Cituji Lisa: Nechápu, chceš naznačit, že tehdy si lidi mohli dovolit víc?
Chci říct,že jsi se nemusela bát si v Praze v centru dát oběd aniž by jsi si na to musela vzít úvěr. ale to jen tak aby řeč nestála.
Cituji Lisa: Tehdejší zdravotnictví i podle slov tehdejších lékařů trpělo na nedostatek kvalitních léků a především přístrojů.
Kamarád končil medicínu v roce 1985
Cituji Lisa: Nejmarkantnější je rozdíl v oblasti vzdělávání lékařů
a jeho vzdělání mu uznali i ve světě,tak to zase taková katastrofa nebyla.Na rozdíl od dnešních placených škol,kde sice studenti studují,rodiče to platí a uplatnění nula.
Nedívej se na tyhle filmy, ale pusť si Vyprávěj, tam je to celkem pěkně popsané... Jsem ráda, že žiju v týhle, i když taky už dost zkažený době... vždycky ale může být hůř...
Cituji Lisa: Tehdejší zdravotnictví i podle slov tehdejších lékařů trpělo na nedostatek kvalitních léků a především přístrojů. O podplácení a korupci už ani nemluvím.Například jsem četla o tom, že se u nás dělalo cca 150 kardiochirurgických zákroků na milion občanů - v západních zemích to ale bylo sedmkrát více! Také doba dožití ve srovnání s růstem v západních zemích zcela stagnovala nebo se zvyšovala jen nepatrně. A těchto příkladů je hrozně moc. Nejmarkantnější je rozdíl v oblasti vzdělávání lékařů, nových metod a především nových přístrojů
moje mamka je lékařka. O socialistickém zdravotnictví vím poměrně dost
Cituji Lisa: důvodem je právě ten nižší počet operací, mimo jiné - lidi prostě neměli tak kvalitní péči, všechny potřebné zákroky, a tak více umírali a to ovlivnilo tu celkovou délku dožití populace.
No a dnes je to jinak?U nás v nemocnici slouží Arabové,takže česky se moc nedomluvíš,o kvalitě péče bych napsala román a celorepublikový problém neproplácení rehabilitační péče například dětem je ti snad známý.Takže informace o katastrofální péči v letech 1980-89 je trochu mimo.
Cituji Lisa: spotřebitel tehdy si mohl koupit mnohem méně věcí než si můžeme dovolit my.
ještě že tak, dnes si můžeme koupit hromadu krámů a konečně jsme šťastní
Reaguji na Tiakia: Ve srovnáním se zahraničím je naše péče kvalitní (v některých oborech vyloženě špičková) a co víc - je to dostupné naprosto pro kohokoliv. Lidi tady si neuvědomují, jak drahá je ta kvalitní péče zahranicemi a že na ni dosáhne málokdo.
Diskuze se ale týká 80. let a ve srovnání s 80. lety je samozřejmě naše zdravotnictví mnohem lepší. Proto bych se ani z tohoto důvodu nikam v čas vracet nechtěla.
Reaguji na Ellenuschka: Trochu uhýbáš z diskuze, argument zněl, že "tehdy bylo lépe, protože si spotřebitel mohl dovolit koupit více" - já jsem jen reagovala tím, že to není pravda...jakou to má nebo nemá souvislost se štěstím jsem nekomentovala. Ovšem když si občas dopřeju "luxus" v podobě ovoce, zajímavé knihy nebo dobrých vložek, je fakt, že se o něco spokojenější cítím
Cituji Lisa: Diskuze se ale týká 80. let a ve srovnání s 80. lety je samozřejmě naše zdravotnictví mnohem lepší.
jasně,taky už nejezdíme v trabantu,ale ve VW,tak by bylo divné,kdyby medicína nepokročila.
Reaguji na Lisa: Nějak jsem nenašla na to krásném webíku, kolik byl nájem v té době, kolik je dnes. Kolik dříve stály kroužky, tábory, družiny, školky. Ehm.
Že pračka (ano, byla velmi drahá na ten plat) nám dodnes slouží na chatě. To stejné TV (po opravě za 300 Kč). Myslíš, že ty si nynější věci dáš za 30 let na chatičku na dosloužení? Kolikrát je ještě za život budeš muset kupovat?
