Cituji Zimonka: Za mě prostě gympl, protože ty střední školy fakt docela ztrácí úroveň no
no a já mám právě naprosto opačnou zkušenost, moje střední škola se mezi elitou drží už od svého založení, pokud se mě učitel na VŠ u zkoušky zeptal jakou střední mám, tak uznale pokýval hlavou. I když moje střední si svoji kvalitu drží také tím, že má dostatek financí, protože se obory, které vyučuji, nikde jinde v republice neučí... Ségra nastoupila na dobrý gympl, vlivem ředitele z něj ale postupně odešli skoro všichni kvalitní učitelé a teď je prostě úplně jinde.
K tomu všeobecnému přehledu, mám ho mnohem větší než sestra, hlavně co se České republiky týče, ale tak to už je zase člověk od člověka, protože já jsem hrdá na to že jsem čech, tak se snažím o své zemi aspoň něco vědět a né mít klapky na očích a vidět všude jenom el. obvody a Kirchhoffovy zákony...
To je zase téma, na které se těšili všichni, kdo nejsou z gymplu. Konečně si mohou do "gympláků" trochu rýpnout. Můj názor je, že gympl je dobrá příprava na VŠ. Na gympl jsem nastoupila po 5. třídě a studium mi dalo opravdu hodně. V primě jsem samozřejmě ještě nevěděla, v jakém oboru jednou hodlám pracovat a gympl mi dal dost času na to, abych se rozhodla, co mě baví. Předměty k maturitě + přípravě na VŠ, jsme si totiž volili až ve 3. ročníku. Jinak není pravda, že lidi z gymplu neumí účetnictví, elektro apod., tyto předměty jsme si mohli klidně zapsat a někteří si je i zapsali. Plus samozřejmost dva jazyky, od primy se nyní učí už tři.
A víte co je průšvih? Mám ségru, která šla na zdrávku a v průběhu studia se rozhodla, že by chtěla studovat ještě medicínu. Od prváku nemají chemii, somatologii a biologii. Tyto předměty jí teď budou dost chybět. Dřív se mi smála, že gympl je na nic, teď mi ho spíš závidí, jelikož já jsem se definitivně až ve čtvrťáku rozhodovala, kam bych chtěla směřovat.
Závěrem: Nic proti ostatním studentům středním školám nemám, myslím, že jich je potřeba, ale měli by se pořádně rozmyslet, co chtějí v životě dělat. Viz jedna moje kamarádka, co se kasala, že měla celé roky jedničky a půjde z kosmetičky na farmacii a nakonec neudělala ani maturitu na druhý pokus.
Reaguji na panda08: Naprostý souhlas Moc pěkně napsáno, není to jen o škole. Taky mě štve paušalizování ve smyslu člověk z gymplu = neschopný, v praxi nepoužitelný X člověk ze střední odborné = neuvěřitelně šikovný a schopný. Tomu se musím jen smát
Myslím, že hodně záleží na tom na JAKÉM gymnáziu nebo jiné střední škole člověk studuje. Středních škol je obrovské množství a mnohé mají otřesnou úroveň. Dle mého názoru nelze paušalizovat zda je obecně gymnázium lepší nebo ne. Je to jasně příprava na VŠ a velmi záleží na tom, na kterém konkrétním gymnáziu nebo střední škole člověk studuje.
Já si myslím, že gympl ti dá všeobecný přehled a je dobrou volbou, pokud víš, že chceš jít na VŠ a nejsi si jistá oborem, nebo naopak víš, že jsi humanitně založená.Všeobecně platí, že i výuka jazyků je na prestižních gymnáziích na dobré úrovni.
Cituji Luiza: Myslím, že hodně záleží na tom na JAKÉM gymnáziu nebo jiné střední škole člověk studuje.
Přesně tak.
Ráda se s Vámi podělím o svoji zkušenost.
Chodím na osmileté gymnázium. Opravdu jak tady někteří píšou, byla jsem blbá, že jsem se v 5. třídě nechala přemluvit učiteli a rodiči, protože mít do 5. třídy samé jedničky má 80% děcek. (Nebo alespoň vyznamenání.)
Nyní jsem v půlce studia, jsem v 9.třídě (kvartě) a já budu ráda když se dostanu na nějakou dobrou SŠ, nejsem studijní typ natoli, abych mohla studovat dál náš gympl. Ikdyž jsme všeobecnej obor, tak i u nás upřednostňují hlavně matiku, fyziku a CHEMII, předmět kterej snad nikdy nepochopím. Mě baví hlavně angličtina, čeština, občanka a humanitní předměty... Jenže kdo to měl v 5. třídě vědět.
Na gympl by měl jít fakt jenom ten kdo ví, že půjde 100% na VŠ.
Cituji Barbadela: Nyní jsem v půlce studia, jsem v 9.třídě (kvartě) a já budu ráda když se dostanu na nějakou dobrou SŠ
moje kámoška chodila taky na osmiletý gympl, po čtyřech letech přešla radši na střední školu, protože jí ten gympl nebavil, ne že by jí nešel, na střední měla +- stejné známky, ale prostě jí nic nedával.
