bůchví co tam namelou...Takže já za sebe říkám - nehlídat tolik, co je light apod.,ale spíše jak to vzniklo a co to obsahuje...
Jinak mám podobný názor jako ty. ALe když chce člověk zhubnout, musí si holt ty tuky trochu víc hlídat. Ale i když hubnu, kupuju polotučné a ne úplně bez tuku.
Enchi
To je pravda, chce to opravdu koukat na složení nebo si pečivo vyrábět doma nebo kupovat v bio obchodech.
asi bude s koupí problém, už dlouho nevyšla, ale v nějakých antikvariátech nebo bazarech určo bude!
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.