Prosím o radu. Nechci používat maggi ani masox a podobná dochucovadla, ale když udělám vývar, nechutná tak dobře. Jak děláte vývar vy? Jakou a kolik zeleniny, masa, vody a bylinek tam dáváte? Jsem ve vaření začátečník a vývary s přítelem milujeme k večeři, proto bych se ráda naučila takovej ten pravej co dělávaly naše babičky.
Reaguji na netík:
U vývaru zaleží právě na tom,kolik masa dáš do vody.
Nevím jak velký hrnec na polévku používáš,obecně bys měla mít cca půl hrnce masa + zelenina/mrkev,petržel,celer,cibule - vše vcelku/ a dolít studenou vodou,pomalu vařit,nemělo by pěnit,stačí přidat kuličky pepře a sůl.
Máme oblíbený kuřecí vývar a tam dám kuřecí křídla,nebo hřbety(radši víc,aby bylo co obírat)a hodně čerstvé zeleniny-mrkev,petržel(i nať),celer,cibule,květák,prostě to co prodávají v tom polévkovém balíčku.Nakrájím na kostičky a dám vařit do vývaru z masa.
Do vývaru navíc dávám kuličku nového koření, osmaženou nastrouhanou mrkev - dodá chuť i barvu ( pak se to přecedí ) a před dokončením lžíci nebo dvě koňaku.
Minule mi paní řeznice poradila dát k masu do polévky vyvařit i kousek hovězí oháňky ( něco takového dělal i ten Ital v kuchyni, nebo jak se volá ) , taky dobrý.
Podávám s vlasovými nudlemi a osminkami rajčete v talíři.
Cituji netík: kolik se dává vody na půl kila hovězího s kostí?
To je tak na malý hrnec,dva litry polévky,za předpokladu,že dáš ještě dostatek zeleniny.
Reaguji na netík:
Celkem dobrý vývar (kuřecí, hovwzi i zeleninovy) se da kouput v Marks&Spencer. Stoji neco pres stovku, asi 200 ml pasty.
Reaguji na drako: Když zakladatelka tématu pokládala otázku jak uvařit vývar bez bujónu, asi tím nemyslela umělou pastu...
Já dělam kuřecí vývar z "netopýra" - takový ten skelet, který ti zbyde, když rozporcuješ kuře.. je na tom dost masa, aby byl silný a dobrý. Maso dám do studené vody spolu s celerem, mrkví, kořenovou petrželí, normální petrželí, trochou hrášku, stroužkem nebo dvěma česněku, čtvrtkou cibule, solí, cca pěti kuličkami pepře a dvěma nového koření. (co se množství týče.. podle chuti. Někdo celer rád, někdo vůbec, takže opravdu to chce vyzkoušet.) Vařím pomaličku a dlouho (aspoň tři hodiny). Pak vyjmu kosti, oberu maso, to naházím zpátky. Dochutím (sůl pepř, petržel, případně libeček). Nudle vařím zvlášť v hrnci.
já dělám hovězí - tak 0,75 kg masa s kostí, 3 mrkve, 1 petržel, půlka celeru, cibule se slupkou, česnek. To vařím hodně dlouho. Akorát nevím, proč je ten vývar zabarvený do hněda, ráda bych měla čirý
Cituji Amnesia: Akorát nevím, proč je ten vývar zabarvený do hněda, ráda bych měla čirý
kvůli té slupce na cibuli
já kuřecí vývar dělám v papiňáku. Buď koupím křídla nebo kuřecí skelety nebo co zbyde když oberu kuře. Přidávám mrkev, celer, petržel, růžičkovou kapustu, květák, osolím, pár kuliček pepře, nového koření a bobkový list. Nakonec dám polévkové nudle nebo flíčky a petrželku. Stejně to ale dochucuji kostkou kuřecího bujonu.
VÝVAR JE ZÁKLAD KAŽDÉHO JÍDLA: to je moje logo. Vařím nejraději klasická česká jídla, ale taky různé variace, ale vždy z vývaru. Základ je vývar který si vařím sám.
Je to pro mě rituální proces proměny zvířecí síly na sílu života . Základem jsou kvalitní suroviny a láska k jídlu. Máteli dotaz tak odpovím. Hlavně pokud se jedná o základní vývary a klasicky vařená česká (i moravská) jídla.
Cituji ooonnn: VÝVAR JE ZÁKLAD KAŽDÉHO JÍDLA
Cituji ooonnn: Máteli dotaz tak odpovím.
Základ každého jídla?
Já se přiznám, že vývar dělám teda pouze jako polívku, ale v mnoha receptech se píše, že se má maso zalít vývarem, někdo to řeší i tak, že v horké vodě rozpustí kostku masoxu. Já teda vývar při přípravě jiných jídel ještě nepoužila, a to hlavně kvůli času - ten pravý vývar fakt trvá hodiny - jak to teda děláš? To opravdu začneš s každým vařením skoro den předem?
méně než
10 příspěvků
Cituji Minette: To opravdu začneš s každým vařením skoro den předem?
To by mě taky zajímalo. Nebo zamražený?
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.