S manželem jsme si koupili krásný byt vinohradského typu, 120 m2, na hypotéku na 20 let. Tedy ne v Praze, ale v jiném hlavním evropském městě. Ale zda jsme udělali dobře, to se neví ... navíc se objevily skryté neduhy. Kdyby byl pronajatý, tak ho jednoduše opustíme, takhle to musíme řešit ... je to zodpovědnost.
Manžel si koupil před dvanácti lety garsonku v Paříži a za těch dvanáct let na tom vydělal už pěknou částku, cena jeho bytu neuvěřitelně vzrostla. Takže podle stejného vzorce jsme postupovali i tady. Je pravda, že lidi, kteří tady koupili byty před těmi deseti, pěti lety, tak krásně vydělali, protože ceny nemovitostí šly nahoru. Ale zda tomu tak bude i nadále?
Rozpočet máme přísnější než bez hypotéky, ale ono zase nejde ho úplně našponovat, protože výše splátek odpovídá určitému procentu tvého platu, tedy aspoň tak je to tady. Na dovolené tedy zbývá, ale je jasné, že bez hypotéky to bylo více v klidu.
Jinak nevím, jak v Čechách, ale tady ceny nájmů rostou, ve smlouvě je přímo dané o kolik se nájem bude každý rok zvyšovat, už nevím, jestli to bylo 50 eur za rok, přeptám se manžela, ale bylo to dost.
K hypotéce: brali jsme si hypotéku s manželem letos. Kupovali jsme si dům za několik milionů. Vše jsme si předem spočítali tak, aby i kdybych šla opět na mateřskou, skončila v práci...tak aby se to dalo zvládnout jen z manželova platu. Další argument byl ten, že se nám nesmí snížit životní úroveň (tzn.: aby jsme si třeba kvůli tomu, že musíme platit hypotéku nemohli zaletět na víkend po Evropě nebo celá rodina k moři, zajít si na večeři, koupit si cokoliv jen tak z výplaty) a poslední argument byl ten, aby jsme ještě i něco našetřeli.
Realita je po půl roce taková, že placení hypotéky vůbec nepociťujeme a z domku jsme nadšení. První co bylo, že jsme si naspořili alespoň na rok splátek a spoříme dál. Hypotéku máme sice nastavenou na 30let (to jsme chtěli z důvodu nízkých splátek), ale doufám, že ji splatíme za 1/2 dobu.
Situace pro to, aby jsme hypo splácet nezvládli by musela být ta, že by se něco stalo s manželem, ale to jsme zase krytí pojistkami a jak jsem psala výše, spoříme si každý měsíc min. polovinou výše splátky.
A ještě: rozhodně neplánuji dům předat dětem, vnoučatům...až budeme s manželem starší, domek prodáme a půjdeme zpět do centra. Obávám se, že za 30let opravdu mé děti nebudou bydlet ve starším domku, který třeba nebude dle jejich představ. Barák dám dětem a sami půjdeme do domova důchodců? Já to vidím jinak-teď žiju aktivním, rodinným životem, kde je domek pro děti i mě lepší a až děti odrostou, tak si budu zase užívat v bytě, kde je méně starostí.
Ještě: osobně bych sama jako mladá žena do hypotéky nešla (pokud by mě k tomu vyloženě netlačili okolnosti, ale nenapadá mě jaké) Teda počítám s tím, že člověk bere nějaký průměrný plat. Pokud někdo plánuje rodinný život, děti, tak je lepší s hypotékou na větší byt, dům počkat, až na to budou ti lidi 2 a vzít si třeba větší hypotéku na větší, rodinné bydlení.
A hodnota peněz je taky jinde před několika lety a teď.
Před 9lety manžel kupoval byt v novostavbě za milion, letos jsme ho prodali za jednou tolik i v době stagnace až poklesu realitního trhu. A prodali jsme ho ihned ze dne na den.
Rozhodně vidím jako + jít do hypotéky než platit nájem, ale chce to zvlážit svoji vlastní situaci.
