Zdravím veškeré osazenstvo Omlazení a mám dotaz za mou sestřenici...Daná slečna žije v podnájmu se svým přítelem, který podniká. Ona bohužel už delší dobu práci nemá (okr. s vysokou nezaměstnaností) a díky tomu, že je vcelku čerstvě po škole, nemá nárok ani na podporu v nezaměstnanosti (díky neodpracovanému roku v ČR). Problém je ten, že je vyloženě závislá na příteli, ten platí nájem, jídlo, vše. Rodiče jí na nic nepřispívají, protože se vztahem nesouhlasí, čili je bez peněz. Trvalé bydliště má stále u rodičů, s přítelem není v manželství, tudíž netvoří rodinu, děti taky nemají, je možné získat nějaký příspěvěk na bydlení (posuzovaly by se příjmy přítele nebo je třeba přehlásit trv. bydliště?), má nárok na nějaké exist. minimum nebo jiné dávky? Díky za každé info.
Ahoj, obávám se, že nikoliv. Na úřadě jí pravděpodobně "poradí", aby ji vypomohli rodiče, když u nich má trvalé bydliště. A to vůbec nevím jak je to teď po Novém roce, nějaké změny určitě opět proběhly.... Ale myslím, že ani přehlášení trvalého bydliště by nepomohlo. S dávkami je to všeobecně velmi zapeklité.
Existenční minimum... Co takhle jít pracovat? Neříkej mi, že v okrese nepotřebují ani nikoho na zametání ulic. V zahraničí je běžné se za prací i stěhovat.
No budeš se divit, ale když bydlí v Jiříkově, tak to není žádná sláva.
http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/813 827
Stěhovat se za prací asi nebude, kvůli přítelově podnikání. Nevím, proč si každý myslí, že pro sehnání práce stačí jen chtít pracovat. Já sama s vysokou, praxí i ze zahraničí, jazykama a nevím čím, jsem hledala práci x měsíců a brala jsem i to, co jsem teda dělat nechtěla. Dokážu si představit, že člověk kousek po škole, bez praxe, auta a z dědiny moc šancí teda nemá...
No jo, ale člověk v dědině nemůže čekat, že mu práce spadne sama do klína. Pak se divíme, že není na důchody, když by mladí lidi, kteří MŮŽOU (tedy jsou fyzicky schopní) pracovat, chtěli pobírat existenční minimum.
Do takovéto situace se loni dostal kamarád, tak jsem to s ním řešila a neměl nárok ani na korunu. Všude na úřadech sdělili, že ho mají zaopatřit rodiče. A teďka po těch novelách se bojím, že to bude ještě menší šance na jakoukoliv sociální dávku dosáhnout. Nezbývá asi nic jiného než mít velikou trpělivost se sháněním práce. Přítel ji třeba nemůže využít při podnikání?
Cituji ivuska87: ji vypomohli rodiče, když u nich má trvalé bydliště
Myslím si, že rodiče jsou povinni živit děti do 18ti let či po dobu studia.
Pokud slečna šla do vztahu, se kterým rodiče nesouhlasí, bohužel s jejich podporou nemůže počítat. To se tady ale neřeší.
Já pokud bych měla přítele, který je ochotný mě živit, určitě bych se snažila si to užít. Pokud je v místě bydliště velká nezaměstnanost, určitě bych se poohlédla po něčem nenáročném v dosahu autobudových spojů i kdyby jen na pár hodin denně či párkrát do týdne. Nebo děti je třeba hlídat všude. Prostě aby se nějak zabavila i přinesla do vztahu nějakou korunu.
Přítel podniká v místgě bydliště, nebo za prací dojíždí? Pokud dojíždí, nebylo by jednodužší se prostě přestěhovat kousek jinam, kde by i slečna našla uplatnění?
A proč vlastně řeší nějaké dávky, když šla do vztahu bez práce s tím, že nějakou dobu to prostě bude na chlapovi? Nebylo by jednodužší ten vztah přehodnotit a vrátit se k rodičům? Myslím si, že jsou daleko potřebnější lidé, třeba maminky s dětmi, invalidé a podobně kteří opravdu mají těžší podmínky pro nalezení zaměstnání.
