Cituji lusinda: Ovšem věřím, že tehdy to k smíchu moc nebylo.Měl spočítanou úsporu čistého polotovaru na 1kg?
Co já vím? Možná si pro to vytvořil program. (je programátor)
Cituji Red_fire: To dělám taky, absolutně v tom nevidím problém - upřímně, nepřehrabují jen důchodci a lidé na první pohled sociálně slabší, ale i mlaďoši a pěstěné slečny-studentky..
Jj, já samozřejmě chápu, že těm věcem nic není. Ale jen jsem na to nebyla zvyklá a připadá mi to trochu vtipné, jak se v tom přehrabuje s touhou ulovit něco levného A jakou má pak radost Ale nic proti nemám, to bych s ním nebyla už několik let...
Cituji panda08: marmeládu plesnivou-lžičkou odendají plíseň a jedí dál..
tak to je extrém
Já jsem taková, že jakmile je jogurt jen den po datu spotřeby tak automaticky letí do koše. A to i ostatní věci, které se mi nezdají
Stačilo mi, že jsem jednou jedla košíčky plněné oříškovou náplní a jaksi se zkazily a já si do jednoho s chutí kousla. Ten pohled na to a chut toho nikdy nezapomenu....vevnitř to bylo celé zelené a krásně chlupaté... jak to u plísně bývá Od té doby si dávám pozor
S člověkem který oškrabuje plíseň z jídla bych se mohla maximálně kamarádit, ale ne s ním chodit a nedejbože líbat. Fuj. Nevím, na tohle jsem fajnovka, doma si na datumy spotřeby dáváme pozor a snažíme se denně chodit do obchodu a kupovat čerstvé jídlo, i když nevěřím že je vše co nám obchodníci předkládají v pořádku že..., přelepují etikety, o pultovém prodeji uzeniny nemluvě, jsou to obchodníci a naše zdraví je jim někde. Už několikrát se mi stalo, že neprošlá potravina byla plesnivá, to je špatným skladováním v obchodě..Takže plísně jsou v každém jídle a pokuď jdou už vidět tak to je to poslední stadium a já jsem si myslela že tohle jí max bezdomovci. Je to síla, tyhle lidi ale většinou bývají odolní a vážnou nemoc dostane paradoxně ten kdo si na sebe dává pozor. V našem městě žije pár takových co se x let živí vybíráním popelnic a žijí dál, protože se dezinfikují alkoholem Jednou jsem si koupila neprošlé kakaové věnečky a byly prolezlé krásnýma bílýma červíkama, proti tomu je plíseň brnkačka. Imunitě zdar.
Reaguji na lusinda:
souhlasím s lusindou. maso a uzeniny po projítí nebrat, ale mléčné výrobky jsou obvykle ok, zhledem k tomu, ze je plne konzervantu nedávno se mi podařilo najít rok prošlé mléko (pasterizované) a vůbec nic mu nebylo (nutno podotknout, že jsem si prvně data spotřeby ani nevšimla). prošlé léky ale rozhodně neberu. vždy je jdu vrátit do lékárny.
Mám proti tomu jistý odpor i když vím, že některým věcem nic není, už když je den po datu spotřeby, tak to buď letí do koše, nebo se toho ujme někdo z rodiny. Mamka bohužel kupuje ráda slevněné jídlo (já taky, nekoupím si třeba lososa 100g za 200Kč,ale když je ve slevě a má pár dní do data a vypadá pěkně, tak si ho vezmu) i když ví, že to nikdo nesní hned a akorát to projede. Já se snažím všechny potraviny co se mi nezdají zlikvidovat, ale něčeho si nevšimnu a dnes jsem objevila marmeládu která měla spotřebu do října 2005 To mě dorazilo, nevím, jestli se těmhle konzervovaným potravinám jen tak něco stane, ale marmeláda vypadala pěkně,voněla pěkně,ale to datum Když je něco viditelně "nejedlé" tak to vyhazuje i mamka,díky bohu Prášky samozřejmě vyhodit, člověk nikdy neví.
Já mám v sobě nějak zafixované, že co je prošlé, to se nejí, takže když přítel přinesl prošlé sušenky, které měli v krámě za poloviční cenu, tak se divil, že já to prostě nepozřu, i když vím, že pár dní jim neublíží.. A třeba jogurt nebo maso bych prošlé nejedla tuplem.
