Moje dcera vystudovala střední zdravotnickou školu a v rámci studia absolvovala praxi na různých odděleních ve státní nemocnici. Za tuto práci studenti nebyli placení, což se mi zdá logické vzhledem k tomu, že se tam o ně starají, musí je mnohému naučit, mají za ně zodpovědnost a věnují jim tak dost času i úsilí. Teď je dcera v 1. ročníku soukromé vysoké školy zdravotnické, tedy už je po novu "zdravotnický asistent". Zítra jí začíná povinná čtyřtýdenní náročná praxe, pracovat bude z 90% samostatně, vyplývá jí z toho spousta povinností a úkolů včetně požadavku školy na 100% splnění pracovní doby, a přitom nedostane ani korunu. Přijde mi to protizákonné, vždyť naše ústava každému zaručuje za vykonanou práci mzdu. Máte s tím někdo zkušenosti a věděl byste, jak se tomuto postupu bránit?
Ráda bych Ti poradila, taky jsem chvíli studovala zdravotnickou školu VOŠ, teď je ten obor otevřen na VŠ (na VOŠ zrušen, aby se to vyrovnalo s EU). Myslím, že ji nikdo neposkytne žádnou mzdu ani malou a ještě si pěkně mákne. Bohužel ve zdravotnictví je málo peněz a moc moc práce a zodpovědnosti a různých školení. Kvůli tomu jsem "utekla" na VŠ na jiný obor. A z mé zkušenosti z praxe ve zdravotnictví nikomu nikdy mzdu neposkytli.
Jedna kamarádka studovala na VOŠ obor Všeobecná sestra, druhá na VŠ obor Porodní asistentka,obě měly hafo praxe a taky zadarmo....
Everyoung
Bohužel, ale myslím, že pokud je to praxe, tak jí nikdo peníze nedá, jedině že by byla v soukromém faktoru, ale ani tak. Já měla na VOŠ praxi půl roku a bylo nad lidské síly sehnat praxi, kde by mi za ní něco dali. Proč by si někdo nevzal pracovní sílu zadarmo
Cituji Everyoung: Přijde mi to protizákonné, vždyť naše ústava každému zaručuje za vykonanou práci mzdu
No, ale toto je praxe, která je součástí studia, žádný zaměstnanecký poměr, brigáda apod. Některé nemocnice dokonce vyžadují od studentů zdravotních škol poplatek za to, že jim umožní praxi absolvovat.
Praxe je povinná součást výuky, pomocí které si student zvyšuje svou kvalifikaci a zhodnocuje sebe na trhu práce. S penězi bych určitě nepočítala, možná sem tam někde - když ty studenty opravdu potřebují, aby zajistili provoz nebo aby si studenty zavázali pro zaměstnanecký poměr po škole. Žádný nárok v tom nevidím.
Pokud vím, tak třeba studenti hotelových škol dostávají při praxi v restauracích apod. plat, stejně tak učni různých řemesel. Dcera se před chvílí dověděla od bývalé spolužačky, která studuje totéž co ona, ale na státní VŠ (Karlova univerzita), že bude mít úplně stejnou praxi, ale placenou. Ať se to jmenuje praxe nebo jakkoli, je to plnohodnotná práce, kde musí splnit nároky stejné jako stálí zaměstnanci, a kdo dnes pracuje zadarmo? Dříve se takovým lidem říkalo otroci...
Everyoung
Vystudovala jsem jak SZŠ tak i Vyšší a na obou školách byla praxe zadarmo, teda popravdě mě nikdy ani nenapadlo že by mi měl za praxi někdo platit. Neboť se tam vzdělávám, nabírám zkušenosti pro sebe. Sice je to práce ( a opravdu tvrdá práce než na některých jiných školách ) ale za účelem naučit se, zvýšit si vzdělání. Ano prodavačky, kadeřnice, číšnice atd... dostávají peníze. Ale ve zdravotnickém oboru to tak není, nebylo a pochybuji že někdy bude. Odvolání na to nikde není. Možná někde na té Vysoké platí za praxi jak píšete ale neslyšela jsem o tom. Tak též medici na medicíně nic nedostávají. Prostě jak už tady bylo napsáno, zdravotnictví samo o sobě nemá peníze natož aby vyplácelo studenty na školách.
