Ahojky,protože pracuji mezi lidmi,nemůžu neslyšet o čem že se to hodně lidí baví a jaký mají osud,napadlo mě založit tohle téma o exekuci. Má někdo podobný problém?
sestra ho má zablokovaný
mě ho taky před dost lety blokly - tedy jen na jednu částku - ten rok se nějak předělávalo placení za popelnice, a bo jsem byl av pronájmu, tak jsem to nějak nezaregistrovala - město si strho ten poplatek + nějaké procento a byl klid
Já naštěstí zkušenost nemám... Ale co takhle pozoruji ve svém okolí, je to velký problém nás mladých lidí (ne tedy všech), ale většina si je schopná půjčit na cokoliv a kdekoliv... půjčku lepí půjčkou.... pak ještě jejich přístup k tomu, když jim přijde dopis, kde hrozí exekucí - berou to na lehkou váhu no nevím, moc tyto případy nechápu.... ale vidím je čím dál častěji, bohužel
Já znám taky pár lidí co mají zablokovaný učet.A taky znám lidičky co učty ani nemají nechávají jsi to vyplatit na ruku.A tím pádem jim nikdo nic nestrhne.Ale některý lidi jsi berou půjčky na uplný blbosti.A pak nemají nato to splácet.
Tohle téma jsem založila hlavně proto,že lidi ani neví většinou co mají v takovém případě dělat.Většinou přijdou k bankomatu a byť mají peníze na účtu,ten bankomat jim je nevydá.Samozřejmě následuje cesta do banky,kde se dozví,že mají exekuci na účet/y a peníze jim nevydají.S tím se většinou nechá každý odbýt,jde domů na....ý,ale pokud se v bance pořádně neoptají,tak ani neví,že ať je exekuce jakkoliv vysoká,je banka povinna vyplatit hotovost ve výši 2násobku životního minima,což je min.6300.-Kč a nějaké drobné.Pokud je někdo v takové situaci a neví si rady,může si toto ověřit u každého exekutora pravdivost tohoto postupu,pokud nevěří "zaručeným" radám z netu.Snad tohle téma opravdu pomůže.Ahoj twik69
to je zajímavé, jen se obávám, že toho bude hojně zneužíváno - umím si představit, že dlužník má 3 účty a z každého si může (měsíčně nebo jak často, zákon neupravuje) vybírat 6200 Kč a tím účty vyprázdnit. Pak to ale bude poškozování věřitele - a to státem, který nedomyšlenou legislativou tohle umožňuje.
Pochybuju o tom, že ten, kdo dluží tak dlouho, že mu přijde exekuce, bude mít tři účty na kterých bude mít dohromady 18.000. Kromě toho exekuce nikdy netrvá tak dlouho, aby si několik měsíců mohl vybírat. Prostě ho doženou, on podepíše souhlas se stržením částky, pak mu účty/účet uvolní. A že ho doženou, to si buď jistá, málokdo si může dovolit dlouhodobě zablokovaný účet, když musí platit nájem, dopravu...takže se rád přihlásí sám. Neznám zaměstnavatele, který by byl ochoten posílat výplatu na tři různé účty.
Cituji twik69: je banka povinna vyplatit hotovost ve výši 2násobku životního minima,což je min.6300.-Kč a nějaké drobné
Neviděla jsem banku, která by v rámci exekučního řízení uvolnila jakoukoliv, byť i sebemenší částku. Vím, z čeho vycházíš, ale podle mne je to teorie dovedená ad absurdum. Banka je vázána exekučním příkazem, takže kdyby toto udělala, porušila by své povinnosti.
Fatouma - ano, exekuce bývá poměrně rychlá - ale předchází jí nalézací řízení ve věci, než je vydán platební rozkaz, jsou tam zákonné lhůty, opravdu to není ze dne na den, tudíž povinný má relativně dlouhou dobu na to, aby své prostředky z jednoho účtu rozdělil na účtů více.
Jinak - na účtu je zablokovaná pouze dlužná částka, nikoli celý zůstatek - takže dotyčný své prostředky na úhradu běžných nákladů má. Ale z praxe vím, že dlužníci málokdy nechají na účtu peníze, jelikož by byli hloupí nechávat je tam.
jataky, souhlas, pracovala jsem v bance mnoho let a je nepředstavitelné, jakým způsobem by toto probíhalo. Na základě žádosti exekutora je zablokovaná dlužná částka - přepážková pracovnice - pokladní - nemůže jen tak vybrat z této částky, prostě systém jí to neumožňuje. Pracovníci nedostali v tomto směru žádné instrukce, jak postupovat. NIkdy jsem se nesetkala s tím, že by někdo takovou výplatu požadoval. Možná, až se tato informace více roznese..
