Courtney
taky ji mám ráda, jen my tam dáváme mrkvičky jen malinko a hodně cukety...a kysanou smetanu...super
holky, na masové polévky (a vůbec na všecko) doporučuju tlakový hrnec! doba vaření se smrskne o polovinu, nebo snad i o víc...nechápu, jak jsme bez něj tak dlouho mohli být! děláme v tom i roštěnky, a ty jsou i z tvrdého masa po uvaření super měkké...
U nás nejvíce vařím vývar z hovězího,bramboračka,různé zeleninové,ksupičková.
Zajímalo by mne,jak se dělá domací závařka(játrové knedlíčky do vývaru).Pořád dávám kupovanou.
imoen u nás se tomu říká papinák, je pravda, že třeba kuře na paprice stačí ani né půl hodinka, stejně tak stačí 20 min na ty kuřecí stehýnka. Nebo abych ušetřila ,si předehřívám vodu ,když nepotřebuju tl hrnec ve varné konvici
Cituji Lamaya: ,jak se dělá domací závařka
rozmixuješ játra, přidáš sůl, prolisovaný čenek a strouhanku
Holky a když už se tu zmínila doba vaření....chápete, proč doktorka Kateřina ve Jste to, co jíte dělala vývar 4 hodiny? Jaký to má vliv, když to vařím jen do změknutí?
Rajská z celých rajčatod prababičky
2l vody, 10 rajčat, máslo, hl. mouka,5X nové koření, hřebíček 2x, bobkový list 3x, 5x pepř
do studené vody dáme rajčata nakrájená na čtvrtinky, rozvaříme, kdo nemá rád pak ty slupičky může oloupat plus sůl a koření. Uděláme si jišku ze 2 lž.hl mouky a másla, přidáme do rozvařených rajčátek, cukr, po nějaké době koření vyndáme a přidáme nudle, cukru podle libosti a chuti, manža rajskou nesnášel a po téhle se může utlouct
elissabeth
Já přidávám i pórek-dodá tomu výraznější chuť.
Ten vývar dávám zmrazit, v lednici by ti zkysnul.
Jinak miluju zeleninovou polévku: Dá se do toho dát skoro každá zelenina, je to podle chuti. Já minule dělala z: mrkve, petržele, celeru, květáku, papriky, kedlubny, zelených fazolek, rajčat- ty jsou tam důležitá!, cibule a česneku.
Vše nakrájet na malé kostičky a osmahnout na másle.
Zalít vodou, nebo kuřecím vývarem, Vařit asi 20 minut.
Rozkvrdlat vajíčko a nakapat do něj pár kapek citronu-nalít do polévky a už nevařit.
Dochutit podle libosti, já dávám sůl,pepř a kmín a opravdu to stačí, polévka je výrazná.
Dobrou chuť
lentilkah
Rajčata a papriku do zeleninové polévky? To jsem ještě nezkoušela. Zítra jdu na to.
elissabeth
Kočí, tak já vývar skladuju normálně v mrazáku, ale nikdy ne nějak extrémně dlouho, připadá mi, že když to tam necháš dejme tomu tři měsíce, tak že ta polévka, byť je uzavřená v plastové krabičce, "načuchne" marzákem...
Zde taky můj recept na hustou houbovou polévku, na stejném prinicipu dělám i hustou rajskou s rýží nebo vánoční fazolovou:
a)Sušené houby namočit na 10 min. ve studené vodě.
b) Mezitím do hrnce postavit studenou vodu (tak půl hrnce)
c) oceděné houby dát vařit do té vody- do změknutí cca 30-40 min.
d) dolívat vodu, která se odpařuje, to je jasné
e) zahustit kysanou smetanou (2 kelímky asi té 18% smetany- dle osob) s rozkvedlanými 2 lžícemi hladké mouky
f) dochutit solí, octem...
Já to papkám s uvařeným bramborem
Cituji elissabeth: zlatí,přesně na tom jsem nedávno taky přišla, pak už to není ono
bingo, tak nezdálo se mi to
elissabeth
No musím to zítra honem vyzkoušet. Já dělala vždy zeleninovu takovou tu klasiku - brambor, mrkev, petržel, celer, hrášek a pak podle období třeba pórek, kapustičky, nastrouhanou kedlubnu, zkrátka co bylo plus troška masoxu, troška jíšky, sůl a vajíčko nebo zas pro obměnu takové ty mušličky, písmenka a tak. Nikdy mě nenapadla paprika, natož pak rajčátka.
Cituji Lentilie: pórek
Já hlava dubová zapoměla na pórek Ten tam dávám taky.
Jinak mě se to taky nezdálo dát tam papriku a rajče, ale mám to z časopisu gurmán, tak jsem jim věřila. Jo a taky bych zapoměla na sekanou petrželovou nať.
Hlavně to nakrájet malé kostičky, aby byla polévka hustá.
Dejte vědět jak chutnala.
elissabeth
I já se přidávám, vařila jsem ji včera a byla výborná. Fakt je to s tou paprikou a rajčátkem něco zase trochu jiného. Mňam.
Cituji Courtney: Holky a když už se tu zmínila doba vaření....chápete, proč doktorka Kateřina ve Jste to, co jíte dělala vývar 4 hodiny? Jaký to má vliv, když to vařím jen do změknutí?
Já jsem nedávno četla rozhovor s nějakým top kuchařem a ten dokonce radil dělat slepičí vývar i 12 hodin! Ale nesmí to vřít, jen tak hoooodně pomalu vařit.Prý je pak chuťově nejlepší. No nevím teda, kdo by na to měl čas Já jako laik rozdíl nepoznám, mě stačí 2 hodiny bohatě
Jinak já mám dobrou zkušenost se zelenou (jarní) cibulkou. Když dělám zeleninovou polévku, tak nejdřív osmahnu na másle tuto cibulku, pak mrkev a kedluben, pak přidám ostatní (vodu, brambor, květák, hrášek...). Ta cibulka na másle dá polévce vynikající příchuť.
Teď jsem si vzpomněla, že jsem dloho nedělala polévku z ovesných vloček. Na internetu jsou recepty s mlékem,ale já dělaám bez - opražit vločky na oleji, přidat mrkev, zalít vodou a možná ještě nějakou zeleninu a vajíčko? ( musím pohledat recept). Každopádně doporučuju i těm, co vločky nemusí, Jak se rozvaří, tak zůstanou takové jakoby krupky, je to vynikající.
Ještě miluju falešnou dršťkovou z hlívy URL
já osobně zeleninu do polévky strouhám, vyjma cibule, brambor a hrášku. Drobenku dělám ze žitné tmavé chlebové mouky. Do všech polévek na konci vaření přidávám trošku olivového oleje.
Jinak polévka by mohla být pro mě jediným celodenním jídlem....taková květáková, zelnačka..mňam
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.