Hezký den
Kamarádka mi říkala, že lidé, kteří mají titul z VŠ musí podle nějakého zákona dostávat více peněz než lidé na té samé pozici bez titulu. Nějakou její další kamarádku prý nezaměstnali proto, že má Ing. a neměli by peníze na její plat, tak místo ní vzali na to místo člověka bez titulu, kterému teda nemusí platit tolik peněz. Takže prý "doplatila" na to, že má VŠ. Mě to teda přijde jako blbost, aby lidi s titulem museli mít pode zákona vyšší plat, tak jsem hledala nějaké informace, ale nic jsem nenašla. Ani žádný zákon, nic. Jak to tedy je? Máte někdo nějaké zkušenosti?
Toto se týká státních zaměstnanců, kde jsou platy podle tabulek. Můžeš se s tím setkat jako zaměstnanec např. policie, armády, u různých úřadů.
Soukromým firmám nikdo nemůže diktovat, jestli budou zaměstnance platit za vzdělání nebo ne, můžou se klidně dohodnout, že i s VŠ vzděláním může mít plat středoškoláka, pokud na to obě strany přistoupí.
Cituji Myam: Kamarádka mi říkala, že lidé, kteří mají titul z VŠ musí podle nějakého zákona dostávat více peněz než lidé na té samé pozici bez titulu.
Má pravdu.
Cituji Minette: Soukromým firmám nikdo nemůže diktovat, jestli budou zaměstnance platit za vzdělání nebo ne, můžou se klidně dohodnout, že i s VŠ vzděláním může mít plat středoškoláka, pokud na to obě strany přistoupí.
To prý není tak úplně pravda. Ze zákona má být tohle dané i u soukromých firem, aby prostě neznevýhodňovali platově vysokoškoláky, ptž nemají praxi, tak jim dají nižší plat, než by měli brát. Ty lidi studovali a někdo šel prostě hned pracovat a stát je tak má brát. Údajně pak na to může přijít i kontrola, že vysokoškolsky vzdělaným lidem platí méně a měli by za to docela vysoké pokuty. Ale jak říkám, údajně...nejsem si tím jistá sama, tak snad to někdo ví najisto.
Reaguji na Myam: jj asi to tak je protože třeba do obchodů nechcou moc brát lidi s VŠ protože by jim musely víc platit
Cituji smarny: To prý není tak úplně pravda. Ze zákona má být tohle dané i u soukromých firem
Z jakého tedy konkrétně zákona? To by mě tedy zajímalo.
Cituji operiaX: jj asi to tak je protože třeba do obchodů nechcou moc brát lidi s VŠ protože by jim musely víc platit
Ano, nechtějí, ale ne proto, že by jim ze zákona museli víc platit, oni je nechtějí brát třeba proto, že ten člověk je na tu pozici překvalifikovaný, předpokládají, že bude jednou mít vyšší nároky, bude chtít postup v kariéře a oni třeba hledají někoho, kdo jim tam dlouhodobě zůstane a bude mu ta pozice vyhovovat, tím pádem hledají člověka s odpovídajícím vzděláním.
Cituji petula88: Není to blbost, je to bohužel tvrdá realita
Je to realita, ale žádný zákon nenařizuje firmám v soukromém sektoru výši platů pro jednotlivou úroveň vzdělání. Jediné co je zákonem dané je minimální mzda.
Ten vysokoškolák klidně může jít pracovat na pozici středoškoláka za menší plat, to mu nikdo zakázat nemůže, jde spíš o to, jak to vidí např. ten personalista, který tu pozici obsazuje.
Mám vystudovanou vyšší odbornou školu a vyšší plat jak středoškolák rozhodně nemám. Ani mi to nevadí, jsem ráda, že mám vůbec nějakej plat
bohužiaľ je to realita. chcela som ísť na doktorát po mgr. štúdiu lenže všetci ma odhovárajú, lebo vraj v tejto dobe čím máte vyšší titul tak vás viac odmietajú s výhovorkou že vás nemôžu zaplatiť a radšej zoberú človeka s menším titulom resp. bez....je to otras.
Cituji smarny: To prý není tak úplně pravda. Ze zákona má být tohle dané i u soukromých firem, aby prostě neznevýhodňovali platově vysokoškoláky, ptž nemají praxi, tak jim dají nižší plat, než by měli brát. Ty lidi studovali a někdo šel prostě hned pracovat a stát je tak má brát. Údajně pak na to může přijít i kontrola, že vysokoškolsky vzdělaným lidem platí méně a měli by za to docela vysoké pokuty. Ale jak říkám, údajně...nejsem si tím jistá sama, tak snad to někdo ví najisto.
Je pravdou, že tato tvá "pravda" je absolutní blbost Nařízení "vyšší vzdělání = vyšší plat" se týká POUZE státních zaměstnanců.
To, že někoho firma nepřijme s případným odůvodněním, že ho nedokáže zaplatit, je spíš teoretický názor, pokud by mu dali plat nižší než by byl jeho první požadavek, tak by firma asi celou dobu tak nějak počítala, že po získání nejnutnější praxe ihned odejde na lépe placené místo.
Cituji Minette: Z jakého tedy konkrétně zákona? To by mě tedy zajímalo.
Žádný zákon na to není
Cituji Myam: Kamarádka mi říkala, že lidé, kteří mají titul z VŠ musí podle nějakého zákona dostávat více peněz než lidé na té samé pozici bez titulu.
Práve si mi rozjasnila inak dlhý a náročný deň, vďaka!
Cituji VeryDior: lenže všetci ma odhovárajú, lebo vraj v tejto dobe čím máte vyšší titul tak vás viac odmietajú s výhovorkou že vás nemôžu zaplatiť
Tým sa ale myslí "zaplatiť" tak, aby ti dali taký plat, aby si neodišla inde.
Ptž sa má za to, že väčšina uchádzačov o prácu s vyštudovanou VŠ hľadá primeranejšie platové ohodnotenie, než 15 hrubého za prácu v obchode. A je väčšia pravdepodobnosť, že takúto prácu vezmú len "dočasne", čím zamestnávateľovi vzniká veľká fluktuácia zamestnancov, a zvyšujú sa náklady na zaúčanie nováčikov...
Nie, že im nejaký zákon (ježiškunakrižku) niečo také prikazuje.
Cituji Minette: Toto se týká státních zaměstnanců, kde jsou platy podle tabulek.
Ano, přesně tak. Ve státní sféře jsou platy podle tabulek, mají několik kritérií, neznám přesně všechny, ale kromě např. odpracovaných let je to i dosažené vzdělání.
Takže je rozdíl mezi maturitou a DiS., nebo DiS. a Bc. atd.
V soukromé sféře to upraveno není, pokud se nepletu.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.