Starší sestra žije trvale s rodiči, bydlí s ní i její přítel (student VŠ, zatím nepracující), oba platí rodičům nájem. Je zaměstnaná, otěhotněla, ale nešlo ji přeřadit na jinou pozici vhodnou pro těhotné, tak šla z donucení na nemocenskou, i když je v pořádku. Chci se zeptat, za jakých okolností má nárok na příspěvek na bydlení, když si bydlení platit musí (i když pod střechou vlastních rodičů) a příjmy z nemocenské má směšné? A co jiné sociální příspěvky? Proč má trpět za to, že zaměstnavatel pro ni nemá práci, kterou by jako těhotná vykonávat mohla? Slyšela jsem o vyrovnávacím příspěvku, který má původní mzdu dorovnávat. Předem díky za jakékoli postřehy a zkušenosti.
Ivettkaa
myslím, že nárok na příspěvek na bydlení nemá, protože bydlí s rodičema (a ti ze zákona mají povinnost se o ni starat - kravina,já vím ale tohle řekli na soc.i mě), jedině že by měla nájemní smlouvu
Ivettkaa
Pokud tam má trvalé bydliště, pokud rodičům něco platí a může to dokázat ( složenkou, nebo nějakým jiným potvrzením), mohla by nějaký příspěvek dostat, musela by doložit své příjmy a příjmy společně posuzovaných osob, což jsou vlastně všichni kteří v tom bytě bydlí... a pokud nepřesáhne celkový příjem nějakou hranici, snad jí něco dají.
Jinak sociální příplatek je možný jedině pokud je vedená na ÚP
Miasofia
na dávky by měla nárok, jenže to by u rodičů musely dvě oddělené domácnosti tedy vlastní odpočty elektriky, vody, tepla . . . (samotná nájemní smlouva nestačí - tak to aspoň zase řekli mě)
jinak je mi líto, ale nárok nemá asi na nic
Cituji matadi: dvě oddělené domácnosti tedy vlastní odpočty elektriky, vody, tepla
ano přesně tak, to mi taky říkali. Prý je vůbec nezajímá, jestli někomu něco platím, pokud to nemám jak doložit. Logika hadra fakt
Takže zaměstnaný člověk, když vydělává míň než 2,4 násobek životního minima, prostě žádné sociální příspěvky hmotné nouze nedostane?
Ivettkaa
nejlepší by bylo zajít přímo na sociálku a tam se poptat. Když jsem tam byla já, tak rodiče jsou oba ČID, manžel dělá a je prostě nezajímalo, že musíme platit bydlení, auto, telefon, jídlo. Prý je to starost rodičů nebo manžela (bral v té době 9tis)
Tohle je opravdu hrozně těžké a v dnešní době vám nikdo nic nedá. Je to hnus. Mojí mamce, která je ZTP a musim se o ní každej den starat, nepřiznali ani korunu na péči, poslední dobou jí všechno odmítaj¨, dokonce i auto, který dostávala posledních 20let. Oni si hrabou jen pro sebe
Tak koukám příspěvek na bydlení je pasé. Ale sociální příspěvky dostávají snad i zaměstnaní lidé, nejen ti, co jsou na úřadu práce, ne? Nebo se to týká jen příspěvku na dítě?
Cituji Ivettkaa: příspěvek na bydlení je pasé
no to asi jo
Cituji Ivettkaa: sociální příspěvky dostávají snad i zaměstnaní lidé
myslím že ti už vůbec , aspoň pokud nemají vlastní bydlení
Jo a když jsem se ptala, z čeho to mám všechno platit, tak se ptala jestli máme televizi (jsem nechápala co s tím má společného tv) a já že jo, a ona: no tak ji prodejte a budete mít na zaplacení. To je ale koumák co?
Dostala by něco možná v případě, že by tam neměla trv.bydliště. Vysvětlovala mi to jedna paní na soc., že něco dostanou akorát ti co mají třeba ještě jiný byt, a tam si ten, co chce dávky napíše trv.bydliště a dělá jako, že je sám i když třeba je u těch rodičů. A pak ještě ti co nedělá nikdo, pokud někdo z rodičů dělá, tak jim sečtou všechny příjmy, vydělí počtem lidí co tam bydlí, a pokud každému vyjde minimum nedostane nic. Žádné složenky ani smlouva je nezajímá, řešila to kámoška samoživitelka, řekli jí, že by si musela ten kus baráku od rodičů oddělit a nechat si přidělit extra číslo domu, aby jako nebydlela s nimi.
Je rozdíl mezi sociálními dávkami a dávkami státní sociální podpory do které spadá i příspěvek na bydlení. Z toho cos napsala nelze jednoznačně určit má-li sestra nárok, nebo ne. Musela bys upřesnit o jaký typ bydlení se jedná. Obecně lze říct, že nárok na příspěvek na bydlení má pouze nájemce či vlastník bytu, nebo nemovitosti ve které je zároveň hlášen k trvalému pobytu (samozřejmě musí splnit i další podmínky, příjem rozhodný pro dané čtvrtletí atd.). Na další dávky SSP bude mít bohužel sestra nárok až se mimčo narodí.
Na dávky sociální by se měla přeptat na ÚMO v místě trvalého bydliště, zvláště když má příjem menší než životní minimum.
jo je to na houby,tahle byrokracie a moudrost českých zákonů viz
Cituji Miasofia: Jo a když jsem se ptala, z čeho to mám všechno platit, tak se ptala jestli máme televizi (jsem nechápala co s tím má společného tv) a já že jo, a ona: no tak ji prodejte a budete mít na zaplacení. To je ale koumák co?
fakt vtipný..já sem na tom teda ještě mnohem hůř..už je to rok co mě rodiče vyhodili z bytu. Prostě normálně jsem se jednoho večera prostě musela sbalilt a vyhodili mě přímo před barák. Přítel si mě nastěhoval a teď už tedy přes rok žijeme v garsonce. Rodiče mi nedávají ani korunu, a to studuji vysokou!Všechno platí přítel, ktterý dělá ve školství, takže si dovedete představit jak se žije dvěma lidem z 15 tisíci. Samozřejmě že mám nějaké brigády ale zas tak moc to nevytrhne...no a jen jsem chtěla říct, že jsem taky byla zeptat se na sociálce, co vlastně můžu dělat, když se na mě rodiče vykašlali. Příjemná úřednice mi řekla, že pokud tam mám trvalé bydliště, což teda pořád mám (nevím jaké jiné bych si asi ve své finanční situaci mohla pořídit), tak mám pěknou smůlů, bo nedostanu žádný příspěvek. Otec je navíc podnikatel, vydělává sto tisíc měsíčně, nemám tudíž nárok na vůbec nic. a zajímá to náš stát?jsou horší případy než jsem já, ale i tak je to asi k zamyšlení, jak se žije obyčejným lidem bez kvádra, nestači...
Ahojky,jen chci napsat,že o příspěvek si může zažádat ten kdo vlastní byt,ale budou se tam počítat všichni co jsou tam přihlášený,takže i jejich příjmy.My třeba bydlíme v pronájmu,kde mi nikdo trvalý pobyt nedá a na příspěvek proto nemáme nárok.Je to síla,ale že platíš 11000 nikoho nezajímá.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.