Everyoung
Já si myslím, že tomu tak není, že stejnou práci jako zaměstnanci určitě vykonávat nebude. Já si nedovedu představit, že by studentkám někdo svěřil pacienty se vším všudy, jednak k tomu nemají dostatek zkušeností a druhak ani oprávnění. Já jsem sice dostudovala před dvanácti lety, ale co se praxe týče i té souvislé, též jsme jí musely kompletně splnit, ale o kompetencích nemůže být řeč. Dostaly jsme dílčí úkoly, leccos nám ukázali, udělaly jsme kus práce, ale pořád se jednalo o praxi a né rovnocenou práci. Nemyslím si, že by tomu bylo dnes jinak.
Cituji Everyoung: Pokud vím, tak třeba studenti hotelových škol dostávají při praxi v restauracích apod. plat, stejně tak učni různých řemesel.
Dostávají, ale od soukromých firem, navíc se jim studenti vyplatí. Praxe zdarma ve zdravotnictví je, byla abude.
Cituji Everyoung: Pokud vím, tak třeba studenti hotelových škol dostávají při praxi v restauracích apod. plat, stejně tak učni různých řemesel
To je věc těch firem a dohody se školou, ev. se studenty. Nárok na to rozhodně není.
V době svých studií jsem také absolvovala praxi v nemocnici, na poliklinice apod.: nemyslím, že by zdrav. zařízení ze studentů mělo kdovíjaké výhody. Jejich zaměstnanci stejně museli být v pohotovosti pro náročnější úkoly, proto, kdyby někdo z nás nepřišel apod. Spíš s námi měli starost - kam si máme uložit své věci, kde se převléknout, co chvíli jsme se chodili na něco ptát. Jasně, nový zaměstnanec se také nejprve zaučuje, ale u něj je velká pravděpodobnost, že za nedlouho bude zaučený a bude pro zdrav. zařízení přínosem. Buďte rádi, že vám nemocnice umožní absolvovat praxi zadarmo a v místě bydliště - to není samozřejmost.
zaha
souhlasím. Pokud bych měla u sebe studentku, tak bych jí stejně musela stát celý den za zády, protože zodpovědná jsem za pacienta já. Na našem pracovišti bych vzhledem k náročnosti nenechala nikoho dělat ani hygienu samostatně. Samozdřejmě na LDN a podobně je jiná situace, ale praxe prostě ke studiu patří. A netuším ani kdo by měl platit? V zaměstnaneckém poměru není, brigáda to také není, škola?
No ona právě dcera je v LDN. Dostala přidělený 1 pokoj a starej se. Krmit, mýt, převlékat postele, umíte si představit, co je potřeba dělat s ležícími pacienty třeba po mozkové mrtvici, kteří kolikrát nejsou schopni ani zvednout ruku. Je to dřina, kterou normálně vykonává nekvalifikovaný personál, tak si prostě myslím, že by ta LDN měla studentkám platit aspoň nějaké minimum. Za zády jim u této práce nikdo stát nemusí a k práci, kterou by si skutečně zvýšily kvalifikaci a naučily se provádět výkony jako sestry, je nikdo stejně nepustí. Vidím to tak, že je tam využívají na to, co nikdo dělat nechce ani za peníze. Taková praxe tedy podle mě nemá smysl.
Cituji Everyoung: Taková praxe tedy podle mě nemá smysl.
V tom s Tebou nesouhlasím. Tohle má veliký smysl- pro Tvou dceru a ty chudáky na LDN. Má větší smysl prodávat Coca Colu?
Když chce vystudovaný MUDr. být praktikem, tak nejenom, že není placen, ale sám si platí veškeré stáže a kurzy- a jsou to tisíce a tisíce korun.
Je to na pováženou.
Ale myslím, že dceři se nic nestane, když se poučí, o čem to celé je.
Naše bakalářky taky umývají pacienty, jinak to nejde.
Maria
taky s tím souhlasím, pracovat se má začít odspoda, jak jinak by si pak mohly vážit práce - jak tady bylo zmiňováno - pomocného nekvalifikovaného personálu? Mimochodem i on si musí procházet školeníma, nebo je o něco míň, jen kvůli tomu, že z odpuštěním, umývá nemocným zadky?
Maria
Ano, pro chudáky v LDN má nepochybně smysl, aby se o někdo staral v těch nejzákladnějších věcech. To je ale jiné téma, stejně jako stáže lékařů. Vaše otázka na prodávání Coly je fakt zajímavá, ale takovou náplň praxe zdr. škola nenabízí. Předpokládám, že Vy se ve volném čase věnujete smysluplnému samaritánství.
Dcera, jak už jsem psala, studovala SZŠ, takže ví dost přesně, o čem to celé je. Trvám na tom, že takto pojatá praxe jí nic nového nepřinese a nic nového se nenaučí, je to dobré právě jen pro ty Vámi zmíněné chudáky.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.