Reaguji na Mischellin:
Raději jeden jazyk na úrovni C1/C2 než 2 na úrovni B2...tímto pravidlem bych se řídil při studiu.
I FJ se ti může hodit, ale většinou je brán jen jako "výhoda k AJ" (viz mnohé inzeráty). NJ je "perspektivnější".
Mě to vyhovuje jak to je-dva jazyky povinně, další volitelně. Já jsem chodila na osmiletý gympl, povinně jsem měla od základky ANJ a soukromě FRJ, potom nám přibyla povinně FRJ, nepovinně jsem měla ruštinu a latinu. Dva povinné jazyky jsou tak akorát, kdo chce víc ať se vzdělává sám. Nesouhlasím s přidáváním cizích jazyků na úkor ostatních předmětů, zvlášť na základkách a nižším gymplu, když člověk ještě neví, na co se v nudoucnosti zaměří (možná i ta proklínaná matika bude jednou k něčemu dobrá )
Cituji imoen: ale v našich luzích a hájích není možné, aby se děti naučily víc jak jeden, maximálně dva cizí jazyky natolik, aby v nich byly schopné v zahraničí pracovat, případně v pohodě konverzovat s rodilým mluvčím
Dovolím si nesouhlasit. Po skončení sedmé třídy jsem zcela plynně mluvila a diskutovala v cizím jazyce, který jsem se začala učit v páté třídě. Po maturitě jsem byla schopna pracovat a velmi dobře konverzovat v cizím jazyce, který jsem se začala učit v prváku a absolvovala jsem jen povinnou výuku ve škole, tedy 3 hodiny týdně. A podobných případů znám několik.
Imoen
Psaní malých písmen na začátku věty je pro mě natolik rušivé, že Tvé příspěvky většinou nečtu. Nepoužívání velkých písmen z čistě osobních estetických důvodů je na stejné úrovni, jako kdyby někdo vypustil tvrdé y a psal všude jen měkké ...tedy cizi jaziki na školách...
Cituji Mischellin: myslím, že mi FRJ bude k ničemu a jen zahazuju čas ...
To si klidně mysli, já mám z francouzštiny C2 a můžu říct, že mi to hodně pomohlo už při přijmačkách na medicínu, protože jsem u pohovoru řekla, že se můžu učit nejen z anglických, ale i francouzských knížek (na což jsem byla zvyklá šest let na gymplu). Můžu říct, že se hodně divili, že mám na takové úrovni jiný jazyk než angličtinu. Navíc díky tomu budu mít i větší šanci na stáž v tomto jazyce, protože na francouzské stáže se nehlásí tolik lidí, jako na ty v AJ.
Cituji Mischellin: FRJ bude k ničemu a jen zahazuju čas ...
Jakýkoliv jazyk, který se učíš s odporem a tudíž pořádně nenaučíš je ti k ničemu. Zrovna FRJ se dá celkem dobře využít jelikož je po světě hodně rozšířená (Asie, Amerika, Afrika)
Reaguji na ILChazz:
Kvůli tomu bych FJ nestudoval. Tento jazyk je výhodný maximálně pro toho, kdo chce poznávat střední a západní Afriku. V Americe a Asii právě není moc rozšířeným jazykem. V Quebecu se bez problému domluvíte anglicky a co se týče Asie? Máš na mysli minoritu ve Vietnamu? Druhým nejrozšířenějším jazykem po vietnamštině je zde AJ.I v Laosu a Kambodži bude (je) za chvíli převažovat znalost AJ. V žádné z těchto zemí není FJ administrativním jazykem a postupně se vytrácí jako pozůstatek koloniální éry.
Reaguji na bono2:
Taky neříkám, že ji máš kvůli tomu studovat, jen uvádím příklad, že francoužština není úplně na nic. Ne nadarmo patří mezi nejrozšířenější jazyky na světě Ve Vietnamu se hlavně se staršími lidmi FRJ domluvíš, dokonce spíš než ANJ, přestože ANJ se pochopitelně rozmáhá jako všude ve světě. Takže pokud chceš argumentovat tím, že se člověk domluví anglicky tak máš samozřejmě pravdu, i ve Francii by ses bez francoužštiny v dnešní době pomalu obešel
Já osobně bych byla vděčná, kdybychom na ZŠ měli možnost učit se hodně jazyků. U nás (maloměsto) jsem měla od 4. třídy AJ, pak od 7. ještě k tomu NJ, která mi šla tenkrát mnohem lépe. Bylo to tím, že učitelé na AJ, kteří by měli ponětí, co nás vlastně učí, jsou na té škole silně nedostatkovým zbožím. Letos končím SOU a máme jen AJ, jsem v ní nejlepší ze třídy spolu s kamarádkou. Co bych dala za to, kdyby se někde v tomto šíleném státě učila italština!! Jen na několika málo školách a navíc je to daleko, školy na nic atd. Hlavně že nám každý vnucuje příšernou francouzštinu, popř. i španělštinu či ruštinu. A kdyby se učila i finština a nejlépe vše na jednom místě, byla bych vděčná.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.