Kamarádka se rozvádí a samozřejmě to s ní velmi prožívám. Zkuste se podělit o zkušenosti, jak jste řešili po rozvodu péči o děti, bydlení, zkušenosti se sociálními pracovnicemi a soudy. Byl výsledek (svěření do péče, střídavá péče, výše výživného apod.) takový, jaký jste si představovali? Pomohl v tomto právník anebo to byly vyhozené peníze?
já za sebou rozvod naštěstí nemám, ale jako dítě rozvedených rodičů jsem ocenila, když si to vyřešili bez právníků, zůstali jsme u mámy, ale k tátovi měli přístup kdykoliv, jakkoliv a na jak dlouho jsme chtěli, a hrozně nám to tenkrát pomáhalo...
Cituji zaha: jak jste řešili po rozvodu péči o děti
péče o děti se neřeší po rozvodu, ale před rozvodem, nejdříve se musí dohodnout o péči, podat žádost o svěření dětí do péče a pak se teprve můžou rozvést a řešit další věci jako úpravu styku rodiče co je nemá v péči, majetek atd.
Když jsou oba ochotní se dohodnout jde vše relativně rychle a bez problémů. Když se jeden sekne je to šílená procedůra tahání se po sociálkách, psycholozích a soudech.
pav001
to jo, právě na řízení o svěření dětí do péče chodím, a hnus...podle mě skoro nemá smysl tam chodit, dokud se rodiče nedohodnou sami, protože pak to často dopadne v neprospěch všech, včetně dětí
pokud spolu manželé i přes chystaný rozvod jakžtakž vycházejí (myslím tím, že se třeba bytostně ne-nenávidí, jeden druhému někoho nezavraždil, a tak), je dobré se překonat, sednou si, a nějak se dohodnout před soudem. prostě kvůli dětem spolknout i hrdost a podobně.
nenávistné výlevy u soudu totiž nestojí za to, navíc na vás kolikrát chodí koukat úplně cizí lidi, kteří jsou tam třeba na praxi a podobně.
taky není nikdy jisté, co soudce nakonec rozsoudí.
Bohužel se někdy dohodnout prostě nelze Také mě docela překvapilo, jak dlouho může trvat, než vůbec od podání žádosti dojde k prvnímu soudu, u kterého se řeší děti. Řekla bych - ideální čas na to, aby se jeden z rodičů nebo oba snažili s dítětem manipulovat ve svůj prospěch.
Cituji lucinkaf: vyřešili bez právníků
No nevím, jak chceš vyřešit vypořádání SJM (které je nutné udělat písemnou smlouvou) bez právníků... neznám neprávníka, který by si ji uměl napsat.
zaha
Pokud mají obě strany právníka (dobrého, resp. slušného), tak to občas pomůže, protože ten člověk, který se rozvádí, pochopí, že některé požadavky, které si prosazuje jsou nesmysl. Takže obecně si myslím, že oba manželé, každý s dobrým právníkem, je dobrá věc. Nemálo kdy se ale objeví "nedobrý" právník, který mezi ty rozvádějící se zaseje ještě větší zlo a problémy, než kdyby si to řešili sami. Tj. vše je o okolnostech. Faktem ale přesto zůstává to, co jsem shora psala LucinceF.
Cituji zaha: jak dlouho může trvat, než vůbec od podání žádosti dojde k prvnímu soudu, u kterého se řeší děti
V krajích mimo Prahu to trvá do měsíce, v Praze tak dva měsíce (s výjimkou případů s mezinárodním prvkem, kde to trvá - překlady, atd. - déle). Nepřijde mi to nepřiměřené.
Cituji jataky: V krajích mimo Prahu to trvá do měsíce
V žádném případě. Jsme na Moravě, nyní i pří dítěti, které ještě nechodí do školy, jde o 6 měsíců - šílené Kolegyně v práci to měla za 4 měsíce, taky dost. Zároveň ani jeden z rodičů naštěstí dítě netýrá ani neunáší, aby bylo možné využít předběžné opatření. Do doby, než dojde k soudu, chodí každý měsíc na sociálku a tam se s pracovnicemi snaží o nemožné. Předpokládám, že sociální pracovnice mají jen omezené pravomoci, jak do sledu událostí zasáhnout.
Cituji jataky: V krajích mimo Prahu to trvá do měsíce
tedy, asi máte jinou realitu...jsem z kraje mimo prahu, a minimálně tři a více měsíců jsou zcela běžné
jataky
myslím, že lucinkaf ohledně vyjádření "bez právníků" myslela to, že se dohodli o péči o děti...o SJM jsem tam neviděla ani zmínku.
Kamarádka taky řeší svěření dětí do péče a paní na soudě jí rovnou řekla že ať nepočítá s tím že by to bylo dřív než za 3 měsíce,prý toho mají hodně Bydlí v Litoměřicích
zaha
Jedna věc je nařízené prvého jednání ve věci, jiná věc je rozhodnutí (zejm. tam, kde se rodiče přou). Ale pokud někomu trvá nařízení prvního jednání u soudu 6 měsíců, je na místě stížnost na průtahy (jasně, soudce toho člověka nebude mít rád). Otázkou je, zda zpoždění nebylo zaviněno nedostatečnými podklady pro soud - a jsme zpět u otázky, zda angažovat právníka či nikoliv.
zaha imoen Miška85
Mám osobně holt jiné zkušenosti - nejdelší nařízení jednání do 2 měsíců (jeden z pražských soudů - mezi jednotlivými obvody jsou dost rozdíly), nejkratší 3 týdny od podání návrhu ohledně péče o nezletilého (mimopražský soud).
jataky
Jde o první jednání, nikoliv rozhodnutí. Těžko dobře řešit tak dlouhou dobu společně péči o dítě, když jedna strana soustavně porušuje dohody.
Ještě by mě zajímalo - pokud při prvním jednání ještě nepadne definitivní rozhodnutí, odejdou tito prozatím ještě manželé od soudu alespoň s nějakým rozpisem na péči, který by pro ně byl závazný?
Pokud manželé nejsou schopni se dohodnout, za velmi důležité považuji právě rozsudek o péči o dítě. Majetek může počkat.
jataky
já mám vůbec špatné zkušenosti s termíny čehokoli, ne jen rodinných řízení...když jsem se ptala, proč se konají jednání v jednom (myslím, už si nejsem jistá) občanskoprávním řízení jen jednou (!) ročně bylo mi řečeno, že soud je zahlcen a častěj to nestíhá
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.