Holky, prosím o radu. V pondělí jsem měla nastoupit do zaměstnání. Smlouvu o prac. poměru jsem podepsala, ale o v pátek jsem zaměstnavateli oznámila, že nenastoupím. Odpověď mi byla následující: (+ ještě výhružky právníkem atd.).
"Jestliže zaměstnanec ve sjednaný den nenastoupí do práce, aniž mu v tom bránila překážka v práci, nebo do týdne neuvědomí zaměstnavatele o této překážce, může zaměstnavatel od pracovní smlouvy odstoupit. (Viz ust. § 36 odst. 2 zákoníku práce.) Podmínky, kdy můžete odstoupit od pracovní smlouvy vy jako zaměstnanec, zákoník práce neupravuje. Lze proto, s přihlédnutím k dále uvedenému, konstatovat, že vy od pracovní smlouvy odstoupit nemůžete."
Mám právo nenastoupit, nebo ne?
Děkuji moc za pomoc
Reaguji na sarkakh: máš ve smlouvě zkušební dobu? Pokud ano, napiš, že končíš ve zkušební době k.....vzor najdeš na netu.
Reaguji na farahh:
Mám smlouvu na dobu určitou a to na 3 měsíce.
Reaguji na farahh:
Není... Tak co myslíš?
A proč si podepisovala smlouvy když tam vlastně být nechceš? To si to v den podepsání smlouvy nevěděla nebo co?
Reaguji na lucka5:
Nevěděla, protože mezi podpisem a datem nástupu jsem tam byla 2 dny na zkoušu a poté co jsem zjistila, jsem si vše rozmyslela.
Reaguji na sarkakh: Jelikož máš práci na dobu určitou pouze na 3 měsíce, tak tam žádná zkušební doba není a tím pádem nemůžeš jen tak dát výpověď, myslím, že ses dostala do pořádného problému, když si nenastoupila a to co píše zaměstnavatel je pravda. Příště si rozmysli, jestli do práce chceš nebo ne, ještě před podpisem smlouvy
Reaguji na LuckaL:
A jak??
(1) Pracovní poměr může být rozvázán jen
a) dohodou,
b) výpovědí,
c) okamžitým zrušením,
d) zrušením ve zkušební době.
(2) Pracovní poměr na dobu určitou končí také uplynutím sjednané doby.
(3) Pracovní poměr cizince nebo fyzické osoby bez státní příslušnosti, pokud k jeho skončení nedošlo již jiným způsobem, končí
a) dnem, kterým má skončit jejich pobyt na území České republiky podle vykonatelného rozhodnutí o zrušení povolení k pobytu,
b) dnem, kterým nabyl právní moci rozsudek ukládající těmto osobám trest vyhoštění z území České republiky,
c) uplynutím doby, na kterou bylo vydáno povolení k zaměstnání20) nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem zaměstnání ve zvláštních případech - zelená karta podle § 42g zákona o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů20a).
(4) Pracovní poměr zaniká smrtí zaměstnance. Zánik pracovního poměru v případě smrti zaměstnavatele, který je fyzickou osobou, upravuje § 342 odst. 1.
§ 65 Skončení pracovního poměru na dobu určitou
(1) Pracovní poměr na dobu určitou může skončit také ostatními způsoby uvedenými v § 48 odst. 1, 3 a 4. Byla-li doba trvání tohoto pracovního poměru omezena na dobu konání určitých prací, je zaměstnavatel povinen upozornit zaměstnance na skončení těchto prací včas, zpravidla alespoň 3 dny předem.
(2) Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.
Reaguji na Maládama:
Pokud bych zvolila variantu b) nebo c) musí zaměstnavatel souhlasit, že?
Reaguji na sarkakh:
teorie říká, že výpověď je doručena, pokud si ji zaměstnavatel převezme, tedy, kdysi jsem někde něco hledala, narazila jsem na to, že stačí pokud ti to potvrdí recepce. Ale nejsem právník, zatím se jen učím.
Reaguji na Maládama:
Ale písemně, že?
Cituji sarkakh: Pokud bych zvolila variantu b) nebo c) musí zaměstnavatel souhlasit, že?
Samozřejmě a jelikož tvůj zaměstnavatel souhlasit nebude, tak máš smůlu a nastoupit musíš. Příště si vše pořádně rozmysli před podpisem smlouvy a předejdeš zbytečně těmto problémům.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.