Reaguji na Tiakia: no napsala jsem to nešikovně, prostě tehdy byla lepší medicína v nekomunistických zemích
Reaguji na valux: Těch webů je ale víc a ve všech to vychází podobně, opravdu si tehdy lidé mohli dovolit méně. Trvanlivost věcí - někdy mám pocit, že čím jsou věci složitejší a komplikovanější, tím poruchovější jsou. Že ty jednoduché staré krámy vydržely víc. Ale kupujeme si výrobky na základě Dtestu, vždy jen to, co vyhraje v žebříčku o nejlepší výrobek. A musím to zaklepat - vše nám drží už dlouhá léta, nic se nerozbíjí x měsíců po záruce. Někde jsem četla, že moderní pračky vydrží 3-5 let....no, to nám ta naše významně přesluhuje
Cituji Tiakia: neproplácení rehabilitační péče například dětem je ti snad známý
No, ono to za totáče bylo tak, že děti (postižené), které potřebovaly rehabilitaci byly většinou schovány v klecových lůžkách někde v ústavu a rehabilitace byla víc než sci-fi.
Jinak k tématu, já byl v 80. letech ještě dítě, ale moc dobře si pamatuju, že jsem se musel jít ve 2. třídě domů převléknout, protože jsem přišel do školy v džínách (rok 1987), taky si pamatuju, že jsem dostal v první třídě ředitelskou důtku, za to, že jsem se zúčastnil "zakázaného" koncertu Heidi Janků.
Taky vím, že moje máma je vyučená prodavačka, přesto, že ze ZDŠ odcházela s vyznamenáním, důvodem bylo to, že děda odmítl vstoupit do JZD (pole mu pak stejně sebrali). Ale to nejsou 80. léta.
Pamatuju si, že se všechno shánělo, automatická pračka, kazety do kazeťáku, kazeťák, květák atd.
Je fakt, že v Praze byla situace jiná, dokonce se pořádaly nákupní předváční zájezdy do Kotvy, protože v Praze bylo k dostání to co jinde v republice neměli ani na obrázku.
Jsem rád, že žiju v době, kdy můžu o tom jak se budu mít rozhodovat já.
Cituji valux: kolik byl nájem v té době,
2+1 v paneláku měsíčně 421,- korun komplet s elektřinou,plynem,vodou,topením a poplatkem za TV a radio.
Cituji valux: Kolik dříve stály kroužky
Zdarma v rámci vzdělávání mládeže v domech dětí a mládeže.
Cituji valux: tábory
Podnikové od ROH za symbolický poplatek na stravné.
Cituji valux: družiny
Platily se stravenky na oběd pár kaček a školka snad placená nebyla.
Reaguji na Lisa: Takže si koupíš jen dvě až tři za stejnou cenu na stejné období. Nekup to.
Mně to občas příjde jak "zdražily rohlíky, ale zlevnily lokomotivy, hurá".
Je pozdě, jdu spát. Napřed se ovšem osprchuji v o 1000% zdražené vodě
Reaguji na valux: Tak já zatím nepozoruji, že bych si musela něco kupovat častěji než např. moji prarodiče dříve. Asi jen nenakupujeme krámy.
Musíš samozřejmě vzít všechny náklady běžného člověka dohromady a jaksi porovnat nějaký součet. Sice voda "podražila", ale spousta věcí "zlevnila".
Cituji z.pepa: Jinak k tématu, já byl v 80. letech ještě dítě, ale moc dobře si pamatuju, že jsem se musel jít ve 2. třídě domů převléknout, protože jsem přišel do školy v džínách (rok 1987)
maturovala jsem v roce 1986 a na sobě jsem měla džíny z Tuzexu,mikinu s nápisem,koženou bundu a sluneční brýle ve vlasech na prestižním gymnáziu a normálně jsem odmaturovala na první pokus.Takže ti tvé džíny ve druhé třídě s odchodem domů převléknout nevěřím.Buď jsi se někde před tím vyválel v blátě nebo byl jiný důvod.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.