Ahoj, mám kamaráda, který dostával půlku výplaty oficiálně a půlku neoficiálně. Dnes mu v zaměstnání řekli, že uz ho tam nechtějí, ať pošle výpověď a že mu ji zpětně potvrdí k poslednímu březnu s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Tzn., že mu pošlou dvě oficiální výplaty, aniž by tam chodil. Chci se zeptat, je někde háček? Nějak se mi nezdá, že by mu jen tak zaplatili za dva měsíce.
Když jim dá výpověď on, tak mu nebudou muset platit odstupné, na které má jinak nárok. A také pokud hned nanastoupí do jiné práce a bude na ÚP, tak tam bude dostávat také nižší dávky.
Pokud ho ale nechtěji např.kvůli tomu, že to v práci nezvládá nebo dělá chyby, tak ho mohou prospustit (např.za porušení prac.kázně) tzv. "na hodinu" a to by neměl nárok vůbec na žádný příspěvek z ÚP třeba.
Přesně jak píšou holky, pokud dá výpovšď on, nemá nárok od zaměstnavatele na nic. Pokud mu ji dá zaměstnavatel, běží mu dvou měsíční výpovědní lhůta + musí dostat odstupné ve výši tří měsíčních platů
Cituji Katulinka78: že mu pošlou dvě oficiální výplaty, aniž by tam chodil
Měla jsem to podobně, dohodli jsme se zaměstnavatelem na výpovědi s tím, že jsem už nemusela chodit do práce, ale výplata mi ještě nějakou dobu chodila na účet, jako kdybych normálně pracovala. Samozřejmě jsem to měla písemně.
No on bude jakoby v dubnu a květnu ve výpovědi, takže by mu chodila výplata, ale on by nemusel chodit do práce.
Cituji Katulinka78: No on bude jakoby v dubnu a květnu ve výpovědi, takže by mu chodila výplata, ale on by nemusel chodit do práce.
Ať si to ale nechá potvrdit písemně.
Cituji Katulinka78: Jakože písemně potvrdit, že nemusí chodit do práce?
Jo.
Cituji Monus: pokud pak bude nastupovat na úřad práce tak by dostával jen 45%, když ale výpověď dostane tak bude dostávat 65, 50 a 45%.
V tom má Monus bohužel pravdu.
Jenže takhle dostane dvě výplaty, aniž by musel chodit do práce a kdyby mu dával výpověď zaměstnavatel, tak asi chodit musí. Plus mu ještě dluží jednu část neoficiální výplaty, to už z něj asi nedostane co?
pozor, během běhu výpovědní lhůty, je zaměstnanec povinen stále pro zaměstnavatele pracovat...výpovědní doba je doba určená pro hledání náhrady (jak pro zaměstnavatele tak pro zaměstnance). Je to doba, po kterou zec normálně pracuje a ztel mu za to dává normálně vyplatu....odstupné je pak jiná částka, kterou ztel zci zaplatí najednou při faktické odchodu z práce (tzn. teprve tam se může stát, že mám zaplacené dvě mzdy a nemusí už chodit do práce a taky teprve v tu chvíli se může registrovat na ÚP). ÚP nevyplácí podporu v nezaměstnanosti po dobu, na kterou bylo zci zaplaceno ztelem odstupné, ale až po tom, co uplyne doba, za kterou mu bylo odstupné zaplaceno. ÚP nehradí podporu vždy, ale záleží na důvodu, pro který byl pracovní poměr ukončen. Pokud bude ukončen dohodou bez uvedení důvodu/výpovědí zce bez uvedení důvodu, je to nedůvodné skončení pracovní poměru a ÚP nic nezaplatí, protože je vina zce, že prac. poměr skončil-že už nechce pracovat.
To všechno vím, samozřejmě se tak dohodli neoficiálně. Bude jakoby ve výpovědi, ale nebude muset chodit do práce. Jen pořád nechápu, jakou by to mělo výhodu pro zaměstnavatele.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.