Cituji haushinka: nechtěla jsem psát moc, protože jsem se tu kdysi v jedné diskuzi dočetla, že když lidi nejsou rozežraní, stačí jim pro 2 osoby 3 tisíce na měsíc.
já nevim, jak to ostatní dělají, připadám si pak neschopná, když se vrátim z nákupu, pětikilo v čudu, skoro nic nenesu a pak se dočtu, jak jde za málo peněz kupovat kvalitní potraviny a nezasírat si tělo chemikáliemi, stačí jen chtít. Sakra, já tak chci, ale tohle je mi furt záhadou teda.
Cituji bubis: nebo holt počkat s dětma až do doby, kdy si budu jistá, že je budu moci plnohodnotně zabezpečit
ha, tak to asi vymřeme a převezmou to tady cigáni, který nečekaj a množí se a sosají dávky.
Cituji Lisa: Vlastníma rukama si tvrdě po práci o víkendech postavili barák Zajímalo by mě, kolik mladých by to zvládlo dnes. Tudíž samozřejmě nájem neplatí.
Ale to je dle diskuze špatně, jelikož tak se to dělalo dřív. Dnes je in vydělávat a všecko si koupit hotový. My taky stavíme barák už kolik let, jenže pak nebude dostatečně in a trendy...
Cituji Lisa: Vlastníma rukama si tvrdě po práci o víkendech postavili barák Zajímalo by mě, kolik mladých by to zvládlo dnes. Tudíž samozřejmě nájem neplatí.
No to by mě taky zajímalo. Zná tu někdo někoho, kdo si může z dělnického platu postavit (pomalu, ale jistě) barák?
Cituji Tiakia: Zkus si otevřít nějaká témata o hledání práce po škole.
Je kam, jen to není vždy dle růžových očekávání absolventa, 2 letá praxe se dá sehnat už během studia, existuje i program na podporu absolventů kteří nemohou sehnat práci - stát přispívá asi rok na mzdu a školitele a není nutné mít známe spíš jde o to mít koule na to to zkusit.
Krize se netýká všech odvětví stejně a spekuluje se nyní spíše o opětovném nabírání, nezaměstnanost je do značné míry strukturální a regionální nejde na ni koukat jen jako na hrozivé číslo a s těmi odchody do důchodu - víme že existují i situace kdy není pracovníka kým nahradit? (i přes snahu nalézt náhradu)
Z lidí co znám ve svém okolí nevím o nikom kdo by byl dlouhodobě (řekněme +4) nezaměstnaný pokud se snaží nalézt práci a snaží se ji alespoň trochu udržet (a to včetně padesátiletého pana s problémy s alkoholem - také sehnal práci, pouze pod jeho běžným standardem), jde spise o to v jaké skupině obyvatel se člověk pohybuje.
Reaguji na Tiakia: Ono opravdu záleží na tom, jak lidé hospodaří. Dle ekonomických ukazatelů se prostě lidé obecně mají lépe než dříve. To jsou statistická data, která se okecat nedají.
Lidé ale dnes žijí trochu jinak. Chtějí si vyrazit každý týden na kávičku, z chytrých časáků se dozví, že každý měsíc by měli do kina, že děti musí chodit do speciálních kroužků. Studentky si tu "šetří na svoji první kabelku LV". Dospělejší ženy šetří na úpravy prsů. Toho je hrozně moc - doba se změnila v tom, co považujeme za standard. To, co dříve bylo bráno jako luxus, bereme jako samozřejmost a snažíme si to dopřát, i když jsme sotva vychodili učňák a nenašli práci.
Já třebas nejsem pipina, která by vyhazovala přehnaně za blbosti typu značková kabelka. Ale i tak prostě neříkám prarodičům nebo rodičům, kolik stály věci, které kupujeme. Případně na přímou otázku radši zalžu. To byste totiž měli vidět ty reakce, co drahého a zbytečného se v dnešní době kupuje (příklad by mohla být dovolená, myčka, dětský kočárek, kroužek plavání s malým atd.) Prostě dnešní standard je jim naprosto cizí, oni žili tehdy mnohem skromněji.
Reaguji na Tiakia: ono když kolikrát neuměj ani anglicky tak je to těžký žejo každopádně vyjet jako aupair může opravdu každý. Ona ta jízdenka do Německa by je stála maximálně jako 2 měsíční platby za internet
Cituji valux: No to by mě taky zajímalo. Zná tu někdo někoho, kdo si může z dělnického platu postavit (pomalu, ale jistě) barák?
tak dřív se stavěly baráky líp, protože spousty matriálu se sehnalo po fabrikách (nakradlo), stroje si člověk o víkendech napůjčoval (z JZD), z práce nešel sedřenej jako kůň a lidi si víc pomáhali, i třeba na těch stavbách.
