Reaguji na Simonek12:
ahoj, bohužel je teď taková situace. Každopádně myslím, že až tu VŠ budeš mít, tak si budeš moct líp vybrat... Je důležité si dat na misku vah to, proč studuji atd... Jak už tady někdo zmínil... ekonomů je v dnešní době hodně, ale zároveň ten titul vyžadují, tak pokud ta škola pro tebe není tak náročná určitě bych ji dodělala.
VŠ jako zmiňované obory zdravotní, právnické to snad ani bez titulu nejde. Ale třeba takové IT... znám plno kluků co jsou na střední a už velice dobře ovládají IT svět a proč asi... protože to je jejich koníček a věřím, že i bez vejšky to dotáhnou na pozice vysokoškoláka, protože dneska se neptají co máš za papíry ale jakou máš praxi. A když se někdo "vzdělává" rád, doma, je to jeho hobby, tak si i může uplatnit bez titulu ( kor když předvede třeba webové projekty atp.) V mojí rodině jsou skoro všichni středoškoláci s maturitou a teď se mají platově dobře a dělají co je baví, třeba můj brácha sedí v kanceláři s vysokoškolákem a dokonce má větší post než on, a to má "jen" maturu. Myslím, že je to dnes taky o průbojnosti a náhodě jestli najdete dobrou práci ( chci říct také bohužel i o protekci... ). Dneska světu velí zkušenosti, jakou máte praxi a né jestli jste Bc., Ing. nebo bůhví co. Mě se v práci nikdy neptali na to co mam ale na prvním místě byla věta: "jakou máte praxi" a to věřte, že jsem těch pohovorů absolvovala tucet
farahh:
Co to plácáte. Prvně je si zapotřebí uvědomit, že není titul jako titul. Že školy jako UK, MU, ČVUT, VUT, VŠE, VŠCHT jsou jiná liga než regionální školy v Pardubicích, Hradci, Ústí n. Labem, Jihlavě, Budějovicích atd. a ty jsou zase jiná liga než soukromé továrny na tituly.
Proč si asi myslíte, že v USA a Kanadě ještě vůbec někdo chodí na vysokou,když ji tam má 42 (USA) a 50 (Kanada) % populace? No protože jsou vysoké a "vysoké" a to tam zaměstnavatelé velmi dobře vnímají a rozeznávají. U nás tento trend "není titul jako titul" teprve začíná, a tak se tu najde asi více alternativně smýšlejících jedinců, kteří mají vejšku jako vejšku.
Ano, skutečně, diplom odněkud z pofiderní regionální školy v Jihlavě, Budějovicích (např. VŠTE) opravdu není na úrovni diplomu z Brna (MU,VUT) či z Prahy (UK, ČVUT, VŠCHT, VŠE), o soukromých školách raději ani nemluvě, to je děs.
A proto se více kouká na samotnou školu, vaši alma mater než na samotný titul. Kvalita se diverzifikovala.
Ale chápu, že vaše babičky v tom rozdíly příliš nevidí.
Reaguji na Ekonomka: psala jsem, že mi to řekli potencionální zaměstnavatelé. Že udělat dřív střední školu bylo náročnější než nyní VŠ.
Víte jak to bylo před převratem? Vše naplánované. Např. na průmyslovce kam jsem šla bylo v centrálním plánování rozhodnuto - na tuto školu půjdou z tohoto okresu 4 lidi - z toho 3 kluci a 1 holka. Přijímačky byly na každé škole.
Proto si generace z této doby myslí, že udělat maturitu za totáče vyžadovalo od běžného, neprotekčního člověka větší usilí než nyní udělat VŠ.
Nemůžu jim odporovat, protože jsem ke státnicím (na státní technické) v r. 2005 skutečně nemusela mít tolik znalostí, zvláště odborných jako k maturitě před převratem.
