elissabeth
Ono je to hlavně o zvyku. Ale proč si třeba nedat šunku, sýr a k tomu trochu čerstvé zeleniny? Pokud to jde, připravíš si to večer doma, ještě si do toho dej trochu olivového oleje a máš to. Nebo třeba šunka a vařená vejce, také se to dá jíst samotné. A zeleninu můžeš přikusovat klidně během celého dne.
Samozřejmě, že třeba taková topinka z celozrnného chleba, opečená na sucho, potřená česnekem a na ní se dá trochu čerstvého másla taky není špatná.
Cituji PardGalen: Take v nich bývá docela dost soli, alespoň mně to tak přijde.
V DMku, mají něokolik druhů těchto chlebíčků-rýžové, vícezrnné (myslím, že čtyřzrné), solené, nesolené, ...Já kupuji ty nesolené, mají se asi používat neím např. s marmeládou, ale já je jím se sýrem třeba, stejně si je dávám jednou za čas. Já jen, že tu atková možnost je.
já jsem jednu dobu vyřadila lepek, cukr i mléko a bylo to extrémně komplikované najíst se mimo domov, když jsem si předem nic nepřipravila. člověk si musí začít hodně vařit a plánovat. rozhodně jít si sednout do hospody na oběd nejde... jedete s lidma někam na výlet a máte tašku předpřipraveného jídla... ale možností je spousta, jak se chutně najíst a zasytit-nejrůznější placky (rýžové s nastrouhaným jablkem a mrkví) a kaše, zelenina atdatd. ale dnes už to tak nedodržuju, byla jsem strašně stresovaná a mylím, že psychická pohoda mi dělá líp... k mléku jsem se nevrátila, protože jsem zjistila, že všechny ty pupínky na bradě jsou právě jeho vina! (ale teda parmezán, niva, mozzarella...tyhle dobroty mi chybí) cukru se snažím vyhýbat, čerstvou domácí buchtu si ale dám (přesvědčit babičku, ať nepoužívá obyč mouku a obyč cukr se nedaří...) takže vědomě si občas "zahřeším" a zdestruuju tělo v Řecku chalvou, v Paříží bílou bagetou a v Rusku vodkou. člověk by měl vědět, co mu dělá dobře a co špatně ale taky, kdy si "udělat špatně" a tím vlastně móóc dobře a najít rovnováhu mezi tím, žít co nejdéle a tím žít "naplno" a užívat si. teda podle mně
Cituji PardGalen: Lidský organismus postupně ztrácí schopnost dobře trávit mléko.
Myslím, že je to naopak - lidé teprve získávají schopnost trávit mléko - naši pra, pra, ... předci měli mléko k dispozici pouze v době kojení a proto dospělí lidé těchto civilizací neměli schopnost mléko v organismu rozložit. Od dob počátku chovu skotu se to mění, neboť mléko již k dispozici máme a těla se pomalu adaptují.
Proč by tedy neměl konzumovat mléko ten, kdo nemá problém s jeho trávením?
A pořád jsem se nedozvěděla, jaký má organismus problém s tím, aby odbourával zároveň vločky (sacharid) a mléko (bílkovinu). Omlouvám se, že jsem otravná, ale ptala jsem se i mé známé (chemik) a nevěděla to, proto budu ráda za odpověď.
Cituji Jeanette: lidé teprve získávají schopnost trávit mléko
Jak se to tak vezme. Enzym Rennin nebo chymozin, který má za cíl srazit mléko aby mohlo být tráveno pepsinem, tak ten dospělým chybí. Ano, za deset tisíc let se možná člověk na mléko adaptuje, ale zatím to tak není a za našeho života se toho rozhodně nedočkáme, navíc to není ani nutné. Mléko jiných zvířat dospělý člověk prostě nepotřebuje. Dřív mu to umožňovalo přežít v nepříznivých podmínkách, stejně jako některé další potraviny. Teď už to tak neplatí. Přináší to zatím dost a dost problémů.