Ještě máme v rodině situaci: starší pán, přez 20let bydlel v nájmu, ze kterého pár let před důchodem musel odejít. Nic levného v nájmu nesehnal, takže si vzal hypotéku. Dali mu ji, ale jen na pár let. Teď mu zbývají doplatit 2roky a zůstane mu byt. A lituje, že toto rozhodnutí už neudělal dávnu a takovou dobu platil nájem.
Cituji Kikulina: nikdy v historii a nikde na světě nebydlí všichni ve své nemovitosti, ani by to nebylo normální
To máš pravdu.. Vlastní byt si lidé dřív (a to myslím i za první Republiky) moc nepořizovali.. Prostě byly nájemní domy a byty se pronajímaly..
Avšak pro hypotéku taky hovoří fakt, že si člověk jakž takž zajistí stálou čásku za bydlení, jelikož se dá předpokládat, že nájmy prostou.. Asi bych nebyla moc ráda, kdybych časem platila za nájem 15 tisíc a žila s vědomím, že jsem mohla platit 7 500,- za hypotéku.. (teď neberu v potaz služby).
Cituji Didli: A lituje, že toto rozhodnutí už neudělal dávnu a takovou dobu platil nájem.
Taky dobrý argument.. Nájem už nějaký pátek platím a kdybych to spočítala, měla bych už pěknou část hypotéky splacenou.. Navíc, pokud do ní chci jít, nemohu to odkládat do nekonečna, jelikož dvacet mi už taky není a za 10 let by se banka mohla začít bát, že jim moc brzo umřu
Je pravda, že pokud nemůžete hypo splácet, jde v bance zařídit třeba odklad na tři, čtyři měsíce - hlavně si tam zajít a nenechat to být. Nebo jde si dohodnout nižší splátky. Při braní hypotéky je taky důležité mít naspořenou nějakou částku (např. 50 - 100 tisíc pro případ nemožnosti splácení a nechat peníze jen pro tu potřebu, kdyby se něco stalo. Neutratit to hned za novou ložnici.
Já jsem pro osobní vlastnictví, i když úplně chápu lidi, kteří si myslí opak - přeci jen hypotéka bývá vždy o něco vyšší než nájem.
Oboje má svoje výhody a nevýhody. Půjčit si dnes umí každý, ale splácet už každý nezvládá, je velmi důležité si to umět dobře spočítat a platit tak, abych i přes splácení něco našetřila. Sama bych do hypotéky nešla, ale jako pár už ano.
Jinak mně by u pronajatého bytu vadilo, že si ho nikdy nemůžu zařídit tak, jak skutečně chci, všechno musím konzultovat s pronajímatelem nebo spoléhat na to, že on to dá vyměnit apod..K tomu neustále navyšování nájmů...Na nějakou dobu OK, ale na celý život si to neumím představit.
Cituji autobus: Hypotéku máme do 53 let a pochybuji, že když mi bude kolem 40 let (nyní 27) budou nájmy 8 tis.. (jako splátka mé hypotéky). Moje teta si za komunismu vzala hypotéku na barák a dodnes splácí 800 kč
Taky si říkám, že přeci nemůže být hodnota peněz dnes a za 20let úplně stejná. Ale na druhou stranu růst snižování hodnoty peněz nemůže být nekonečný...
Cituji zuzsar: právě kvůli krizi jsou teď nízké úrokové sazby, protože mají málo klientů.
jak se to teď pohybuje? Kolik dávají úrokovou sazbu?
Já osobně bych radši vrážela prachy do vlastního bytu na hypotéku, než cizím.
Naše učitelka na ekonomii vždycky říkala, že jediná hypotéka, která má smysl, je na nemovitost.
méně než
10 příspěvků
Cituji hambala: Já osobně bych radši vrážela prachy do vlastního bytu na hypotéku, než cizím.
Přesně.
