Ahoj holky, stojím před rozhodnutím, zda dát přednost studiu žurnalistiky nebo jazyků. Dostala jsem se na obor žurnalistika-česká filologie a německá filologie-česká filologie a tak nějak se pořád nemůžu rozhodnout, na který z oborů nastoupit. Zapsala jsem se na oba, že se po předzápisu předmětů rozhodnu a pořád váhám. Všechna pro a proti jsem si prošla, psaní mě baví a na žurnalistice mě lákají i ty sociálně vědní předměty jako politologie a mezinárodní vztahy, v případě výhry nj-čj bych si chtěla přidat další jazyky, jelikož umím i anglicky a francouzsky a dodělat si certifikáty. Jaká vy vydíte pozitiva a negativa těchto dvou oborů? Máte některá zkušenosti s budoucím uplatněním v těchto sférách? Vím, že rozhodnout se musím sama, ale zajímá mě nezúčastněný názor ostatních.
Já bych šla asi do té žurnalistiky, píšeš, že tě to baví, navíc tam jsou obory navíc, které tě taky pravděpodobně budou bavit. Navíc v budoucnu se to podle mě bude hodit víc, a jazyky se můžeš učit ve volném čase, popř. některé školy umožňují "volnou docházku" na některé předměty, i když je to třeba i jiná fakulta. Takže pokud by ti to vyšlo s rozvrhem, tak by možná ty jazyky stíhala. Nebo pokud by ses nezvládala učit sama, tak se dá lehce přes internet sehnat kolikrát neuvěřitelně levný kroužek. Jenom si ale uvědom, že to nebude učení jazyků takové, na které jsi zvyklá, ale pravděpodobně historie těch jazyků, jejich vznik, vývoj, jak se měnila slova, výslovnost a tak.
Šla bych určitě na žurnu - jazyk se můžeš učit přitom. Na filologii se stejně málokdy konverzuje, učíš se jen samý neužitečný věci (jak se jazyk proměňoval, měnil atp.), co v praxi nevyužiješ.
Určitě žurnalistika..na fildě se učíš spíš jazyk jako takový, jeho historii, fonetiku, atd..Věci, který ti v životě budou naprosto k ničemu
Určitě žurnalistika, oba obory se k sobě hodí, žurna se dá dobře uplatnit v reálu...co bys dělala jen se dvěma jazyky nevím
Reaguji na de_la_magorissima: Jako nebudu si tu obhajovat, že studium jazyků je nejlepší (jsem na ČJ). Žurnalistika ti dá větší rozhled, ale ruku na srdce, nikde tě nepřijmou jen protože jsi chodila na žurnalistiku. Takhle to bohužel nechodí.
Lepší uplatnění bys měla jako: státnice ČJ+NJ, AJ úroveň C1 a FJ na úrovni B1. Ale je to modelová situace. Je jasný, že můžeš studovat žurnu, dodělat certifikáty
Mám až žalostně moc kamarádů ze žurnalistiky, kteří práci nemají, protože pro trh práce jsou zbyteční. Dneska může psát články téměř každej, kdo česky umí. Nehledě na to, že pokud tě lákají určitý předměty, tak téměř vždycky si je můžeš zapsat, i když studuješ třeba matiku
Reaguji na noninek: Toho se právě bojím, vystudování žurnalistiky mi nedá záruku, že mě někde v televizi nebo v novinách zaměstnají. S češtinou a němčinou můžu přinejhorším učit, ale moc se mi nechce studovat přehled souhlásek a mluvu německého národa ve 14.století. Ach jo, to je horší než Sophiina volba, proč nejsem technický typ? Jinak holky všem vám moc děkuju za názory.
Tak že něco vystuduješ nikdy neznamená, že taky v tom oboru na 100% získáš práci, kor když se hlásíš na humanitní obory. Ale studovat němčinu, kterou se můžeš učit zrovna tak i mimo VŠ (jak to i většina lidí dělá)? Prostě mi připadá žurna uplatnitelnější.
I s žurnalistkou bys určitě mohla učit, kdyby sis dodělala pedagogický minimum..u nás to aspoň šlo
Cituji noninek: Mám až žalostně moc kamarádů ze žurnalistiky, kteří práci nemají
Psát můžeš i bez školy. Ale já si myslím, že v této kombinaci je to celkem jedno, protože jazyky taky můžeš studovat sama, aby ses naučila. Jen tady budeš studovat i tu historii a tak, no. Osobně bych šla úplně jinam, ale pokud vybíráš mezi tímhle, tak myslím, že na tom tolik nesejde, běž tam, kam Tě to víc táhne. Anebo dělej obě školy. Zrovna žurna není zas až tak moc časově náročná (než dojde na praxování).
Kamarádka má žurnalistiku. Pracovala pro zpravodajství ČT1 mizerný plat a otročina. I když máš volno, tak ti zavolají a ty musíš třeba přes celou ČR přijet. Pak chvíli dělala v rádiu a tam dělala skoro zadarmo. Pro mě žurnalistika nemá do budoucna smysl. Zaměřila bych se na jazyky celkově. Pokud je umíš dobře můžeš dělat překladatelku. Tam máš práci jistější. Kamarádka byla dlouho na pracáku se žurnalistikou a vlastně jí momentálně vůbec nedělá.
Cituji EleanorWoods: můžeš dělat překladatelku.
Přesně tak. Jako ona ta filologie, když tě baví, tak je fajn, ve třeťáku se ti všechno začne spojovat a ty budeš jásat .
On vlastně můj příběh není od věci říct: Děsně jsem chtěla žurnu, první rok jsem se nedstala - jela jsem do zahraničí. Druhý rok jsem se nedostala, tak jsem zvolila obor češtinu, kam jsem se dostala. Teď si budu dělat státnice z AJ, pracuju jako průvodkyně, k tomu dělám školu. Do budoucna se vidím někde kolem překládání, práce v agentuře, nebo se pokusím získat kontakty v anglických jazykovkách a pak se přestěhovat tam.
Se žurnalistikou budeš mít žurnalistiku, ale jazyky jsou potřeba všude. Můžeš dělat ve firmě, jako oddělení jednání s jinýma pobočkama po světě, nespočet míst je v turismu (ať už recepční na hotelu, nebo delegátka v destinacích), překladatelství... a jak říkám já, při nejhorším budu učit.
Ale zase tě nechci pasovat do svýho profilu, to že já jsem spokojená, neznamená, že ty budeš
A na dobrou práci v ČT nebo rádiu se stejně musíš vypracovat a chtějí praxi... (Ačkoliv je to můj sen,...)
Cituji noninek: Žurnalistika ti dá větší rozhled, ale ruku na srdce, nikde tě nepřijmou jen protože jsi chodila na žurnalistiku. Takhle to bohužel nechodí.
Rodinná známá (pracovala pro úřad vlády (SR), pro Svobodnou Evropu, veřejnoprávní média, psala, moderovala, tlumočila...), když jsem měla před VŠ a přemýšlela také o žurně, mi řekla přesně to samé.
Také řekla, že pro mnohé médiá jsou cennější lidi "od fachu", co, jako bonus, umí psát.
Tzn. vystudovat konkrétní zaměření a pak o tom třeba psát (ekonomie, historie, politologie...).
Protože z absolventů žurny, kteří sice asi formálně ví "jak psát", ale převážně nemají tucha o čem to vlastně je, si dělají ve většině velkých médií pouze "holku pro všechno".
Mám i známou, která vystudovala ekonomickou fakultu a mezinárodní vztahy, a začala psát pro noviny (eknomická oblast zejména).
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.