Další věc je ten chov skotu a úprava mléka. Jsou studie které tvrdí, že chronická konzumace pasterovaného mléka zvyšuje riziko osteoporózy, artritidy a oběhových onemocnění. Dokonce je možné, že se podílí na vzniku schizofrenie a autismu.
Vysoký obsah kaseinu může přetěžovat játra, zvyšuje riziko autoimunitních onemocnění, ekzému a astmatu. Také může být návykový a způsobuje zahlenění.
Také se má za to, že je to jedna z příčin vzniku obezity.
Ona je totiž otázka zda skutečně nemá potíže s jeho trávením. Některé potíže se s tím totiž vůbec nemusí spojovat a nebo, že nebude mít potíže někdy v budoucnu. Ono to nefunguje tak, že když si někdo dá sklenici mléka, tak že se mu musí udělat hned špatně. Může to trvat roky než se to projeví, dokonce se to nemusí projevit vůbec a skutečně s tím nebude problém, ovšem má cenu riskovat zda budu patřit do té skupiny bez rizika? Mně to přijde zbytečné.
Jak už jsem psal. V žaludku se nejdřív štěpí bílkoviny. To znamená jak kasein z mléka, tak i bílkovina z vloček. Jenže on je tam i cukr. Vločky obsahují poměrně dost sacharidů, které se však v žaludku téměř nezpracovávají. Pokud si dáš samotné vločky, zpracování proběhne mnohem rychleji a neleží tak dlouho v žaludku. Při kombinaci s mlékem, které se nejdříve musí srazit pepsinem, navíc mléko dočasně enzym pepsin vyřazuje z činnosti, to trvá delší dobu a sacharidy tam mezitím mohou začít kvasit. Což není zrovna příjemné.
Nějaké další dotazy?
Cituji budgie: A co lepek? Dodržuje některá z vás bezlepkovou dietu, i když byste třeba nemuseli, jen kvůli svému zdraví?
jojo já dodržuji, teda musím, proto bílou mouku nepoužívám, ale pohankovou, kukuřičnou, rýžovou, sojovou a nebo směsi bezlepkový. Peču si chlebíky a buchty doma, občas něco koupím. Když už to musím dodržovat a jen tak si nemůžu nikde nic dát, tak aspoň papám zdravě. Mléko bych prý taky neměla moc pít, ale mě chutná. tak si ho dávám velmi málo. Raději jogurty, sýry...no a cukru se bohužel nevzdám. Teda aspoň v sladkostech. jinak jsem bílej nahradila třtinovým
Pard Galen, děkuji za tvůj podrobný popis, jsem ráda, že se tu najde odpůrce mléka jako já.
Ještě dodám, že děti tráví mléko snadněji díky tomu, že trávení mléka pomáhá enzym, který produkuje brzlík. Brzlík po 10. roce života zaniká a pak se objevují problémy. Např já: bolesti hlavy až migrény po kousku sýra nebo tvarohu.
Mám teď nejaké zdravotní problémy (tedy už delší dobu, ale pořád se nic neprokázalo), tak jsem se rozhodla výrazně omezit cukr a právě lepek, možná i to mléko.. ale musím postupně, protože tyto potraviny byly doposud na denním pořádku..tak uvidíme, jak to zvládnu.. Založila jsem téma: Chci výrazně omezit příjem cukru a lepku, tak pokud by se chtěl někdo přidat, budu ráda
Cituji Dainty: Např já: bolesti hlavy až migrény po kousku sýra nebo tvarohu.
Už Hippokratés poukazoval na spojitost mezi bolestí hlavy a mlékem.
