Zajímalo by mě, jak hospodaříte s partnerem ohledně rozdělování domácích povinností - nákupy, vaření, mytí nádobí, praní, žehlení, úklid; a dále jestli člen domácnosti, který přináší více peněz do společného rozpočtu (nebo rozděleného, zkrátka kdo více financuje nájem, nákupy do domácnosti a jídlo), méně doma pomáhá. Můj názor je ten, že pokud partneři nemají společné finance, oba platí přesně napůl nájem a další společné platby v domácnosti, měli by se i stejnou měrou podílet na chodu domácnosti. Nebo si myslíte, že žena na tom musí být vždy bita - tedy i když bude chodit do práce a financovat rovnoměrně domácnost, musí sama zvládnout "ženské práce"? Jsem do budoucna ochotná se třeba kompletně starat o domácnost (např. na mateřské), když mě partner bude z větší části živit (ta mateřská). Ale nechci se cítit jako služka - tedy poskytovat zdarma servis. Jak to vidíte vy? V příspěvku záměrně nezmiňuju, v jaké jsem situaci, abyste neřešily mě, ale nastíněný problém.
Myslím si, že každý to má jinak a závisí to na dohodě, není to nějakým pravidlem. Můj přítel je naprosto samostatný, umí prát, vařit, žehlit a tak se do buoucna nebojím o to, že bych byla služka na všechno. Jsou ale chlapi, kteří jsou z domova zvyklí na maminčin servis a to samé budou očekávat od budoucí partnerky, nezávisle na financích ..
My to máme rozdělený tak, že já utírám prach, luxuju, peru (né často nebo pravidelně, natřádám víc prádla a pak peru na etapy) a nádobí myju 2x já a 1x přítel a tak dokola. Přítel pak jen vytírá podlahy, umývá záchod a stará se o dřevo do krbu a vše kolem něj...
Jinak se na financích podílíme na půl, on platí sipo a já jídlo, a svoje osobní věci si platí každý za svýho, mobil, dopravu do práce, koníčky....
Ahoj, tak já si nemyslím, že by to bylo o tom, kdo vydělává více, pokud oba platí vše na půl.
Myslím, že by se doma partneři měli podílet stejně na domacích pracích.
Rozdíl bych viděla v tom, že by manžel vydělával 80 000 Kč a byl do večera v práci. Logicky, ten kdo pracuje méně dlouhou dobu neuklízí doma tolik, jako ten, kdo přijde domů o podstatně dříve.
Služku by neměla žena dělat chlapovi nikdy, s vyjímkou té zminované mateřské nebo pokud pracuje jen partner.
Samozřejmě když já mám o víkednu volno a partner pracuje, uklízím já a naopak. Když je jeden z nás nemocný, tak samozřejmě uklízí ten zdravý
A naprosto souhlasím, že je to na dohodě
Cituji Ivettkaa: jak hospodaříte s partnerem ohledně rozdělování domácích povinností
Vím, že tohle většinou řeší "panelákové" rodiny.
My máme poměrně velký dům, takže to rozdělení je následovné: Všechny opravy na střeše, v podkroví, v bytě i ve sklepě má na starosti chlap - a že jich je požehnaně,
no, a ty jednodušší jako praní, žehlení, vaření...obstarávám já.
Kdykoliv mu ale řeknu, tak bez problémů pomůže a taky se plně věnuje našim klukům, za což jsem hrozně ráda.
U nás nemají peníze vliv na to, kdo jak doma pomáhá. Spíše jde o čas, který na to máme.
Můj chlap pomáhá hodně, nesnesla bych kdyby se měl plácnout na gouč, s myšlenkou, že on nosí prachy tak nemusí uklízet . Jiná věc je, když on je v práci a ty doma a čekala bys , že toto má vyluxovat on až přijde . Je to složité a hlavně záleží na situaci.
I když já mám několikrát tolik co on, nikdy by mě nenapadlo, že on bude makat a já živit.
Přítel má dvě děti z předchozího vztahu, které má ve své péči..Chodím do práce, starám se o děti, o domácnost celkově..Partner mi pomáhá, ale oba se shodujeme v tom, že větší tíha povinností leží na mně.. K tomu má mnohonásobně větší plat než já, takže celou domácnost financuje on, můj plat je spíš takové moje osobní kapesné..zpočátku mi bylo trapné, aby vše platil on, ale vyřešil to za mě ke společné spokojenosti..já se starám, on platí..
