Cituji mishka999: Jinak mě dost zvedá ze židle, že tady spousta uživatelek nezná vůbec rozdíl mezi typ (=druh, vzor, znak, ustálený tvar) a tip (=odhad).
Už je to tu zmíněno, myslím na první stránce.
Jinak jak to máte s potenciálně?
Pořád čtu velmi často potencionálně a docela mi to vadí. Ve Slovníku spisovné češtiny i v Pravidlech českého pravopisu je jednoznačně uváděno potenciálně, nicméně čeština pořád tvar potencionálně toleruje, i když, podle mě, k tomuto není vůbec žádný důvod.
Když totiž půjdu k substantivu, tak tam je jednoznačně potenciál, nikoliv potencionál.
Ale třeba sloveso protežovat mě nikdo na světě nedonutí vyslovovat správně. I když samozřejmě vím, jak toto slovo vzniklo, přes pusu mi to tvrdé "t" prostě nejde a držím se nesmyslného, ale zažitého protěžovat
trávník se seče nebo seká?
je správně dělam (musim,...) nebo dělám (musím,...)
psát česky mi nedělá moc problémy, ale nad tímhle se pokažde zastavim (zastavím?)
Já zase řeším,když se někdo jmenuje např.Kopáček a říkají mu Kopy,jak je to s tím y na konci.Proč je tam to y,podle čeho se to určuje?
BlackCoffee
Děkuji, opravdu si mi udělala radost!
Jen krátce o mě, snad to bude i tématu. Česky se učím něco mezi 10-15 lety, z knih a TV. Sebou to přináší zajímavý úkaz, protože umím mluvit pouze spisovně. To je zpravidla první informace, kterou se dozvím od protějšku, že mluvím jinak - spisovně a že na to není dotyčný zvyklý!
Cituji Janinkax: trávník se seče nebo seká?
Podle mě jsou správné oba tvary, ale seč bude hodně starý výraz.. Měl by vycházet ze sekání mýtin v lese, přesněji pochází asi z němčiny...
Cituji Janinkax: trávník se seče nebo seká?
Podle mě se trávník seče, protože nevycházíš ze slovesa sekat, ale ze síci (jako kosit kosou) a tam je 3.os.sg. seče. Kdybych se držela slovesa sekat (což ale nevím, proč bych dělala, když mám přímo pro kosu síci), tak potom 3.os.sg.seká.
V tématu Komplikace po plastické operaci vyjadřují zdejší uživatelky upřímnou soustrast jedné z nás, která po operaci bohužel zemřela. Všimla jsem si, že se v těchto kondolencích často používá spojení ,,Přeji upřímnou soustrast.", proto bych chtěla upozornit na to, že upřímná soustrast se nepřeje, ale vyjadřuje.
Podobně je to se slovy díky a kvůli něčemu.
Díky se správně používá pouze tehdy, kdy bylo zapříčiněno něco pozitivního. Př.: Díky studentům základní školy máme vysázenou novou smrkovou školku. Díky včasnému zásahu hasičů dům neshořel.
x
Nelze ale správně říct např.: Díky místním vandalům máme zase rozbitou zastávku. Díky Marii, která zapomněla vypnout vodu, se vytopily 2 patra. V těchto případech se správně používá slovíčko kvůli .
Nevíte holky jak se píšou tečky za pokračující větou? Např.: Měla jsem lodičky černé, modré, hnědé, ...
nebo
Měla jsem lodičky černé, modré, hnědé...
nebo ještě jinak?
Jo a někde jsem kdysi četla že při svatbě či narozeninách se ženě gratuluje a muži blahopřeje - No a nevím jestli je to tak, nebo naopak.
Ráda bych například upozornila na správné rozlišování s sebou vs. sebou.
Sebou je myšleno jako "svým tělem". Příklady: praštil sebou o zem, škubnul sebou.
S sebou se užívá ve slovních spojeních: vzít si s sebou svačinu, nést s sebou přezůvky apod.
Myslím si, že Mr_Spock udělal ve svém posledním příspěvku do tohoto tématu právě tuto chybu...
Cituji Mr_Spock: Sebou to přináší zajímavý úkaz, protože umím mluvit pouze spisovně.
Mělo by být "S sebou to přináší zajímavý..."
Typologické rady [url=http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedieypografické_rady]tady[/url]. Správnou část kopíruji:
Výpustka (tři tečky)
Vypuštění části textu se označuje třemi tečkami, popř. speciálním znakem (tzv. výpustkou). Tečky jsou zásadně tři, jiný počet není dovolen. Pokud výpustkou věta končí, další tečka se již nepíše. Výpustka může buď navazovat na těsně předcházející slovo bez mezery, nebo být oddělena mezerou. Pokud označuje vypuštění části věty, odděluje se mezerou z obou stran. Pro výpustku existuje speciální znak … (též pomocí entity &hellip, ale použití tří běžných teček se v praxi nepovažuje za chybu. Mezi tečkami se však zásadně nedělají žádné mezery.
* Špatně: Co dodat.... / Co dodat.. / Co dodat . . .
* Správně: Co dodat… / Co dodat...
ema88
Ach....
Docela dost jsem si tu všimla že hodně lidí má problémy s ji/jí. Např. neviděla jsem jí už dlouho. Správně je přece neviděla jsem ji už dlouho
Mně vadí např. to jak již tady některá uživatelka psala - přehnaná čeština - hyperkorektnost. No a poměrně častou chybou je VÍTĚZTVÍ ( při výslovnosti se tolik nedbá na -sz- tím pádem mnoho lidí to tak i píše)
Cituji Vendy86: se vytopilA 2 patra ...Patro je rodu sředního, množné číslo-ta patra
Vidím, že tady bych si měla bedlivě dávat pozor na to, co napíšu, neboť vše je podrobeno pečlivé kontrole
Shodu podmětu s přísudkem naštěstí ovládám, tady jsem se soustředila na něco jiného a napsala to sem, protože to používám v běžné hovorové řeči.
Ale děkuji za upozornění
fajn téma
kdysi dávno jsem s kolegou v práci řešila jeden zapeklitý češtinářský kousek a nakonec jsme využili Jazykovou poradnu fungující u AV ČR.
zde je odkaz http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=pora dna
Můžete jim poslat email či zatelefonovat. Poslali jsme email a odpověděli snad obratem. Pravdu jsme měli oba, ale už si nevzpomenu, oč jsme se tenkrát přeli.
jinak mě neskutečně vytáčí, když někdo používá "typ" namísto "tip", např. "typ na dárek"
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.