Cituji linsdaylohan: naopak másla jsou horší než margarýny (právě kvůli cholesterolu a že o reklamu jde -ale reklamu na to, aby se lidi vrátili k máslům)
Máslo mi právě díky vysokému obsahu smetany nikdy nechutnalo(20 let zpět) například v kombinaci chleba s máslem a salám nene.
Pro mě byl nástup Ramy požehnáním,jinak jsem totiž chleba jedla suchý nebo namazaný tvarohem či sýrem.Byla jsem si nedávno měřit cholesterol a ač se v klidu živím bůčkem či slaninou,tak mám tak nízké hodnoty,že doktorka se mě zeptala,zda jím jen trávu či co?
Cituji linsdaylohan: biochemii nám přednášeli,
Já jsem studovala biochemii pro mlékárenský průmysl a tam nám říkali pravý opak. Tak kdepek je asi pravda? Aha!
Cituji Vendy86: tak lindsay studuje v současné době
ano, to je právě ten zásadní rozdíl
Cituji Laky: Byla jsem si nedávno měřit cholesterol a ač se v klidu živím bůčkem či slaninou,tak mám tak nízké hodnoty,že doktorka se mě zeptala,zda jím jen trávu či co
někteří lidé i když budou jíst třeba jen samý tuk, tak budou mít cholesterol pořád o.k. protože prostě nemají schopnost jej ukláda do buňečných membrán a jejich tělo jej tak neskladuje, ale to je zase jen výjimka. (stejně jako když kuřák tvrdí, že zná toho a toho co celej život kouřil a žil do 80ti...atd).
Cituji Vendy86: věřím spíše aktuálním informacím
Proč si myslíš, že současné informace jsou víc pravdivé. Chtěla jsem toho napsat víc, ale tohle by mě fakt zajímalo.
Cituji Vendy86: Jak už tady bylo napsáno technologie jde dopředu a margaríny už se zdaleka nevyrábějí takovými způsoby jako před x-lety...
Řekni mi jeden jediný důvod, proč bych tomu měla věřit. Dnes jde hlavně o to, aby se PRODALO. Na to nezapomeň, ať už budeš hájit kohokoli a cokoli.
Cituji Romísek: Vendy86věřím spíše aktuálním informacím
Proč si myslíš, že současné informace jsou víc pravdivé. Chtěla jsem toho napsat víc, ale tohle by mě fakt zajímalo.
No dřív, zvláště do roku 89 byl náš národ krmen různými bludy a řekla bych, že nejen u nás -proč by jinak třeba kuřačkám v Americe dřív zakazovali přestávat v těhotenství kouřit a podobné blbosti? Informovanost a VĚDA jsou dál. Tím nechci říct, že vše co ses učila je špatně, ale taky se nemůže všemu věřit a zůstat an tom bodě kdy člověk dostudoval -svými názory.
framboise
Ale já nemluvím o tom, co bylo dřív, ale teď. Vždyť sami víte, že se od dvou různých odborníku, mnohdy i nezaujatých, dovíte dva úplně odlišné názory. Co je potom pro mne měřítkem pro rozhodnutí? Jedině, že prostě a jednoduše jednomu uvěřím. Trošku slabý důkaz.
Cituji Vendy86: .A kdy jsi studovala ty?
Před pěti lety. Ale já se s Tebou nehádám, neboť netvrdím, že věřím všemu, co mě učili.
Ale vy jak se zdá, věříte všemu, co vám řeknou.
Taky přidám svůj postoj. Máslo nejím téměř vůbec, ale rozhodně bych si margarýn nikdy nekoupila pro sebe ani pro svoji rodinu. Podle mého názoru - a nikomu ho nevnucuji - jsou margarýny uměliny. Je však věcí každého z nás, co jí. Znáte to: 100 lidí, 100 názorů.
Mě chutná Flora, obyč máslo nemám ráda , Rama mi smrdí , cholesterol mám stejně zvýšený
Já teda koukám jak blázen,že napíšu příspěvek a někdo z toho udělá téma
Lindsylohan
Mamka má veterinu,výšku a tohle se učili v homeopatické škole,kde teda chemie hraje významnou roli.
Ale každého věc,tak se tady nehádejte a půlka si jezde margaríny a půlka másílka
Cituji Vendy86: prostě jen aktuálnější info mají pro mě větší relevanci než to, co bylo v minulosti
Tak tady jedno, úplně aktuální info:
Margaríny obsahují velmi mnoho transfigurovaných mastných kyselin (některé přes 50%... a ví někdo, CO je těch zbývajících 50%?)
Podle poslední studie Harvard Medical, může konzumace margarínů, ve srovnání s těmi, které konzumují stejné množství másla, zvýšit počet onemocnění srdce u žen o 53%.
Zvyšují celkový cholesterol a LDL (to je ten škodlivý cholesterol) a snižují HDL cholesterol, (prospěšný cholesterol).
Až pětinásobně zvyšují ohrožení rakovinou.
Snižují kvalitu mateřského mléka.
Snižují odpověď organismu na antigen (imunita).