To s odkrajováním/odlupováním plísní - to si pamatuju od babičky a jak se vždycky zlobila, že to nechci jíst Mnohem horší mi to přijde v případě přítelových rodičů, protože tam nahnilé rajče není rajče zkažené, dokud nemá na sobě velké plesnivé koláče, tak ne a ne ho vyhodit, ale dát klidně na chleba nebo do vaření.. Takže když tam občas přítelovi pomáhám s vařením a takovéto věci vyhazujeme nebo je alespoň odmítáme použít (společně, naštěstí i on by to nejedl), tak jsme vždycky pod palbou kritiky... A to samé s léky, nejlepší bylo, když jsem si tam spálila ruku a okamžitě mi byla nabídnuta nějaká mast prošlá snad 10 let
Reaguji na Jorkie: To mi připomíná, když si spolubydlící koupila v Albertu kakao, ve kterým se rochnili vypasení červíčci... Nebo když táta přinesl mouku z Lidlu taktéž s proteinama navíc...
Ano jím, ale určitě ne vědomě. Na to jsem moc velká háklivka Bohužel po tom, co mi kamarádka pracující v jednom z nejrozšířenějších obchodů, vyprávěla, jak seškrabují plíseň a když už je to jó cítit, tak třeba hodí maso do marinády a spoustu nechutných poznatků, tak pochybuji, že jsem nic zkaženého nikdy nesnědla Ale co oči nevidí, to srdce nebolí I když při té představě je mi na
méně než
10 příspěvků
Nejjednodušší asi nakupovat s rozumem a nenechat nic projít, ne? Mimochodem, když koupím brokolici, tak na ní taky není datum spotřeby a sama poznám, kdy už je jí konec Tak nevim, proč by to s jogurty a masem mělo být jinak! A uvádí se MINIMÁLNÍ datum trvanlivosti.. Jen s těma konzervovanýma věcma bych si dala pozor..
Cituji Haniccino: A přitom má magisterský diplom z chemie
Cituji deniko: můj přítel je na tom dosti podobně, a to má vystudovanou VŠCHT,
Holky, ale oni se takhle nechovají navzdory tomu, že mají vystudovanou chemii, ale právě proto. Mají pocit, že jsou imunní. Nikdy nezapomenu na kolegu z laborky, který když si nebyl jistý, co že si to nalil do kádinky, strčil do ní prst a olíznul, myslela jsem, že mu budu volat erzetu, ale ve skutečnosti to málem prásklo se mnou. Oni ti zapálení chemici jsou prostě "trošku jiný".
Jinak já tedy ze sebe navzdory svému vzdělání pokusného králíka nedělám a vše prošlé vyhazuju.
Teda to je případ Já osobně prošlé věci nejím. Vím, že je to minimální trvanlivost, ale pro mě je to jako by tam bylo napsáno maximální trvanlivost. U koření to neřeším, ale prošlý jogurt bych prostě nesnědla (alespoň za normálních okolností ne). Mě spíš štve, že přítel nakupuje potraviny, které má rád ve velkém a sní jich zhruba polovinu, takže každý měsíc vyhodíme polovinu ledničky
No nevím ale dneska už je trohu risk sníst něco prošlého. Plísně rostou 5 dní, takže člověk třeba ani neví že je jí, protože teprve začly. Akorát mi připadá že po rozbalení salámu je hned druhý den zelený ale sním ho protože chutná normálně.
Prošlý jím jak co - den u jogurtu přežiju (už minimálně deset sem jich měla zhnilejch min týden před projitím), ale i tak to snijou spíš naši, u cukru mouky mi to nevadí, a šunka zhnije už den dva po koupení, co bych řekla, že by mohla třeba vydržet, takže jí kupuju trošku a hned sním. Ale všeobecně si na to dávám pozor a nedávno sme dělali čistku a divily sme se s mamkou, kolik těstovin a rýže nám leží ve spíži už x let. - Ono to taky svědčí o tom, že to tam vlastně je nahouby a člověk to nepoužívá, tudíž to není ani potřeba.
Odškrabávání plísně mají zažitý asi všichni - mým rodičům je přes padesát a taky si to pamatuju - jak ze zavařenin, tak ze sýrů a tak. Dnes už sem je vytrénovala, že se to vyhodí i když je to třeba jen okoralý. Je komický, jak lidi šílijou z polosyrových vajíček a plesnivých sýrů, a pak s prominutím sežerou kdejakou ..humáč.
A není prošlost u léků spíš v tom, že jednoduše přestanou působit? Že se tam ty látky strhají?
Nic-mé-ně - mě napadlo spíš dlouhodobější hledisko: pokud tohle nechce sám změnit, jak to pak budou řešit třeba s dětma? Ono bojovat celej život o každej blbej jogurt, esi vyhodit, nebo ne, esi do někoho nacpat atb nebo ne... No mě taková představa docela děsí. Přece jen to není esi si vzít děravý ponožky, ale esi se vědomě přizabít.
A jo, bohatší, nebo aspoň majetnější fakt kupodivu šetřijou na nejneuvěřitelnějších místech, to bych nikdy nevěřila.
No a ještě mě napadá, že v souvislosti s třeba rakovinou tlustýho střeva je fakt konzumace zhnilých a prošlých věcí rozkošná.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.