Ahojky,
moje mamka se stará o tatínka - je na ní závislý - nedojde si na záchod, nepřipraví si jídlo, léky si nepodá, moc nechodí-jen se sám nají,napije. Je zaměstnaná jen na 4 hodiny denně. Moje otázka zní, zda-li má mamka nárok na příspěvek, když dědy důchod je 13.000,--. Pokud ano, kde to všechno zařídit?
Máte někdo zkušenosti?
Díky
Zajdi na sociálku. Jednotlivé případy jsou posuzovány individuálně, musí k vám dojít na šetření, aby zjistili, zda je děda, případně jak moc neschopný se sám o sebe postarat. Podle toho se pak rozhoduje o příspěvku. Tady ti na tvou otázku asi nikdo neodpoví
Přesně tak, zajdi na sociálku. Musí se posoudit, jak na tom dědeček je /jestli se sám obleče, nají, obslouží ohledně WC,../ a podle toho mamce přidělí příspěvek na péči.
Tchýně se starala o svoji matku a měla ten nejvyšší příspěvek: 13.tis. Ale bábi byla úplnej ležák, měla pleny, tchýně ji musela krmit a navíc měla stařeckou demenci, už o světe moc nevěděla.
přesně, dojdi si na sociálku dnes to jsou úřady práce už to nespadá pod městský úřad, vyplní se formulář, paní k vám dojde na šetření, plus si vyžádají papíry od lékařů, pak by si děděčka mali pozvat i k posudkovému doktoru, ale to může obdvodák napsat, že toho dědeček není shcopen, nejvyšší hranic přísvěku je 12 000 Kč, což je úplná závislost. Po změně je ted ovšem příspěvek psaný na osobu, která péči potřebuje, ve vašem případě dědečka a ten pak rozhoduje, jak s penězi naloží. Dříve to bylo na osobu pečující, a to pak za ní hradili a zdravotní a sociální. Zažádejte si co nejdříve, většinou to trvá dlouho i půl roku a více, peníze ale vyplatí zpětně do data podání žádosti.
Cituji lenčaaa: Po změně je ted ovšem příspěvek psaný na osobu, která péči potřebuje, ve vašem případě dědečka a ten pak rozhoduje, jak s penězi naloží.
Přesně tak. Nejsou to peníze pro mamku, ale pro dědečka, který by si za ně jakoby měl platit ošetřovatelku.
Cituji SimonaH: Moje otázka zní, zda-li má mamka nárok na příspěvek, když dědy důchod je 13.000,--. Pokud ano, kde to všechno zařídit?
Nevím,zda je nějaká role v tom,jak vysoký důchod pán má.My to měli s babičkou,zaždádali jsme na sociálce o příspěvek a bral ho bratranec,jelikož s babičkou bydlel a staral se o ní.
Ahojky tohle řešila taky babička a dostávali tzv. bezmocnost
Cituji SimonaH: Díky moc, mě jen zajímalo, zda-li má nárok, když má vysoký důchod..
Tak trochu přispěji, snad ti to pomůže. Jsem po těžké autonehodě, po půlroční hospitalizaci na traumatologii mě propustili do domácí péče a přiznali mi plný invalidní důchod. Byla jsem v té době sešroubovaná kde se dalo a na inv.vozíku.
Zažádali jsme s manželem na úřadě práce o příspěvek na péči. Do měsíce přišla paní ze sociálky, sepsala dotazník o stupni mé závislosti na cizí péči a přiznali mi příspěvek 4000.-. Mám tedy 10 000.- inv.důchod a 4000.- příspěvek na péči. Neposuzují ho podle výše důchodu, ale dle stupně závislosti.
Jinak mrkni se tady pod posledním příspěvkem na "podobná témata".
Cituji lenčaaa: Dříve to bylo na osobu pečující, a to pak za ní hradili a zdravotní a sociální
Teď sice posílají peníze přímo te postižené osobě ale pokud má nemocný třetí nebo ten nejtěžší sutupeň postižení a stará se o něj rodinný příslušník, tak stát za toho pečujícího platí sociální a zdravotní pořád a to si ještě může i přivydělat pokud mu to zdravotní stav postiženého dovolí.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.