Ahoj, do doby, než dokončí vzdělání, max. však do 26 let živí rodiče (pokud studuje denním studiem), jestliže studuje, ale nežije s nimi, tak jí musí dávat jakési kapesné, jehož výše ale určena není. Na dávky hmotné nouze pravděpodobně nedosáhne, protože příjem podnikatelů (přítel) jsou dosti vysoké (fakticky tomu tak být nemusí, ale bere se fixní paušál), takže na nárok nedosáhne. Ono i kdyby přítel nepodnikal, ale byl klasickým zaměstnancem, který si vydělá cca 8 000,-Kč za měsíc, tak by slečně žádné dávky rovněž nevyšly. Nevím, jak je velký Jiříkov, ale ve větším městě by mohla na úřad doložit smlouvu, že žije v podnájmu sama a na dávky by dosáhla. Ovšem sociální pracovnice konají kontrolní šetření a když se provalí, že tam bydlí s přítelem, tak bude muset vše vrátit, což je pak dosti náročné a navíc neoprávněně přijaté dávky nad 5 000,-Kč se hlásí na policii. Napadá mě ještě zkusit požádat o mimořádnou jednorázovou dávku opět na městském či obecním úřadě/dle místa trvalého pobytu, ale tyto dávky nejsou vysoké, v průměru tak 1 500,-Kč a soc.pracovníci musí naznat, že je fakt ve vážné životní situace (což není, když bydlí s přítelem a přitom může bydle s rodiči) - nemyslím to špatně, ale úředníci se musí řídit zákony, které jsou takové, jaké jsou.
Hups, teď jsem dočetla, že slečna už má po škole, to mi nějak uniklo Ještě bych doporučila zkusit požádat o příplatek na bydlení na pracáku - tam, kde se vyřizuje sociál, přídavky na děti apod. Co je k tomu potřeba však nevím, protože tam nedělám znám jen problematiku hmotné nouze.
ne, vzhledem k tomu, že o dávky by si musela žádat v místě trvalého bydliště - tedy u rodičů a do příjmů domácnosti (pokud nejsou samostatné - samostatné odečty energií, vody,. ..) se započítávají veškeré příjmy všech, co v této domácnosti žijí
může si žádat o tkzv. existenční příspevek ( tedy něco na jídlo) - ale taky musí žádat v místě trvalého bydliště s udáním toho, že se zdržuje jinde, a tam pak přijde kontrola, jak tedy opravdu žije a jestli na to nárok má (budou zkoumat jak proč, s kým)
příspěvek na bydlení - musí prokazovat, kolik platí nájem, energie, výpisy z účtů, že platí - ale v tomhle případě je nárok asi nulový
Měla by nárok, ale musela by mít trvalý bydliště v podnájmu. Pak by dostala příspěvek na živobití, příspěvek na bydlení.
Tak z dávek státní sociální podpory nemá nárok ani na jednu. Příspěvek na bydlení nepřichází v úvahu, v prvé řadě není ani vlastník, nebo nájemce bytu či nemovitosti. Z dávek hmotné nouze se obávám, že také ne. Tak pokud nemůže sehnat práci, jedině zkusit znovu studovat (rodiče pak mají povinost platit výživné tj. do 26 let), nebo si zvýšit vzdělání a kvalifikaci nějakým kurzem, nedělají třeba na ÚP nějaké rekvalifikace?........prostě hledat a hledat a nevzat to......
Díky holky, přeposlala jsem jí link, takže si to přečte. Přítel má truhlářství, i se 2 zam., takže stěhovat se jen tak nemůže, sestřence na pracáku rekv. nenabídli, že prý je vzdělaná dostatečně (má VOŠ se soc. zaměřením), tak nevím. On jí ani přítel nic nevyčítá, jen je jí prostě nepříjemné, že s každým vydáním musí za ním, ať to jsou třeba korunové položky.
Brigády pokud vím, co říkala, žádná sláva, je to prostě chudá oblast, kde radši dítě dají na pohlídání sourozenci než někoho platit...no budou to muset pořešit jinak, díky všem za snahu a informace
také si myslím, že na nic nemá nárok, pokud bydlí u přítele tak ji musí živit sám. Kdyby bydlela v bytě sama tak myslím, že jí dají i 10tis
jinak souhlasím, že když práce není tak není. Já se hlasim i na prodavačky a většinou se ani neozvou a dají přednost ženské, která praxi má. Hlasím se na místa v mém oboru a i když splňuji všechny požadavky tak se neozvou. Na pohovru se ocitnu snad jedou za 3 měsíce a pak mě stějně nevezmou. Jsou tu místa typu pojišťovací poradce atd. Jenže na to musí být člověk dělaný, aby někde přemlouval lidi a někoho pojistil.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.