S cukrem mám bohaté zkušenosti. Byla jsem na něm několik let opravdu závislá, denně balíček bonbonů, k tomu tabulka čokolády a navrch ještě nějaká tyčinka. Naštěstí se ale žádná tloušt'ka nekonala, asi dobrý metabolismus. Před dvěma měsíci jsem si řekla, že bych s tím mohla začít něco dělat a začala jsem jíst zdravě - nahradila jsem bílé pečivo celozrnným, jídlo 5krát denně, spousta zeleniny atd. a hlavně - konec všem těm prasárničkám typu sáček bonbonů. Shodila jsem asi 2 kila ale to není tak podstatné. Zrovna včera jsem se domluvila s kamarádkou, že někam zajdeme a šly jsme do cukrárny, jednou za čas mě to snad nezabije jsem si říkala. Dala jsem si tedy 2 větší zákusky a opravdu nikdy víc - po zbytek dne i noci mi bylo neuvěřitelně těžko, vůbec jsem nespala a ty ''dobrůtky'' cítím v žaludku snad ještě dneska. Takže zcela dobrovolně a ráda pokračuju dál ve zdravé stravě bez sladkostí. Moje tělo už si na to proště zvyklo.
Cituji sarra: jaký dopad na organismus mají mléka sušená pro dítka nejmenší?
No, není to mateřské mléko, ale mléko kravské, co si budeme povídat, že. Kravské mléko je pro krmení telat. Ale v podstatě není jiná možnost, když žena přijde o mléko a nebo ho má málo. Ony jsou ty sunary atd. upravovány pro lepší stravitelnost, ale rozhodně pokud to jenom trošku jde, kojení od mámy je zdravější.
A dopad? Zaděláváme tím dětem na alergie, sklony k tloustnutí a zatěžujeme zbytečně brzo ledviny.
Vápník se dá přece docela jednoduše doplňovat stravou bohatou na vápník(mořské řasy, brokolice,kedlubny, zelí, fíky, mák....) a ne těžko vstřebatelným vápníkem z mléka.
Tak jsem to tady letmo přečetla a musím PardGalen dát 1 !
Má fakt pravdu, hlavně s tím pečivem a sacharidama. Takto na to jdu já už několik let a držím se jakž takž, taky nemusím chleba a pečivo k masu a pod....mám limit jednou denně a to na snídani maličký krajíček a nebo maličký celozrnný rohlíček a pak už přes den pečivo žádné....zjistila jsem, že to musím ráno, protože pak to tělo lépe spálí, večer mně to už jde na váhu a tudíž jen zobnu šunku, sýr, kousek zeleniny ale pidi porce. Veškeré porce mám takové malé skoro jako dětské, prostě kdo má sklony se musí takto hlídat. Ale ke kafíčku si klidně dám půl oplatku /třebas tatranky příklad.../ nebo kousek čokoládky. Když se akto držím neni problém si to takto nedat.
Jinak mám doma celozrnnou mouku a tu používám i na pečení buchet a koláčů, děti sice toto moc nemusí, ale zjistila jsem, že tmavá mouka s kombinací s olivovým olejem je suprová, nějak se to naleží....takže buchty dělám s olivovým olejem, je sice drahý ale dá se sehnat kolem 70 Kč za litr a stačí jej totiž půlka dávky jak se dával slunečnicový.. Vůbec olivový olej používám všude, což jsem zjistila že je suprově stravitelné pak všecko. Slunečnicový olej doma ani nemám. Nečetla jsem tady všecko a jestli se opakuji, tak se omlouvám...večer si to dočtu.
Dainty
samozřejmě vím, že kojení je nenahraditelné a ne vždy možné. A jinak můj starší syn vyžadoval mimo jiné stravy, sunar i v pěti letech. Je štíhlý, podle mě hubený, alergii nikdy neměl, naopak znám dítka kojená do dvou let mající alergii atd.. Já bych to možná tak drasticky neviděla.
Sarra, bohužel většina dětí to nijak nepocítí. Pocítí to až v pubertě a nebo i později (jak jsem psala, brzlík zaniká po 10.roce života). Já měla po mléku, kam až moje paměť sahá, vždycky děsné průjmy a rodiče se mi smáli že to z mléka být nemůže. Teď se potýkám už 18 let s alergickým akne a jediné co mi pomáhá je, když nejím bílé pečivo a všechno z mléka obcházím velikým obloukem.
Svým dětem mléko nenutím, ale nezakazuji.Když si řeknou, mléko jim koupím. Jogurt nám v lednici vydrží klidně i 2 týdny nepovšimnutý
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.