tyweee
Čtvrt roku, to je paráda.. to se dá zvládnout... ovšem naučit se anglicky.. jak psala Jana12 se nemusí někdo naučit ani za dva roky. Jen pevně doufám, že by tam jel s cílem se naučit, tak by pro to udělal maximum... No.. jak už jsem psala, záleží jakou by tam sehnal práci a jaké štěstí by měl na lidi kolem sebe..
Ja som myslela kurz jazyka v Anglicku, kde by na to čas mal a s tým spojené výhody - anglicky hovoriace prostredie, možnosť hneď si overiť čo sa naučil a pod. Ako písala Jana12, pracovať tam neznamená nauciť sa jazyk, ale skor dosť starostí a času navyše, preto som za seba navrhovala len to učenie.
Mám v Anglicku veľa kamarátov nastálo a tiež tých, ktorí tam boli len na pár mesiacov. Sama som v anglicky hovoriacich krajinách už pracovala - rozhovorila som sa tam, rozšírila si slovnú zásobu... bola to vždy veľká životná skúsenosť, ale začiatky boli tažké - a to sme boli dvaja. Na druhú stranu, strach je najvačšia brzda.
Držím palce, aby to dopadlo čo najlepšie pre vás troch, nech už sa rozhodnete akokoľvek.
cani
Myslíš tedy, že kurz v Anglii by mu dal víc než tam žít třeba na ten rok? Já bych to samozřejmě uvítala víc, protože by to bylo rozhodně kratší, pro něj méně stresující a méně starostí...
Mohu se zeptat, za jak dlouho jsi se naučia mluvit? Tak nějak, ne třeba jako rodilá mluvčí, ale prostě tak, aby ti lidi rozuměli a ty jim. Kdybychom byli jen my dva, jela bych tam bez váhání s ním, ale s dcerou je to těžší, měl by na svých bedrech velké starosti jak zebezpečit kromě sebe ještě nás dvě a to by mu na klidu nepřidalo. On se toho také bojí, přece jen... bude na to sám, v cizím prostředí, s cizími lidmi... začátek by byl těžký, jak pro něj samotného, tak i kdybychom tam byli s ním... zkusím si s ním popovídat o tom kurzu v Anglii... Jinak moc děkuji za podporu.
cani
Myslíš tedy, že kurz v Anglii by mu dal víc než tam žít třeba na ten rok? Já bych to samozřejmě uvítala víc, protože by to bylo rozhodně kratší, pro něj méně stresující a méně starostí...
Mohu se zeptat, za jak dlouho jsi se naučia mluvit? Tak nějak, ne třeba jako rodilá mluvčí, ale prostě tak, aby ti lidi rozuměli a ty jim. Kdybychom byli jen my dva, jela bych tam bez váhání s ním, ale s dcerou je to těžší, měl by na svých bedrech velké starosti jak zebezpečit kromě sebe ještě nás dvě a to by mu na klidu nepřidalo. On se toho také bojí, přece jen... bude na to sám, v cizím prostředí, s cizími lidmi... začátek by byl těžký, jak pro něj samotného, tak i kdybychom tam byli s ním... zkusím si s ním popovídat o tom kurzu v Anglii... Jinak moc děkuji za podporu.
Cituji markétta: Myslíš tedy, že kurz v Anglii by mu dal víc než tam žít třeba na ten rok?
Já si myslím, že ano. Bude muset přemýšlet v Aj, mluvit, zařizovat a bude mít na to čas. Těžko hned sežene práci, kde bude muset mluvit a procvičovat si tak Aj.
A co nějakou kombinaci kurz + práci (nebo nějakou brigádu)..
trinny
To by bylo asi úplně nejlepší.... kurz + brigáda... zkusím si s ním o tom nějak popovídat... jenže potřeboval by to spíš slyšet od někoho, kdo s tím má osobní zkušenost a ne ode mě, která o tom nic neví...
Třeba ti může nějak pomoci cani když její býv. manžel je lektor v anglii a má s tím zkušenosti..
markétta
ze začátku i těch čtvrt roku je hodně, když si v baráku sama a přestěhovaná z buvodního bydliště. Přítel se tam naučil portugaĺsky tak, že mohl volat.
