Mno, jsem zvědavá zda někdy zaplatí - co už dluží na nájemném a za eletřinu) Už je to hooodně korun (
Matadi
Protože jsem pitomá ) Pořád sliboval, že to uhradí a pořád to prodlužoval)Měla jsem mu smlouvu ukončit hned po nezaplacení prvního nájmu...
A kolik nájmu ti dluží? Většinou se při pronájmu platí kauce ( nájem za cca 2-3 měsíce), která se po vypovězení smlouvy vrací, nebo se tím "zamáznou" nájemníkovo dluhy.
tak známý to měl taky v nájemní smlouvě,že pokud nezaplatí nájem nebo tak,tak se musí do pěti dnů vystěhovat.Měl to přes realitku,která to s ním řešila,když jednou neměl na nájem.Musel se do těch pěti dnů vystěhovat,nebo by mu věci vystěhovali před dům na ulici.Jestli to máš přes realitku,tak by ti tam měli poradit
můžeš si jeho věci nechat v rámci zadržovacího práva (k zajištění úhrady nájemného). je to jednostranný právní úkon, nepotřebuješ k tomu ani jeho souhlas, ani smlouvu. prohlásíš, že mu je zadržuješ, dokud nezaplatíš nájemné. může tě dát k soudu, soud ti sice uloží věci vydat, ale jen pokud on zaplatí.
Dluží míc víc jak 23 tisíc( Kauce byla za jeden nájem. Po této zkušenosti bych požadovala mnohem větší kauci. Měla jsem to přes realitku. Jen se teď děsím, že zítra nepřijede a nepředá mi domek jak má! V domku jsou jeho věci...mno ...asi budu volat policii)
Imonem
Cituji imoen: můžeš si jeho věci nechat v rámci zadržovacího práva (k zajištění úhrady nájemného). je to jednostranný právní úkon, nepotřebuješ k tomu ani jeho souhlas, ani smlouvu. prohlásíš, že mu je zadržuješ, dokud nezaplatíš nájemné. může tě dát k soudu, soud ti sice uloží věci vydat, ale jen pokud on zaplatí.
To zní dobře! Ale jak to provedu??Moc to nechápu. Musí se to někde sepsat? Mám to někde oznámit?
skubiii
v praxi jsem se s tím nesetkala, tak ti nechci vykládat bludy jen je to možné (viz občanský zákoník)
tady více k tomuto tématu
http://www.pravnik.cz/a/224/zadrzovaci-pravo.html
Cituji redzac: no je lepší dát třeba 500,- policajtům a zamezit mu tak přístup do domu, aby nemohl dělat další dluhy...
nejsem si jistá, že by notář nebo policajti za tuto akci chtěli jenom 500,-
Pro jistotu, z opatrnosti mu stejně doruč výpoveď z nájmu a uveď v ní, že je to z důvodu neplacení nájemného (§ 712 odst. 2 písm. b) OZ). Pokud mu ji předáš osobně, tak si tam nech vyznačit datum, kdy to převzal, ať víte, od kdy poběží výpovědní lhůta, popř. poštou mu to pošli na doručenku (tříměsíční výpovědní lhůta běží ale až od prvního dne následujícího měsíce). Třeba ti dům vyklidí dobrovolně a nebude to potřeba, ale já bych mu výpověď, která bude splňovat náležitosti zákona ( § 710 odst. 2 OZ). Nájem bytu (a jsem přesvědčena, že nájem domku je nutno chápat analogicky) je institut, který je v občanském zákoníku upraven kogentně a pokud se zde stanoví, že nájem bytu zanikne písemnou dohodou, tak by jste museli podepsat dokument, který je z povahy věcí dohodou, kde projevuje vůli se do 5 dnů odstěhovat. Pokud jsi mu však nechala podepsat jakýsi tvůj pokyn, že se má odstěhovat, žádná dohoda to není a je dál nájemcem. Výpovědní důvody jsou v zákoně upraveny taky závazně, tzn. že vypovědět můžeš nájem jen z důvodů v zákoně uvedených a za podmínek zde uvedených (tedy za respektování minimálně 3 měsíční výpovědní lhůty). Popřípadě uzavřít dohodu, kde si stanovíte jinou lhůtu, ve které se vystěhuje. Do domu rozhodně nedoporučuju chodit bez vědomí či proti vůli nájemníka, protože by ses ještě vystavila riziku, že podá trestní oznámení pro porušování práv k domu a bytu, resp. pro porušování domovní svobody. Pokud tě nepřehlásil, bude to problém, asi to budeš muset uhradit a po něm posléze vymáhat tuto částku z titlu bezdůvodného obohacení.
Teď nemám moc času, tak jsem to nerozváděla dopodrobna, ale jsem právník, takže kdybys měla ještě nějaký dotaz a chtěla vědět víc, tak se neváhej zeptat
Jinak k těm policajtům, ti jsou ti k ničemu, pokud mu k domku stále svědčí nájemní právo, nemohou ho vyhodit. O jeho povinnosti vystěhovat se, může rozhodnout jen soud na základě žaloby o vyklizení. Tuto žalobu však stejně budeš moci podat, až když jeho nájem skončí, tedy, když ti podepíše dohodu a nedodrží ji, nebo když mu dáš výpověď a on nevymázne ani po uběhnutí výpovědní lhůty. Ani rozsudek ukládající povinnost k vyklizení ti sám o sobě nebude k ničemu, protože musíš podat návrh na výkon rozhodnutí (soudu či exekutorovi) a teprve ti mohou provést výkon rozhodnutí a vystěhovat ho.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.