Ahojda holky.
Přítel dostal před týdnem výpověď s tim, že firma nemá na to, aby dál fungovala.
Má nárok na podporu v případě, že podepíše výpověď dohodou ze strany zaměstnavatele?
Reaguji na MyDva:
napíšu možné varianty, protože mi není jasné, jestli už výpověď opravdu dostal:
- dostal výpověď, nepřistoupí na dohodu: květen, červen - normální mzda ve výpovědní době + dostane odstupné tříměsíční, od 1.7. na úp - první tři měsíce nebude brát podporu z důvodu odstupného.
- dostal výpoveď, ale dohodne se na ukončení dohodou z organizačních důvodů už k 30.4. - od 1.5. bude na úp a zase první tři měsíce bez podpory
- nedostal zatím žádnou výpověď skončí prac. poměr běžnou dohodou bez udání důvodu - od 1.5 na úp - dostane sníženou podporu (z důvodu dohody)
Kdyby dostal výpověd dohodou a zaměstnavatel mu do výpovědi napsal (z důvodu, že firma nemůže dál fungovat), tak má nárok na 65% podpory, kdyby to byla dohoda ze strany zaměstnance, tak má nárok jenom na 45%.
Dohodli se, že to bude výpověď dohodou ze strany zaměstnavatele s odstupným jeden měsíc - a vypadá, že na to přistoupil...jinak nynější hrubý plat má 27tis.
Cituji MyDva: výpověď dohodou
Výpověď dohodou neexistuje. Buď je to výpověď, nebo dohoda.
Reaguji na MyDva: Pokud podepíše dohodu a je jedno jestli ze strany zaměstnavatele...nemá nárok na odstupné.
Jestliže dostane od zaměstnavatele výpověď pro nadbytečnost, má nárok na odstupné. V takové výpovědi lze sjednat faktické ukončení pracovního poměru dříve než za 2 měsíce..tedy standardní výpovědní lhůta...například ihned. Odstupné činí 2(běžná výpovědní lhůta)+3 platy.
Doporučuji, aby v takové výpovědi bylo jednoznačně napsána částka odstupného a den její výplaty. Není to nezbytné, ale je to vhodné.
Cituji Veselka10: Pokud podepíše dohodu a je jedno jestli ze strany zaměstnavatele...nemá nárok na odstupné.
nesmysl, pokud je výslovně v dohodě uvedeno z jakého důvodů (org.změny, nadbytečnost atd.) má nárok na odstupné
Jde mi z toho hlava šejdrem a žaludek mam jak na vodě.
Já ještě výpověď nikdy nedostávala ani nepodávala, tak jsem jak Alenka v říši divů a veškeré informace se mi motají - dnes to podepíše, tak jsem zvědavá, co z toho vzejde, ale jak psala Elsa - odstupné ofiko nedostane, jen ,,úplatek,, ve výši jednoho měsíce bokem...teď už jen, jak to bude na tom pracáku...
nárok na podporu v plné výši má i ten zaměstnanec, který ukončí pracovní poměr dohodou
v zákoně jsou citované - šikana, náboženství, péče o osobu blízkou
Reaguji na MyDva:
a je nějaký důvod proč se do toho nechal natlačit? Chce vyjít zaměstnavateli vstříc? Vždyť dohodu podepisovat nemusí.
Jinak počítej s tím, pokud je to normální dohoda bez důvodu, následně podpora bude ve snížené sazbě.
Jsou to postarší manželé, kteří firmu měli a vzhledem k tomu, že končí ředitelství vodních cest, končí i oni z toho důvodu, že jim nebude proplácena práce a tim padem nebudou mít na výplaty - takže ano, chce jim vyjít vstříc, protože ví, že oni za to nemohou, avšak přijde mi uhozené, že z toho vyjde tak, že tedy dostane ten ,,úplatek,, a nedej bože, kdyby nedostal podporu...
Reaguji na MyDva:
no je tady ještě varianta, která se teďka dost nyní rozšířila kvůli tomu, že při skončení dohodou bez vážného důvodu je nárok jen na nižší podporu, a to, že zaměstnavatel místo sepsání dohody změní dodatkem prac. smlouvu z doby neurčité na dobu určitou do xx.xx.xxxx. Takže dotyčný přichází na úp s tím, že mu skončila smlouva na dobu určitou a tím mu vzniká nárok na plnou podporu.
To elsa: Ale to by přišel o to odstupné. Pokud nemá zajištěnou práci jinde (což asi ne, když chce na pracák), mohlo by se mu rozhodně hodit. Dala bych spíš do dohody, že se poměr ukončuje z organizačních důvodů. Ale pokud jim chce vyjít vstříc, tak je změna poměru na PP na dobu určitou poměrně dobrým řešením.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.