Někdo prostě na ty jazyky není.
Cituji markétta: Myslíš tedy, že kurz v Anglii by mu dal víc než tam žít třeba na ten rok?
Taktéž si myslím, že ano...
Upřímně, jakou práci tam při stavu své AJ najde? Mám tam dost exspolužáků, známých a všem trvalo dobré 2-3 roky (minimálně!) než se dopracovali k něčemu lepšímu (tj. i jejich jazyková úroveň byla někde jinde a bez problémů se dorozuměli). Ten, kdo začíná třeba jako au-pair se naučí anglicky podle mě rychleji, pokud děti mají určitý věk a člověk komunikuje a komunikuje. Ale třeba kamarádka tam začínala jako pomocná síla v kantýně / cateringu, k angličtině se tímto způsobem dostala snad ještě méně než tady doma a trvalo téměř 4 roky než šéf si jí vytáhl na pozici vedoucí té pobočky. Bratranec zas pracoval 5 let jako popelář (v přepočtu na naše plat velice slušný, manažerský, řekla bych... ale nezapomeň, že ubytování, jízdné, jídlo, to vše je extrémně drahé!). Přitom si udělal kurz IT a teď už pracuje v počítačové firmě.
Takže přesně tak, když budeš makat 10h denně 5-6 dní v týdnu... angličtina jde stranou. ano, naučíš se komunikovat a nebát se mluvit, ale to je málo. Prostě za mě bych šla do toho kurzu... Investice by to byla pomalu stejná (finančně) jako kdyby tam žil rok.
Já taky souhlasím s tím, že jen tam pracovat je dost na nic...naučí se možná komunikovat základně, nějaké hovorové výrazy, ale to je tak vše, jestli se vůbec tohle naučí - záleží na povolání. Spíš bych doporučila taky ten kurz, může si jich vzít i víc...tam bude určitě komunikovat hodně a naučí se nejen hovorové výrazy, ale hlavně spisovnou angličtinu a tu přece musí umět hlavně kvůli těm zkouškám - záleží, co požadují u zkoušku, jestli jen aby uměl anglicky komunikovat, domluvit se, nebo hlavně odborné výrazy, to musí vědět on, z čeho se zkouší. A navíc dnes už v Anglii ty práce nejsou moc dobře placené a hůř se hledají a když odečteš jeho náklady, tak mu moc nezbyde. A nebo, aby tam pracoval a současně tam navštěvoval školu třeba v Londýně, to by asi bylo nejlepší, ale zase nevím, jestli jde stíhat práce plus studium...asi by se zase jen dřel v práci a škola nic...fakt nevím, je to těžký, ale zase kamarád byl v Irsku jen rok, v kuchyni a anglicky teď umí perfektně...jde o to nekomunikovat s krajany česky, ale hlavně anglicky a makat na tom...
Sierral
Víš, taky jsem si říkala, jakou práci.... když bude někde mít nádobí, těžko bude u toho výrazně komunikovat... jenže on si pořád vede svou, nakonec z něj vypadlo, že by chtěl najít práci v nějakém aeroklubu a být tam jako nějaká pomocná síla... do té doby než něco takového sežene a odjede tam, bude docházet zatím za svou angličtinářkou a snad aspoň něco málo, na to aby se trošinku domluvil, snad zapracuje.
Všechno je to hodně individuální, někdo se naučí za rok, někdo ani ne za 5 let, záleží na tom v jakém prostředí se pohybuje a s jakými lidmi. Také si říkám, aby nás a sebe vůbec finančně vůbec zajistil...
GiaGia
Jj, já vím.. mám kamarádku v Anglii, nejdříve žili dva roky v Irsku s manželem a pak se přestěhovali do Anglie a také říkala, že je tam docela draho a najít dobře placenou práci, není jednoduché.
Myslím, že u těch zkoušek bude potřeba spisovná angličtina, kterou jak píšeš se naučí jedině v kurzu..