I když je to víc peněz měsíčně. Nikdo ti nikdy nezaručí, že tě nevyhodí i z nájemního bytu Osobně bych v nájmu nikdy bydlet nechtěla. To raději hypotéku. Už proto, že si můžeš utvořit byt dle svého a nelitovat, že až tě jednou z bytu vyhodí, že jsi tam celý život investovala
Jinak máte někdo zkušenosti s tzv. Americkou hypotékou?
Reaguji na Mia_Sofia: jak se to teď pohybuje? Kolik dávají úrokovou sazbu?
mám pozemek v hodnotě půl mil., žádám o 1,5 mil., splácení 30 let, jsme na to 2 bezdětní, nemáme žádné další půjčky, nejsme vzítí, do výpočtu úrokové sázby jsme nezahrnuli vlastní finance, fixace 3 roky, založili bysme si účet na splácení a ze zákona nutné pojistky bez pojištění schopnosti splácet, nabízeli nám sazby od 3,7 do 4,3%
no tak já dostala byt od našich 3+1 (na malm městě což je paráda, ale přemýšlíme s přítelem o baráčku. Podle toho co nám bylo řešeno americkou hypteku nebrat pokud nemusite - vetsi urok. Hypoteku jsme nechali na přítele, jelikož já pracuji jen brigádně. Bylo nám řečeno že budeme muset mít nějaké svoje zdroje 20% z pujcene castky,kromě bytu a rucenim majetkem
Budeme si brát hypotéku na podzim. Doporučuju zajít za finanční poradcem, řekl nám co a jak...Obecně se nevyplatí brát si 100% hypotéku, ale 80 % už má zase lepší úrok.
S největší pravděpodobností si budeme brát 2,3 mil na 30 let. Člověk sice neví, co bude za tak dlouhou dobu, ale nechci se celý život tahat po podnájmech, chci bydlet ve ,,vlastním bytě". Nejhorší období bude, až (jednou) budu na mateřské a budeme mít je jeden plat. Budeme se muset uskromnit, ale zvládneme to. Naši tohle třeba nechápou, furt nás nabádají ať si něco našetříme, ale jak jde v této době ušetřit na byt? To bychom se stěhovali v padesáti.
Cituji Lency: . Naši tohle třeba nechápou, furt nás nabádají ať si něco našetříme, ale jak jde v této době ušetřit na byt?
Já se s tímhle setkávám spíš u prarodičů, kteří stavěli v době bezúročných půjček a celkově v době, kdy se nepůjčovalo, na vše se nejdřív našetřilo. Oni mají jen strach, jestli to zvládnete , ale samozřejmě našetřit si základ na byt je s průměrným platem nemožné - než dneska někdo našetří půl milionu, to mu bude 50 .
Kolik budete platit a už víte předběžný úrok?
My máme hypotéku čerstvo a tvrdím - vyplatí sa to! Brali sme si 100%-nú a peniaze, ktoré sme mali v hotovosti, vrazíme do vybavenia bytu. A budeme platiť len o 4000 Kč viac ako v podnájme, ktorý sme nemali ani zariadený podľa vlastných predstáv
Cituji Mia_Sofia: Jinak mně by u pronajatého bytu vadilo, že si ho nikdy nemůžu zařídit tak, jak skutečně chci, všechno musím konzultovat s pronajímatelem nebo spoléhat na to, že on to dá vyměnit apod..K tomu neustále navyšování nájmů...Na nějakou dobu OK, ale na celý život si to neumím představit.
Také jsem si zrovna brala hypo u KB, ale potřebovala jsem bezdokladovou (bez doložení příjmu), ovšem jen na 55%, takže dali bez problémů. Úrok je tam tedy vyšší (4,95%), ale za to budu i s energiema platit mnohem míň, než v podnájmu za mnohem menší byt.
Hlavně si dejte pozor na "nutná pojištění"... jediné nutné je jen pojištění nemovitosti s vinkulací pro banku, ale i to si můžete udělat kde chcete, ne zrovna v jejich ústavu. Ona je sice sleva na úroku, když si u nich člověk udělá různá pojištění, ale ta sleva je oproti splátce za pojistky tak zanedbatelná...
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.