Ahoj,
mám dotaz ohledně alimentů.
Minulý rok tedy květen 2012 jsem ukončila střední školu a na VŠ nešla. Tak mi táta přestal platit alimenty. Momentálně jsem se rozhodla jít opět studovat - VŠ prezenční formou. Mám tedy právo požadovat opět od něj alimenty? Nebo jsem již tuto šanci promarnila tím, že jsem studium přerušila..?
Cituji BettyBlue: Pokud začneš znovu studovat, máš na alimenty opět nárok (po dobu studia do 26 let).
Souhlasím, až na to "do 26 let". Nárok trvá po dobu soustávné přípravy na budoucí povolaní, tedy i po 26 narozeninách.
Reaguji na Werůů:
Já teda osobní zkušenost nemám, ale mám pocit že v jiné diskuzi tady někdo psal, že alimenty můžeš požadovat jen pokud se na budoucí povolání připravuješ soustavně - tedy pokud přerušíš, tak už nárok nemáš. Ale možná se pletu, jak říkám, je to jen co jsem četla tady,
Cituji Zouzel: ale mám pocit že v jiné diskuzi tady někdo psal, že alimenty můžeš požadovat jen pokud se na budoucí povolání připravuješ soustavně - tedy pokud přerušíš, tak už nárok nemáš
Ta formulace "soustavně připravuje" ale neznamená, že nárok se ztratí absolutně a nadobro, když někdo studium přeruší, ach.
Cituji lulamae: Ta formulace "soustavně připravuje" ale neznamená, že nárok se ztratí absolutně a nadobro, když někdo studium přeruší, ach.
Tak pokud na rok přeruším, tak to snad není soustavné, ne?
Reaguji na Zouzel:
Nemůžete si ten pojem "soustavně" vykládat lexikálně.
Soustavně neznamená to samé co nepřerušeně.
De lege je to vykládáno spíš jako soustavně - "ještě pořád".
"Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje studium na středních a vysokých školách v České republice, studium na středních nebo vysokých školách v cizině,..."
Takže kdykoliv, kdy je "dítě" studentem, jedná se _ješte pořád_ o přípravu na budoucí povolání. Přerušením studia se to staví, ale když dítě začne znovu studovat, opět se začíná _soustavně_ připravovat...
(ah, vysvětlovat to v češtině je nad mé síly snad je to pochopitelné)
Cituji Werůů: jestly tedy vadí přerušení nebo ne
Ze zákona nevadí. Ze zkušenosti ale vím, že bývá problém se s otci dohodnout. Nechce se jim začít znova platit, ale nenech se odradit, nárok na alimenty máš. Možná i na vyšší, než když jsi byla středoškolák. Reaguji na lulamae:
Obnovení vyživovací povinnosti není vždycky tak jednoznačné. Měly by se zkoumat okolnosti případu, proč došlo k přerušení studia a hlavně jestli studium v daném oboru na VŠ může zvýšit uplatnění na trhu práce a jestli nějak navazuje na obor studovaný na SŠ... U studentů gymnázia se většinou předpokládá, že půjdou na VŠ a že se tím nějak vyprofilují, u studentů odborných SŠ to tak být nemusí.
Viz např. judikát 24 Co 60/2001:
Samotná skutečnost, že dítě, které získalo schopnost samo se živit, dalším studiem hodlá dosáhnout vyššího stupně vzdělání a v budoucnu očekává významnější uplatnění na trhu práce, nepostačuje pro závěr, že vyživovací povinnost rodičů k tomuto dítěti trvá (obnovila se). Rodiče jsou povinni zajistit dítěti výživu jen tehdy, jestliže další studium (zpravidla již zletilého) dítěte lze považovat za pokračování přípravy na budoucí povolání. Soudy proto musí v této souvislosti hodnotit, zda další studium dítěte je zaměřeno na zvýšení již dosažené kvalifikace v určitém oboru a zda bylo zahájeno v přiměřeném časovém odstupu od ukončení předchozího studia, popř. zda je jinak společensky odůvodněno. Společensky žádoucím může být i studium v jiném oboru, než na který byla zaměřena předchozí příprava dítěte, jestliže mu další kvalifikace umožní uplatnit se na trhu práce.
Ovšem dokud soud otci na základě jeho návrhu nezrušil vyživovací povinnost, musí ti výživné platit stále. Zkus se s otcem ještě nějak domluvit. Smírná cesta je určitě lepší než žaloba.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.