Ahoj holky,
prosím o radu ohledně podílu majetku při koupi bytu. Chceme koupit byt za 2,2 mil. Já mám od rodičů 400 tis, zároveň mám možnost si vzít od zaměstnavatele 400 tis. bezůročně (splátka cca 4000 mešíčně). 100 už jsem zaplatila jako zálohu. takže hotově mám k dispozici 900 tis. Přítel zaplatil zálohu 100 tis. a od rodičů bude mít 160 tis. On má celkem 260 tisíc. Takže nám chybí na hypotéku cca 1 mil. Oba pracujeme, čistý příjem máme dohromady kolem 50 tis. Mně se tato situace zdá celkem únosná, ovšem moji rodiče, nikdy nepoznající hypotéku a vrozený pesimismus a nedůvěra, že mě partner "oškube", nám dost komplikuje život, že se to prý musí ošetřit, že nám nevyjdou peníze atd, že na tom budu tratná, bojí se, že přijdou o těch jejich 400 tisíc. S právníkem jednáme, on nám řekl různá negativa, ale pořád nevíme jak to vyřešit jinak. Hypo pouze na jeho část? (tam ale bude ručit bytem, kde budu mít ale já 50%, takže pokud on nebude muset splácet svoji část, kterou já už splacenou mám, tak riziko splácení bude na mě). Vám se tato varianta zdá dobrá? jak obecně hodnotíte výšku našeho příjmu vzhledem k půjčované částkce (případné mateřství, nemoct atd.) díky moc
Reaguji na z.pepa:
díky za odpověď. opravdu jsem to myslela tak, abychom měli konečný podíl každý 50 %. Akorát mi teď není jasné, co myslite 200 pujcka a 900 hypo? dve pujcky na jeden byt jde?
Reaguji na z.pepa: nebo je v tomto případe vhodnějsi svatba? tak, abych ja na tom vůbec/minimálně ztratila a i partner měl jistoty?
Reaguji na Althya: a nebylo by lepší aby ty sis koupila byt - byl by tvůj. A přítel vybavení, které by si v případě rozchodu mohl odvést?
Cituji z.pepa: takže on by ručil 50% podílem z bytu.
Domnívám se, že nelze ručit 1/2 nemovitosti. Zástavní smlouvy se vždy vystavují na celou nemovitost, neboť spoluvlastnický podíl je jen ideálním vyjádřením spoluvlastnického podílu. neexistuje žádné konkrétní rozdělení nemovitosti na dvě půlky. Čili, pokud máte ideální 1/2 nemovitosti, vlastníte teoreticky polovinu každého schodu, polovinu každého okna, polovinu každé nosné zdi atd. Jak myslíte, že by se banka uspokojila nařízením prodeje spoluvlastnického podílu? S největší pravděpodobností si podíl na bytě nikdo nekoupí, páč nikdo nechce spoluužívat nemovitost s cizím člověkem.. Čili banka bude požadovat zástavu celé nemovitosti a v případě, že dlužník nebude řádně splácet své závazky, uspokojí se banka prodejem celé nemovitosti.
Nevím, jestli se něco změnilo v politice bank za poslední třeba 2 roky, ale jednotlivými spoluvlastnickými podíly, pokud já vím, běžně nebylo možné ručit za závazky z poskytnutí úvěru..
Cituji z.pepa: Pokud už teď splácí 4.000,-měsíčně půjčku u zaměstnavatele
nesplácí, pouze píše že může využít.
Pak by bylo na výpočtu jestli se ta půjčka od zaměstnavatele vyplatí, jestli jí nesníží bonitu a nebyla by lepší vyšší hypotéka.
I když je to nejspíš bezúročná od Š-A, ne vždy se to vyplatí...
Reaguji na z.pepa: ano, je to bezúročná půjčka od ŠA. naopak si myslím, že v tomto případě by půjčka od banky byla cca 50% kupní ceny, ale bez půjčky od ŠA by to byla už cca 70%, takže naopak bychom byli méně bonitní a tím by byl i větší úrok-můj názor. zatím ještě nic nesplácím, koupi máme až v červnu, nicméně už máme podepsanou rezervační smlouvu + zaplaceno 200 tis.
Cituji z.pepa: Kamarádka ručí 50% podílem domu, hypotéku mají cca 5 let, takže to možné je.
na netu čtu, že to možné není. Pouze pokud i v registru to jsou dvě jednotky s různým vchodem a číslem popisným, jinak asi ne. Nebo jsou nějaké výjimky?
Cituji Althya: naopak bychom byli méně bonitní
méně bonitní budeš když ti v bance z tvého příjmu odečtou rovnou 4000 Kč/měsíc příjmu.
400 tisíc na hypotéku by byla mnohem menší splátka - na delší dobu.
Jak píšu - přesně to budeš vědět, když si necháš pár nabídek udělat - s oběma variantami
A co prostě udělat něco jako předmanželskou smlouvu ohledně bytu? Prostě nějakou smlouvu, kde ošetříte vložené peníze. Abyste se při případném rozchodu nedohadovali, kdo kolik dal. Takhle byste to měli černé na bílém. Nic lepšího mě nenapadá.
Reaguji na z.pepa:
Pracuji v bance jako hypoteční specilistka a takto to opravdu nejde, nelze ručit 1/2 bytové jednotky, něco jiného je rodinný dům, kde klient může dát do zástavy pouze část domu. U bytů se zástavní právo sjednává vždy na celou nemovitost. V tomhle případě bych je několik možností, buď můžeš jít do hypotéky s přítelem, např.kdyby bylo potřeba kvůli bonitě, nebo si svou část doplatit nějakým úvěrem ze stavebního spoření, které jsou do určité výše bez zajištění a za relativně výhodný úrok, oproti spotřebitelským úvěrům, a do hypotéky by šel sám přítel. Jak si specifikujete podíly na bytě, např.notářským zápisem, který se vloží s kupní smlouvou na katastr, je vaše věc, problém je, že jakmile je vázne na nemovitosti zástavní právo banky kvůli hypotéce, tak v případě např.nesplácení, banka prodává celou nemovitost a už neřeší, jak velký podíl komu patří a to i přes to, že druhým majitelem je člověk, který s hypotékou nemá nic společného. Pokud by jsi chtěla poradit více, dej mi vědět do zpráv.
Cituji z.pepa: Kamarádka ručí 50% podílem domu, hypotéku mají cca 5 let, takže to možné je.
Já si myslím, že spíš v domě provedly vymezení bytových jednotek podle stavebního zákona a tím pádem má každá jednotka svého vlastníka a zůstal jim pouze spoluvlastnický podíl na společných částech domu.
Otázka je, co je tedy ten Váš 50-ti procentní podíl domu. Spoluvlastnický podíl se určuje zlomkem a vyjadřuje ideální podíl, tzn. žádnou "půlku" baráku", jak je často mylně interpretováno.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.