Zdravím. Od září jsem nastoupila na dálkové studium a nejvíce mi dává zabrat Aj (eseje). Zatím jsem to napsala na dvě 4 a tu poslední na jedničku(protože jsem se zeptala o čem to bude). První byla : odpověď na inzerát ohledně pracovní nabídky/60 slov/ , druhá byla: dopis kamarádovi , který má přijet do ČR na dovolenou a doporučit mu dvě nejzajímavější místa/až 120 slov/ , třetí : pozvánka na narozeninovou párty/60 slov/. Předpokládám ,že teď by se měla psát ta delší , jenže nevím jaké mě ještě mohou potkat a jak se na ně co nejlépe připravit.
Jaké jste psali eseje a jak jste se na ně chystali?
Reaguji na Rajka:
ahojky to nejdůležitější je dostatečná slovní zásoba, aby jsi některé slova příliš často neopakovala..a za druhé je velmi důležitá gramatka, kterou jsem nikdy moc neovládala..v hlavě jsem měla vždy spoustu nápadů jak esej napsat, ale vždy to pohořelo na gramatice..no naštěstí školu už mám dávno za sebou..uff
Reaguji na Fragma10: jaká témata mě ještě tak můžou potkat ?
No přímo témata ti neřeknu, ale často se v AJ píšou tyhle věci: pohled, neformální dopis, semiformální dopis, formální dopis (často stížnost nebo odpověď na pracovní nabídku), recenze (film, kniha, atd.), argumentativní esej.
Reaguji na Yolanee: no tak to se mám na co těšit .
Cituji Rajka: Aj (eseje). Zatím jsem to napsala na dvě 4 a tu poslední na jedničku(protože jsem se zeptala o čem to bude). První byla : odpověď na inzerát ohledně pracovní nabídky/60 slov/ , druhá byla: dopis kamarádovi , který má přijet do ČR na dovolenou a doporučit mu dvě nejzajímavější místa/až 120 slov/ , třetí : pozvánka na narozeninovou párty/60 slov/.
Prepáč, ale ani jedno z toho nie je žiadna "esej".
Sú to normálne písomné úlohy na zadanú tému.
Neformálny list na 120 slov s odporúčaním 2 pamiatok, príp. odpoveď na inzerát na 60 slov...
Takže tá ďalšia môže byť úplne čokoľvek (možno podľa zamerania školy a toho, čo študuješ by to mohlo byť špecifikované).
Esej je literární odborně publicistický žánr středního či kratšího rozsahu, úvaha na určité téma, spočívající v přemýšlení o faktech a jejich hodnocení. Autor eseje posuzuje problém v širším kontextu, komentuje současná řešení a naznačuje nová, často klade otázky a společně se čtenářem na ně hledá odpověď. Esej je tedy jakýsi dialog autora se sebou samým i se čtenářem. Je často psána živým, obrazným jazykem
(zdroj - wiki)
Súhlas s tým, že je dôležitá slovná zásoba. Darmo je mať nápady a štruktúru, kď to nebudeš vedieť napísať.
Já v psaném projevu hodnotím tyhle věci, jestli ti to pomůže: slovní zásoba (jak Fragma10 říká, neopakování slov, ale taky používání vhodných slov týkajících se tématu, chyby ve spellingu), gramatika + stylistika (správné použití časů a vhodných větných struktur; jestli to pořád není I am I am I am.), délka (maximálně + - 10 slov), struktura textu (jestli je text dobře rozložený nebo jestli přeskakuje od jednoho tématu k druhému, dobré využití nových odstavců a podobně), dodržení tématu (jestli je to opravdu o knize nebo o tom jak někdo viděl knihu v knihkupectví).
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.