Zkusím si s ním dnes večer opět o všem popovídat... ( asi už po milionté ), už se tím s manželem probíráme hodně dlouho a už by to chtělo se dobrat nějakého východiska... zkusím mu navrhnout ten kurz a nebo mu dám přečíst celou naší diskuzi, ať si přečte všechny vaše příspěvky...
markétta
Důležité je nebydlet s Čechama a ani s nima nepracovat ...Pak se naučí daleko rychleji.. jsou skutečně lidé, kteří se ani za 4 roky nenaučí téměř nic - protože nemluví... mají okolo sebe Čechy a to je prostě konečná...
A také se přikláním + kurz, ale opět doporučuju žádat,aby byl zařezen do skupiny, kde nejsou Češi a Slováci a nějakou brigádu...
Ahoj Markétto,
no, pozerám, že diskusia sa ubrala trochu uváženejším smerom. Opať možem len súhlasiť s názormi, že pracovať tam, neznamená naučiť sa jazyk. A ak sa máme baviť o práci niekde pri umývaní riadov, či zametaní podlahy, tak na to možete zabudnúť hneď + presne ako hovorí Bruce78 - vyslovene sa našincom vyhýbať.
Ešte k tej angličtine - ak nemá po dlhšej dobe pocit prínosu z hodín s danou lektorkou, pohovorila by som si s ňou o tom a pokiaľ by to nepomohlo, vymenila by som ju. Ako som už písala, ani forma výuky "one to one" nie je úplne ideálna - tam sa moc človek nerozhovorí a naučí sa hlavne konverzovať určitým sposobom s jedným človekom. Isto by som lobovala za vačšiu skupinu (možno sú protiargumentom časové možnosti), pretože odvaha hovoriť - nech už akokoľvek - pred ďalšími ľuďmi je tiež veľmi doležitá. Ako si na tom Ty? Nechcela by si napr. brať také hodiny spolu s ním?
Stále nejak tápem, o čo v tej angličtine vlastne ide. Má sa dohovoriť, alebo má zvládať nejakú profesnú verziu jazyka? U mňa šlo o to, že pobyt v zahraničí ma donútil hlavne nechať stranou strach, že poviem niečo nesprávne. Vžila som si určité frázy, nabrala samozrejme i viac slov, ale jazyk nie je a nebol tým hlavným prínosom, ktorý z toho mám. Pre mňa bol hlavný už pobyt samotný a jazyk bol len sprievodnou nutnosťou.
Ak napriek všetkým protiargumentom (momentálny stav prac. trhu, kurz libry) pripustíme, že nájde vyhovujúcu prácu, ktorá navyše potiahne i náklady na vás dve doma, silne pochybujem o tom, že mu ostane čas a sila ešte na to, aby sa popritom učil. A ak bude chcieť hovoriť, bude sa tomu musieť venovať, pretože ono to na nikoho len tak nenaskáče.
Skúsila som i názor manžela, pretože nielenže pracuje aj ako lektor, ale žije tam a študuje lingvistiku. Ak sú na to peniaze, volil by variantu napr. štvrťročného kurzu s tým, že bývaš v hosťovskej rodine - to určite veľmi pomože. Hneď mi dal príklad nejakého pilota zo Švajčiarska, ktorý si takto angličtinu doťahuje tiež. Sama som si myslela, že je to zaležitosť len pre študentov, ale zjavne nie. Okrem toho zdieľa názor, že plán ísť, bez angličtiny získať dobre platenú prácu, pri ktorej sa navyše veľa hovorí, aby si odniesol znalosti jazyka je dosť ružové videnie - pardon, samozrejme nepoznáme všetky podrobnosti.
A jedna na pobavenie - než som mu to celé vysvetlila - vraj najlepšia cesta je mať partnerku Angličanku a baviť sa s ňou o všetkom, hhh.
Tak mi ešte napadá, že do CV može byť úspešné absolvovanie kurzu v UK tiež celkom zaujímavé.
(btw - pardon za absenciu niektorých znakov, ale požiadavok na diakritiku ma ničí, tak robím na ne-slovenskej klávesnici, čo sa dá)
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.