Tak aby se to nezvrhlo v porovnávání "kapesného od rodičů", držme se tématu. Vy, co píšete že dostáváte z domu max. 3000, s kolika penězi tedy hospodaříte měsíčně? Byť vydělanými či od rodičů?
Přesně jak tu píšou holky.....většina co nechápete mé výdaje tak si můžete u školy přivydělávat nebo bydlíte u rodičů.....až budete bydlet sami tak poznáte ten finanční rozdíl. Já při mé škole opravdu pracovat nemohu, a když se sem tam nějaká brigáda najde, tak většinu vydělaných peněz stejně utratím za dárky na narozeniny, Vánoce. A upřímně, drogerie není "kosmetika navíc", toaleťák, úklidové prostředky, šampon, sprcháč, deodorant apod., jsou dle mého názoru základní věci a také nějaký ten nemalý peníz stojí (nakupuji v běžné drogerce, žádné parfumerky); na čem vy ostatní tedy šetříte? Případně všeobecně, na čem se dá ušetřit?
toyen
Já si těch peněz také vážím a jsem vděčná, že mohu studovat, což bych mou školu bez této podpory prostě nemohla. Tak ponechme bokem že já to dostanu od rodičů a ty si to vyděláš - s kolika pěnězi měsíčně tedy dokážež žít, vyžít jak je v nadpisu tématu?
Jinak naopak me tento systém kapesného od rodičů naučil hospodařit setsakramentsky. Mám peníze a musím si vše rozpočítat aby mi to vyšlo.....
Nutno dodat, že více než polovinu z toho mého obnosu dělají alimenty od tatínka; kdyby naši žili normálně spolu, netuším kolik bych dostala, ale díky soudu který mu tuto částku vyměřil mi to hold zatím dávat musí
LauraT
aha tak 4 měsíce práce to potoch chápu že ušetříš já si tenlhe "luxus" dovolit moc nemohu, mě v létě nezbývají ani celé 2 měsíce, většinou tak max. 1,5 měs, z čehož tu půlku ještě strávím na povinné neplacené praxi.....no a na ten 1 měsíc mě prostě nikde nevezmou, do zahraničí za prací na takovou chviu to taky nemá smysl........pro mě příležitostné výdaje také nejsou luxus, ale třeba kontaktní čočky, antikoncepce, skripta a učebnice atp., věci co nekupuji pravidelně každý měsíc, ale někde s nimi v rozpočtu prostě počítat musím
Jaňous
S tou menzou s tebou souhlasím, já nechám v menze tak 600 Kč za měsíc a to ještě tam nejsu na obědě ani každý den, většinou tak 3x-4x týdně.
Neustále mě zaráží, co jsou schopni vyslovit lidé, které živí peníze ze státního rozpočtu - tedy peníze někoho, kdo poctivě pracuje a odvádí daně.
To jen my "hloupé" se necháváme živit rodiči, abychom vystudovaly a posléze odváděli peníze na někoho, jako je lucisek1111.
lucisek1111
..a ty si myslíš, že když ti rodiče nedávají peníze tak je nic nestojíš? A co tvůj "díl" nájmu a s ním spojených poplatků, internet, jídlo, běžná osobní a úklidová drogerie? atd. mohla bych pokračovat...tohle není zadarmo a tohle si já všechno platím sama....říkám, jestli bydlíš ještě u rodičů a nebydlela si sama, těžko mě můžeš soudit.
A co je na tom že rodiče podporují děti ve studiu? Sama jsem rodič a pokud moje děti budou chtít studovat, budu vědět že o to mají opravdový zájem peníze neproflákají někde po discotékách tak jim taky ráda pomůžu. Samozřejmě v rámci svých možností,ale udělám pro ně co budu moct. Vím totiž jaké to je když vám rodiče řeknou že na VŠ,kterou jste si vybrali nemůžete jít protože na to zkrátka nejsou peníze U mě to tak bylo, vybrala jsem si školu mimo město, teda nutnost bydlet na koleji nebo podnájmu, platit dopravu,stravu, atd atd, navíc to byl obor při kterém se několikrát týdně zkrátka pracovat nedá. Takže jsem se svého snu musela vzdát. Rodičům to nezazlívám,vím že kdyby mohli tak by mi pomohli... Ale svým dětem tu možnost chci dopřát!
Takže abychom se neuchylovaly od tématu...s jakou částkou celkově (ať už vydělanou nebo od rodičů) za měsíc vyžijete? A započítávejte do toho všechny, ale opravdu všechny výdaje...Nějaké tipy na čem ušetřit?
Cituji Petulaa: Nějaké tipy na čem ušetřit?
Téma na šetření tu najdeš.
Petulaa
Můžu se zeptat, co studuješ, že si nemžeš přivydělávat? Je fajn, že tě rodiče tak podporují.
bono
Taky nevystačím s tisícem tipuju to kolem 1500-2000, asi něco mezi.
tuzka
medicínu....sem tam si něco přivydělám, ale jak říkám, stejně to pak zase použiji na dárky, takže s tím pro vlastní účely "vyžití" většinou počítat nemohu; sem tam z toho něco ušetřím, ale ne v takovém množství, abych s tím mohla nějak počítat...
JInak my nejvíce "prožereme", je hrůza když se v domácnosti setkají dva labužníci
2 osoby
Jídlo 10 000
Nájem, auto 9000
Kosmetika 200, někdy nic
Dovolená 120 000 a více za rok
Zbytek jde na spoření
Ale když jsem chodila na výšku, tak jsem vyšla s třemi tisíci. To bylo tak před třemi lety. A bylo to fajn, nic mi v podstatě nechybělo.
Petulaa
Aha, tak to chápu. To je pak jasné, že ti nezbyde čas na něco jiného. Máte určitě drahé i knížky a materiály.
Tak mi s přitelem máme penize každy svoje on plati nájem a ja zase jidlo.Za jídlo utratim tydně kolem 2500 někdy 3000.Za kosmetiku kolem 1000 někdy vic když dojde třeba parfém,za oblečeni asi kolem 4000.kravinky kolem asi 2000.
Petulaa a můžu se zeptat kterou, že kupuješ skripta každý měsíc? To mě taky čeká?
zatím mi stači čihák
EarlGrey
nekupuji skripta každý měsíc, ale jak jsem psala výše, řadím to do příležitostných, ale finančně nezanedbatelných položek. Když máš najednou na začátku semestru vypláznout dohromady za knížky a skripta min. 2000 kč v těch lepších případech, tak se to prostě někde projeví. A tipuju že "jen s čihákem" si taky nevystačím, máš určitě i jiné předměty kde ty skripta a tisknutí přednášek atd. něco stojí....byť to jsou dvoustovkové položky...stovka ke stovce a když to všechno sečteš tak se nestačíš divit
ne nestojím vás daňové poplatníky nic, protože žádné sociální dávky nepobírám
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.