Cituji memnon666: Pokud tedy vezmete modelového 11tisícového člověka, tak záleží zda u výdajů přemýšlí a plánuje. I osoby s tímto příjmem znám a paradoxně si nevedou tak špatně jak předkládáte.
ano, také patříme mezi osoby s tímto příjmem a úspory máme v této platové třídě, řekla bych, nadprůměrné. ale jen proto, že jsem k tomu byla vedena od dětství rodiči, většina lidí z této platové kategorie je "ekonomicky negramotná", omlouvám se za nehezký výraz, ale nepřemýšlí a nešetří. všechno je o lidech, jen mi přijde, že většina lidí z vyšších platových tříd nemá ani ponětí, jak by se mohlo žít s 11 tisíci měsíčně a všechno si představují jako Hurvínek válku.
Cituji bubis: je tady vysoká životní úroveň
ne, není, to jsou jenom čísla předkládaná Evropskou unií. je tu o mnoho víc lidí s nižší než vysokou úrovní života.
od diskuze se odpojuji, o politice se nerada bavím, protože každý má svou neotřesitelnou pravdu a nikdo si nenechá nic vymluvit a mě z toho všeho jen bolí hlava, tak to přenechám zkušenějším a těm, co tomu rozumí.
Reaguji na valux: Jako že moji prarodiče byli nějací VIP? Barák stavěli dejme tomu 15 let. Tak když si to spočítáš, kolik stojí barák udělaný vlastníma rukama dnes a rozpočítáš to na jednotlivé měsíce, tak ti vyjde, že může mít člověk barák za cenu běžného nájmu. A pak se má samozřejmě na stáří dobře, má kde bydlet. Ale neznám jediného mladého, který by byl ochotný takhle na stavbě dřít. Ono to ani není třeba, moji prarodiče byli opravdu hodně chudí, dnešní člověk má s průměrným platem ten barák i bez takové dřiny.
Reaguji na haushinka: a jsme u toho, že to jde ale musí se používat mozek, na což někteří nejsou ochotni přistoupit , samozřejmě se člověku může stát ledacos ale jde o to neschoulit se do kuličky
Cituji leon90: hah, tak zrovna Čína funguje na principu tvrdého tržního kapitalismu, kde dělníci dřou celý den za hrst rýže. Tam bych naopak poslal všechny fanatické kapitalisty
Cituji Lisa: Lidé ale dnes žijí trochu jinak. Chtějí si vyrazit každý týdne na kávičku, z chytrých časáků se dozví, že každý měsíc by měli do kina, že děti musí chodit do speciálních kroužků. Studentky si tu "šetří na svoji první kabelku LV". Dospělejší ženy šetří na úpravy prsů. Toho je hrozně moc - doba se změnila v tom, co považujeme za standard. To, co dříve bylo bráno jako luxus, bereme jako samozřejmost a snažíme si to dopřát, i když jsme sotva vychodili učňák a nenašli práci
Liso, ale dřív se taky chodilo na kafe, do kina klidně i častěji než jednou za měsíc, jelikož to nestálo tolik, kroužky byly při škole zdarma... To přeci dřív nebyl žádný luxus. Dobře, nebyly kabelky od LV a úpravy prsů, byly zas jiný věci.
Reaguji na Ellenuschka: No já nevím, ale třebas moji rodiče nejsou absolutně zvyklí chodit do kaváren..to už je svátek, když si někdy zajdou někam, protože je to drahé. Možná, že nejsou reprezentativní vzorek populace, co já vím, ale oni opravdu kavárny a kina nikdy neobráželi.
Jo tak kroužky byly zdarma, no ale taky ne všechny že jo. A sehnat třebas sportovní vybavení pro dítě, to bylo teda něco.
Myslím si, že dnes lidi fakt nakupujou více věcí - už jen když vidím lidi, jak jsou oblíkaní, jakou mají kosmetiku, jak tráví volný čas. Já myslím, že nejlepším ukazatelem dob minulých je přijít za babičkou a vylíčit jí, co všechno si holky kupujete a za kolik. To by asi kulila oči
Cituji Lisa: třebas moji rodiče nejsou absolutně zvyklí chodit do kaváren..to už je svátek, když si někdy zajdou někam, protože je to drahé
To může být i povahou. Někdo není vymetač kaváren. Můj přítel taky takhle nikam nechodí a je mu 35.
Cituji Lisa: Já myslím, že nejlepším ukazatelem dob minulých je přijít za babičkou a vylíčit jí, co všechno si holky kupujete a za kolik. To by asi kulily oči
To asi jo ale stejně furt nemám co na sebe! A nějak extra šťastnou mě ty nákupy taky nedělají...
Cituji haushinka: Evropskou unií. je tu o mnoho víc lidí s nižší než vysokou úrovní života.
Přesně tak.
A jak tu někdo velebil EU. Já bych jí taky velebila,kdyby nám přizpůsobili i platy dle EU. Oni nám pouze dle EU přizpůsobili ceny,ale platy jaksi nikoliv
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.