Přítel bydlí v bytečku sám a je plně samostatný. Mám pocit, že toho snad dělá i víc než já ale taky se snažím pomáhat, navíc mu bylo třeba špatně,tak jsem mu tam trochu uklidila ať může odpočívat Myslím si,že když se mají dva rádi ,tak se snaží o práci aspoň trochu podělit a takový věci vůbec neřeší Jinak spolu zatím nebydlíme, peníze ale taky neřešíme... ani jeden se v tomto necítí ukřivděný oba pracujeme...jednou něco zaplatím já, pak třeba dvakrát on, pak fifty fifty ale to spíš,že mu nechci být dlužná a ne že by za mě nechtěl platit to on je schopný se i dohadovat, když chci něco koupit,tak že on to koupí...takže tak
My se o domácí práce dělíme, nejsem ničí služka takže nevidím důvod proč bych vše měla dělat sama. Samozřejmě, že až budu jednou doma na mateřské tak se o chod domácnosti postarám sama. Ale momentálně domácnost financujeme půl na půl a jsem za to, že bychom se stejným dílem měli i starat o úklid atd. a přítel naštěstí nenamítá.
Cituji Ivettkaa: dále jestli člen domácnosti, který přináší více peněz do společného rozpočtu (nebo rozděleného, zkrátka kdo více financuje nájem, nákupy do domácnosti a jídlo), méně doma pomáhá.
Chce to v první řadě pochopit,že domácí práce dělaná jedním z partnerů není pomoc tomu druhému,ale prostě domácí práce,které se musí udělat.Takže dělá ten,kdo má zrovna čas nebo náladu bez ohledu na příjmy.
Cituji Ivettkaa: partneři nemají společné finance, oba platí přesně napůl nájem a další společné platby v domácnosti, měli by se i stejnou měrou podílet na chodu domácnosti.
Už to,že nejsou společné finance v jednom bytě a v jedné domácnosti je špatně,protože ve chvíli,kdy žena z důvodů péče o dítě přestane vydělávat,tak je česky řečeno v řiti.Protože pokud nejste schopni se dohodnout na tom kdo uklidí,tak jak se dohodnete na tom všem ostatním?
Navíc pokud bereš domácí práce stylem "dělám tady služku" tak je něco špatně.Neříkám,že chlap je od toho,aby ležel na gauči u fotbalu,ale žena běžný úklid a uvaření snad zvládne.....spolupráce při generálním úklidu OK,no ale denní záležitosti kolem kuchyně a tak zas nejsou tak vyčerpávající,prádlo vypere pračka,nádobí umyje myčka.
Cituji Weeruunkaa: stejným dílem měli i starat o úklid
Přesně mám stejný názor ve vaší situaci. Jen by mě zajímalo to rozdělení konkrétně, aby to bylo vyvážené. Můj partner si totiž myslí, že když myje nádobí, já můžu udělat vše ostatní. Jaké má tvůj partner pravidelné povinnosti, proti kterým nic nenamítá?
Cituji True: Vím, že tohle většinou řeší "panelákové" rodiny.
My máme poměrně velký dům, takže to rozdělení je následovné: Všechny opravy na střeše, v podkroví, v bytě i ve sklepě má na starosti chlap - a že jich je požehnaně,
no, a ty jednodušší jako praní, žehlení, vaření...obstarávám já.
Taky chceme časem baráček, tak doufám, že potom to budeme mít stejně Jinak souhlasím, že potom oproti těm opravám na střeše atd... ( já mám naštěstí přítele šikovného ) je praní a uklízení to jednodušší
Tak jinak: co konkrétně dělají doma vaši partneři?
Když je u nás potřeba něco vyvrtat, uvolnit ucpaný odpad nebo vymalovat, je to na mně
Reaguji na Ivettkaa: Tak ty děláš chlapa? No ale tak to je na tobě, jak jste si to rozdělili, ne?
Můj přítel většinou vysává, chodí s košem, převlíká peřiny, s nádobím se střídáme.
Já chodím většinou s pejskem, vytírám, utírám prach, peru, stelu postel, umývám koupelnu atd...
Přítel samozřejmě zastává všechny mužské práce ( vrtá, vymaluje, čistí ucpaný odpad atd..)
Já si zas nemyslím, že když je žena na mateřské, tak by měla automaticky dělat všechno sama. Často se ani pořádně nevyspí a muž je ten kdo je z práce daleko svěžejší...
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.