Ale to je pouze věc názoru a možnosti osobního porovnání
Já mám pocit, že lidi, co srovnávají diplom s maturitou, nebo staví vysokoškolský vzdělání na úroveň středního, asi na vejšku nikdy nechodili
autorce: ano, ve tvém oboru to rozhodně cenu má. S titulem a postupnou praxí se časem určitě propracuješ k dobré práci a penězům...
farrah:
Chápu, nejspíš máte jen neobjektivní zaměstnavatele, to však není vaše chyba.
A propos...co jste studovala za tu veřejnou školu? (státní techniku neznám) Ptám se jen čistě ze zvědavosti. Tipuju...,technickou fakultu na ČZU? Ona je totiž technika a technika, ale tím se vás nechci nijak dotknout, prostě jen děláte třeba tu typickou chybu, že si myslíte, že všude to má stejnou úroven, což opravdu není pravdou. Ale nechci žádnej flame.
"Spíš vidím, jaký všechny exoty nechají prolézt, kolik lidí má vš a že nás na té škole stejně nic nenaučí (nejsem na soukromé). A taky vidím, kolik lidí je i bez titulu na vyšších pozicích se kterými ve firmě jednáme..."
Tak asi záleží na tom, co a kde studujete. Regionální školy velkou úroven opravdu nemají, zejména ty s ekonomickým a humanitním zaměřením.
Reaguji na Simonek12: myslím si, že s účetnictvím se neztratíš, pokud budeš mít aspoň nějakou praxi (vím, že na pozici, kde v inzerátu píšou min. 3 roky praxe, vezmou i člověka s jednoletou praxí), znám jednu, co se takhle chytla krátce po škole a dnes má snový plat
Jinak podle mě ty ekonomické obory, tam je strašně hodně absolventů každý rok, to je pak boj o práci... a zase z praxe z druhé stránky - ekonomové ve firmách, které se potácejí v krizi, jsou na dlažbě mezi prvníma..
každopádně pokud na to máš, tu školu dostuduj, ten titul se ti neztratí
Cituji Ekonomka: (státní techniku neznám)
ČVUT? VŠB?
Abych to tady shrnula. Dilema je na místě. Dnes už totiž mnoho ekonomů varuje, že se lidem (v určitých oborech) nevyplácí studovat vysokou školu. Tedy pakliže řešíš ekonomický obor na nějaké pofidérní regionální škole, jsou tvé obavy tak trochu na místě.
Volba oboru a uznávané školy, to je dnes alfa a omega.
S farmacií, zubním a všeobecným lékařstvím, IT určitě neprohloupíš.
S titulem z regionální školy se ti po dostudování může taky stát, že ti to nebude k ničemu, protože trh bude již těmito obory ještě více přesycen.
Sice je pravda, že jde o jméno školy, ale taky o samotný obor.
Asi ti bude k hovínku titul z UK z oboru historie, když po historicích nebude poptávka a budeš tak moci vybírat mezi pracovním uplatněním v Tescu za kasou, nebo v Globusu za kasou.
Pokud je nabídka pracovní síly v oboru velká, ale poptávka zcela neabsentuje, je důležité jméno školy, tedy to se dnes týká zejména oblasti práva a ekonomických dispiplín obecně.
Pakliže je však poptávka po pracovní síle větší než její nabídka, jméno školy nebude podstatné, to se ted děje u oboru informační technologie, že si slušně vydělají i úplné lamy.
Drahá Christal, státní nerovná se veřejná. Státní školy máme v ČR snad pouze dvě. Něco si o tom prosím nejdříve načti. (nic osobního, taky jsem to jako mladá holka nevěděla a plácala pořád "státní")
Reaguji na Ekonomka: aha, vycházela jsem z tohoto
Cituji Ekonomka: co jste studovala za tu veřejnou školu? (státní techniku neznám)
ok, špatná citace
***S titulem z regionální školy (V EKONOMICKÉM ČI HUMANITNÍM ZAMĚŘENÍ) se ti po dostudování může taky stát, že ti to nebude k ničemu, protože trh již bude těmito obory ještě více přesycen.
Reaguji na Ekonomka: OT, ale zajímalo by mě, které uživatelky zde jsi alter ego..
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.