Cheyene:
1. o uvalení exekuce se postižený dozví až když je uvalena, tzn. když už nemůže s penězi na účtu hýbat a těžko je "poschovává".
2. byla tady řeč o případu, kdy je exekuce na celou výši na účtu - jinak přece nemá cenu se bavit o tom, že si z něj může odčerpat minimum! Jestli má někdo neblokované peníze na účtu, tak si asi těžko bude žádat o vydání životního minima ZROVNA z těch blokovaných peněz.
3. ad jataky - myslím, že takových případů bude minimum, stejně jako žádostí o osobní bankrot, která je všeobecně velmi dobře známá. Anebo mnohem jednodušší procedura - prominutí úroku u VZP/SSZ. Dluží dál a dál, než by žádali; ti dlužníci se v tom nedokáží prostě zorientovat.
Fatouma, tvůj příspěvek vypovídá o neznalosti problematiky. Je třeba si uvědomit, že exekuce není rána z čistého nebe. Tedy stručně. Pokud je dluh po splatnosti, věřitel se obvykle obrátí na soud o vydání platebního rozkazu a soud ho obvykle (nebudu rozepisovat) vydá a zašle ho doporučeně dlužníkovi, v platebním rozkazu mu přikáže peníze uhradit. Dlužník nesouhlasí-li s tím, podá odpor ve lhůtě uvedené. Poté soud nařídí jednání ve věci, o čemž opět dlužníka vyrozumí a vyzve k účasti (dlužník tedy již má dvě obsílky). Proběhne nalézací řízení a pokud se chceme dopracovat k té exekuci, potvrdí tedy nárok věřitele, dlužník se může odvolat ve lhůtě uvedené, poté nabyde právní moci a nerespektuje-li dlužník toto rozhodnutí, obrátí se věřitel opět na soud s návrhem na výkon rozhodnutí, kterým je konečně ta exekuce, opět se dlužník může odvolat a až POTOM nabyde právní moci, může exekutor požádat banku o blokaci zůstatku. Je to tedy pro dlužníka opravdu TAK VELKÉ PŘEKVAPENÍ, že mu účet zablokovali? Trvá to mnoho týdnů (a mnoho oprávněných ti potvrdí, že spíše měsíců), než se to do toho stadia dostane a dlužník je o všem uvědoměn doporučeně soudem. Tato akce exekutora je dlužníkem dlouho očekávaná a protože jsem mnoho let dělala v bance, tak ti potvrdím, že 95% lidí prostě včas peníze vybere. Krom toho jsem 3 roky dělala v advokátní kanceláři, tudíž celou mašinerii znám velice důvěrně.
Cheyenne, nevím, proč se pořád vyhýbáš tématu.
Samozřejmě, že dlužník ví, že mu hrozí exekuce, ale neví KDY mu exekuce přijde, to by do té banky musel koukat každou minutu, jestli mu nepřišly peníze a jestli náhodou minutu předtím nebyl účet "obstaven".
A teď tedy zpět k tématu, prosím.
Fatouma, nevyhýbám, já jsem reagovala na příspěvek informující o novém OSŘ umožňující vybrat částku 2xživotní minimum z banky a to téma je zatím vyčerpané . Co se týká původního tématu zakladateky, to jest, jak se bránit, co si počít, když je účet exekucí postižen, tak má rada je totožná s těmi, kteří už sem psali, proto jsem to znovu nezdůrazňovala. Rada je prostá - prevence. Nebrat na lehkou váhu žádný dluh, žádnou obsílku od soudu. Ono totiž leccos se dá s věřitelem včas vykomunikovat, dohodnout se na splátkách apod, protože ve chvíli, kdy se dostane věc k soudu, notně se dluh navýší - o zastoupení advokátem protistrany, o náklady řízení, o penále. V případě exekuce ještě o výlohy dalšího řízení, dalšího zastoupení a výloh exekutora. Dluh ve výši 500,- Kč může v této konečné fázi vylézt na 20tis. Takže nebrat na lehkou váhu a když si nevím rady, možno kontaktovat mě o bezplatnou právní radu, toť moje nabídka do tohoto fóra
Cituji Fatouma: ví, že mu hrozí exekuce, ale neví KDY mu exekuce přijde
Ale z popisu procesu vyhámání dluhu, jak jej mimochodem modelově velmi dobře popsala cheyenne více než jasně vyplývá, KDY se tak stane (byť z toho neplyne žádné datum). Navíc o možnosti exekuce, včetně vymáhání nákladů řízení, bývají dlužníci dost často a opakovaně informováni. Z mé zkušenosti plyne, že do exekuce se lidé dostávají - až na výjimky - svým naprosto laxním přístupem a zanedbáním prakticky všeho, co je možné zanedbat.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.