Snižují odezvu těla na inzulín.
http://www.cez-okno.net/clanok/margariny-su-zdravo tne-riziko
Romísek
hledej raději na seriozní stránkách (kontroly potravin, lekařské studie, chemicke studie)
Zbytek bych řekla, že je nejspíš cis a nebo jiné typy. Ale co vím já, tak trans je max do 1,5%. (u ramy, flory a pod -ty co se prodávají v současnosti u nás). Každý kardiolog ti doporučí margarýn a ne máslo.
Cituji Romísek: Margaríny obsahují velmi mnoho transfigurovaných mastných kyselin (některé přes 50%... a ví někdo, CO je těch zbývajících 50%?)
Romísku, ty tady píšeš o nějakých margarínech s obsahem TFA 50 % a více. Koukala jsem na Floru, kterou mám doma a tam je obsah TFA méně než 0,5 % A četla jsi to, co jsem tady včera psala? Složení tuků na našem trhu se neustále zlepšuje, dokladem toho jsou výsledky testování z roku 2004 a 2007. I za tuto poměrně krátkou dobu se složení jednotlivých tuků (zejména v obsahu TFA) výrazně zlepšilo. Zatímco „nejhorší tuky“ v roce 2004 měly obsah TFA až 27,5 %, v dnešní době je „nejhorší“ ten, který obsahuje 7,2 %. Stále více výrobků spadá do kategorie "prakticky neobsahuje TFA".
Vzhledem k tomu, že tvrzení o nebezpečném vlivu margarínů na lidský organizmus, zejména z důvodu obsahu vysokého obsahu trans mastných kyselin, se nezakládají na pravdě a uvádí spotřebitele v omyl, rozhodlo se Fórum zdravé výživy a Společnost pro výživu ke společné reakci a uvedení chybných informací na pravou míru. Je totiž prokázáno, že rostlinné tuky (margaríny) na českém trhu, až na velmi vzácné výjimky málo známých značek, mají velmi kvalitní a lidskému zdraví prospěšné nutriční složení. Dokazuje to i nejnovější přehled složení tuků, publikovaný
v odborném tisku Medical Tribune.
Rostlinné tuky (margaríny) jsou směsí kvalitních rostlinných tuků a olejů, kde výchozí surovinou je vždy čistě přírodní produkt - rostlinný olej. „V dnešní době je naprostá většina rostlinných tuků
na našem trhu vyráběna moderní technologií, při které trans mastné kyseliny (TFA) vznikají maximálně ve stopovém množství,“ říká prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc. z Fóra zdravé výživy. „Obsah trans mastných kyselin je tudíž v moderních rostlinných tucích (např. Rama, Flora, Perla, Hera, Finea mix, St. Hubert či Lukana cukrářská) maximálně do 1 % z celkového obsahu mastných kyselin, tedy nutričně skutečně bezvýznamné množství. Tím se výrazně liší např. od másla, tavených sýrů nebo čokoládových polev, které obsahují vedle škodlivých nasycených mastných kyselin i vyšší množství škodlivých transmastných kyselin,“ dodává prof. Poledne.
Aby se spotřebitelé dokázali lépe orientovat při výběru potravin, dohodlo se letos 13 výrobců potravin dobrovolně uvádět na obalech detailní údaje o složení (značení GDA). Ikony i přehledná tabulka složení spotřebitelům poskytnou veškeré informace o nutričních vlastnostech výrobků, včetně TFA. Potravinářská komora ve spolupráci s výrobci potravin připravila již na začátku roku 2007
pro Ministerstvo zdravotnictví návrh povinného značení obsahu TFA v potravinách. Bohužel tato aktivita zatím nebyla vyslyšena.
Tvrzení o nutričních vlastnostech a negativním vlivu rostlinných tuků na lidský organizmus v materiálu uvedená se nezakládají na pravdě ani v dalších bodech. „Z výpočtů, které byly provedeny na Ústavu chemie a analýzy potravin VŠCHT vyplývá, že konzumace nasycených mastných kyselin je dnes zhruba dvojnásobná než jsou doporučované hodnoty,“ říká MUDr. Petr Tláskal, CSc. předseda Společnosti pro výživu. Proto je v dnešní době prvořadým cílem omezit konzumaci živočišných tuků, které obsahují vyšší množství nasycených mastných kyselin a zejména výrobků s jejich vysokým obsahem, a snížit tak pravděpodobnost vzniku např. kardiovaskulárních onemocnění. Podle aktuálních doporučení odborníků na výživu jsou rostlinné tuky nedílnou součástí zdravého a vyváženého jídelníčku. „Ze všech přijatých tuků mají být 2/3 rostlinného původu a pouze 1/3 by měly tvořit tuky živočišné,“ dodal Tláskal s upřesněním, že plné znění Výživových doporučení pro obyvatelstvo ČR je k dispozici na webových stránkách Společnosti pro výživu: www.spolvyziva.cz. Aktuální výživová doporučení reflektují skutečnost, že více než polovina české populace má zvýšenou hladinu cholesterolu. Zejména tito lidé by měli živočišné tuky výrazně omezit. Živočišné tuky (včetně másla) nejenže obsahují cholesterol, ale ve svém obsahu mají i vyšší podíl nasycených mastných kyselin, které hladinu cholesterolu zvyšují. Rostlinné tuky oproti tomu obsahují vyšší procento nenasycených mastných kyselin, které přispívají ke snižování hladiny cholesterolu.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.