Ale chápu, že ten, kdo se chce stát právníkem, vědcem, lékařem atd. tak nemá na výběr, ale musí vybírat jen z těch kvalitních gymnázíí.
Já třeba lidi, co vystudovali gymnázium obdivuju, mě by nebavilo učit se biologii, 4 roky dějepis a chemii... Ale stejně tak si myslím, že pokud se dítě v 15 letech kloní k technickému zaměření, je lepší vybrat jedno s kvalitních technických lyceí, pokud tato možnost je...
Reaguji na Jánošík:
Právě, ted' už vím co bych chtěla dělat. A rozhodně vím, že nepotřebuji mít 5 hodin matematiky týdně jak máme my na gymplu. Všechno bereme dopodrobna a něco už jsou i zaležitosti technických oborů, ne všeobecnýho gymplu.. Já třeba absolutně nevím k čemu mi to bude.. Jen doufám, že se někam dostanu, protože moje známky nejsou nic moc..
Osmiletý gympl jsem vystudovala a za sebe mohu říct, že to byla nejlepší volba, jakou jsem tehdy mohla udělat. Studium nebylo vždy lehké, měli jsme předměty, které mi byly velmi nemilé a v kvartě jsem měla nutkání utéct na odbornou školu, ale vydržela jsem. Domnívám se, že vždy záleží na konkrétních lidech - matematika, servírovaná jedním učitelem, pro mne byla jakási pavěda o nesmyslech, druhý mě matematikou fascinoval. Pak jsem objevila nádheru filosofie, která mi všechny vědy spojila do jedné a já žasla...
Obdobně - škola v rukou neschopného ředitele bude platit za pseudoústav, kde mladé mozky zítřka jen ztrácí čas, jiný z ní dokáže udělat prestižní školu.
Každopádně je gymnázium ideální volba pro ty, kteří si v kritickém období nejsou jisti, kde bude jednou jejich místo, a zda budou v budoucnu usilovat o Nobelovu cenu za literaturu, či raději fyziku..
Reaguji na Zimonka: Ahoj, gymnázium je tedy náročnější než lyceum? Chtěla bych být zdravotní laborantka. A protože v našem městě není obor laboratorní asistent, tak uvažuji o zdravotnickým lyceu a pak VŠ zdravotnický laborant. Jen se bojím, že je lyceum moc náročné. Jak píšeš, tak je prezentováno právě jako gymnázium a na gympl se prostě necítím a na zdravotního asistenta jít nechci. Na vysvědčení jsem zatím měla vždy vyznamenání. Teď v devítce trochu bojuji s matematikou, zatím mezi 2-3. Předem díky za odpověď.
Já jsem chodila na všeobecné gymnázium se zaměřením na jazyky, a jsem ráda, že jsem nevystudovala jen nějakou střední. Dneska chodím na Lékařskou fakultu, a nikdy bych neměla příležitost se tak rozhodnout, kdybych chodila na školu s nějakým zaměřením. Umím dva jazyky a k tomu latinu, kterou jsem na této škole využila. Ovšem chápu, že někdo nemusí mít tak vysoké ambice a předem ví, že například doktor nikdy být nechce. V dnešní době je opravdu težké vybrat si VŠ, která by za něco stála a člověk by pak našel uplatnění. Myslím, že dobrá průprava není od věci. Každý člověk má na to studovat, jde o to jaké má v životě priority, pokud je to jen zábava, tak se asi jednou bude divit..
Ale no jooo, jen do mě. Já bohužel měla špatné zkušenosti, tak se stal ze mě nejspíš skeptik...
Je to asi spíš o štěstí. Někdo má a někdo nemá..
Reaguji na Michaela18: Také jsem chodila na vyhlášený gympl V životě bych už tam nešla Od mala chci být učitelkou a chtěla jsem jít na peďák, ale také mi to rozmluvili. Teď jsem na Vš- pedagogická, sice mám oproti ostatním výhody, přece jen mě na tom gymplu něco naučili. nemyslím si, že je špatný, ale ten kdo ví,co chce studovat např, zdrávka, učitelka, cesťák atd., tak je pro něj asi lepší odborná škola, bude ho to bavit a možná i lehčí to pro něj bude. Gympl je podle mě škola, na kterou jdou lidi, kteří neví co chtějí v životě dělat,a gympl by je měl popostrčit, ale je to můj názor
Cituji bakalářka: můj děda léta učil na technickém lyceu (sám ho založil) a vím, že jeho absolventi (jedna z nich studuje stejnou školu jako já) nejsou rozhodně připraveni na VŠ o nic hůř než absolventi gymnázií.
Jsem zabrousila do svých starých témat a napadlo mě. Neučil tvůj děda na SPŠ ST Panská? Tam založili technické lyceum jako jedni z prvních v republice po 89 a první v Praze, jako pokračování reálných gymnázií z první republiky.
Cituji Jánošík: Neučil tvůj děda na SPŠ ST Panská? Tam založili technické lyceum jako jedni z prvních v republice po 89 a první v Praze, jako pokračování reálných gymnázií z první republiky.
jj, učil a dokonce bylo založení lycea jeho myšlenka a byl u toho teď si nejsem jistá, ale myslím, že tam nějakou dobu i řediteloval.......
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.