Cituji lacri: tyto dva tituly jsou jedno a to samé
jistě že ano, jen mezi lidmi v našem průmyslovém státě - stále trvá názor, že studium na Ing. (ať už je to stavař, strojař nebo chemik) je náročnější než Mgr. (učitel, sociolog, prostě humanitní obory) a více tento titul ohodnocují
Cituji EleanorWoods: Pro některé obory je důležité mít vysokou, ale já osobně nechápu studium filozofie apod. Jako chápu, když to někoho baví a chce to studovat, ale některé obory mi přijdou úplně k ničemu
no a tohle je přesně ta otázka. Jaká je motivace ke studiu? Pokud je motivací získání titulu a nechce se ti do toho, pak podle mě vysoká škola smysl nemá - pokud tě nebaví na škole, nebude tě bavit ani v povolání. Pokud je tvoje motivace ale jiná, například nějaký osobní rozvoj, pak je to něco docela jiného. Ano, u některejch oborů je následné uplatnění dost ***** (už třeba to, že i když chce člověk třeba učit, vezmou na gympl spíš člověka s peďákem, kterej v podstatě nemá o oboru ani páru, než někoho, kdo to zná do hloubky). Ale to přece vůbec neznamená, že to nemá smysl. Některé obory chrlí živoucí roboty vycvičené k práci, ale neschopné k samostatnému či hlubšímu myšlení.
Mě osobně přijdou směšné řei o tom, jak české vysoké školy chrlí stovky sociologů, kulturologů atp. Mno, vzhledem k tomu, že kulturologie se dala studovat v čr pouze na FF CUNI a ročně končilo 15- 20 studentů, přičemž prakticky většina z nich nalezla velice solidní uplatnění, přijde mi jako nesmysl spíš neustálé chrlení ekonomů a managerů ze všech možný, ale dost často spíše nemožných škol, ve velké míře soukromých...
Reaguji na farahh:
Asi se počítá s tím, že kdo studuje Mgr, měl by si rovnou udělat doktorát, zatímco ing už půjde pracovat jinak tohle je hrozně divnej nesmysl, když si člověk vezme, že stejný obor na dvou školách má jiný titul (Ing. na VŠE a Mgr. z ekonomie na FSV)
Když jsme u těch poštu co se každý rok vychrlí ze škol- nevíte, kde by se to dalo někde najít na netu?
Zajímalo by mě, kolik je každý rok nových filosofů, sociologů, politologů, archeologů apod.
Reaguji na truksajda: spíš je to historicky dané, Mgr. je nový titul vzniklý až v r. 1990. Dřív prostě u nás neexistoval Inženýr se zavedl už za R-U
Cituji truksajda: stejný obor na dvou školách má jiný titul
jenže to není stejný obor
- jedno je studium ekonomie jako vědy
- druhý je studium praktického využití
Reaguji na farahh: Ale oba tituly mají stejnou váhu, o to jde. Předtím je bakalář, poté buď Ing. nebo Mgr., poté doktorát, atd...
Reaguji na lacri: ale já přeci vůbec neříkám že nemají Jen se zamýšlím nad tím, proč je na to v naší zemi takto nahlíženo...
V dnešní době záleží na schopnostech člověka, ne na titulu. Můj muž je vyučený, dálkově si dodělal maturitu, dál nic. Tenkrát by ani tu maturitu nedělal, kdyby neměl ve fabrice zajištěný kariérní postup. Ale jednoho dne se zmínil, že by chtěl podnikat a tak jsem do toho šla s ním, rovnýma nohama. A teď:? Nač VŠ a titul? K ničemu, byl a je schopný ( já odešla z práce - úřednické) pomáhala jsem mu. Dnes už nemusím, máme na to ,,lidi" bez diplomu na místě, kde by běžně s diplomem měl být. Ale pro nás jsou nejdůležitější schopnosti, ne diplom! Např. náš vedoucí ve firmě má cca 50 tis. čistého, je pouze vyučený - ale schopný a umí!
Mám bratra a je pouze vyučený. Začínal podnikat na koleně a jak jinak než ,,rukama", založil firmu, dnes je na tom tak, že jeho děti už nebudou muset pracovat, když budou chtít, budou pokračovat v tom co on dělal.
A pointa? Tak ta je vždy na školním srazu, když tam vidím spolužáky a spolužačky s tituly před a za jménem, skuhrající jak jsou ty platy mizerný, že chodí v pět z práce domů nadření, jak jsou ty lidi otravný za tou přepážkou.Nač mají ty VŠ,tolik let studia a nač?
Někdy může i z takového čepičáře za pár let být člověk, který bude úspěšný i bez titulu.
No a já? Dnes studuji, už druhou školu. Vždy jsem studovat chtěla, ale po SŠ se mi nechtělo. Ale když vidím, jak studium na VŠ probíhá, nedivím se, že je studium dostupné dnes každému, když si lze i studium na státní VŠ zaplatit. Já si naštěstí nic platit nemusela. K ničemu mi to studium nebude,diplom zůstane na vždy zavřený doma v šuplíku.
Spousta oborů na VŠ je k ničemu, některé ani nechápu k čemu jsou dobré, co by člověk z nich měl vůbec dělat. Jsou obory, bez kterých by to prostě nešlo nemít VŠ, např. lékař.
Přeji,aby jsi se rozhodla jít správnou cestou. A diplom není vše,práci Ti nezaručí, v dnešní době určitě ne.
Přijde na to, jakou, třeba ekonomů atd. je už moc, kvalitní řemeslníci chybí, ti ani vš nepotřebují, takže asi technický obor má smysl...
záleží jaké VŠ se studuje, já jsem studium zanechala, protože například někteří moji spolužáci nemohli udělat zkoušku, dělali asi 7 pokus a pak místo, aby je vyloučili ze školy snížili ohodnocení, které bylo nutné pro splnění zkoušky. A takových nespravedlností tam bylo více tak jsem si řekla, že to nemá cenu když to dají každému, aby získali za člověka peníze od státu jinak nikoho nezajímá kdo něco umí nebo neumí a proto jsem ji před měsícem ukončila.
Ale nejhorší je, že absolventi nemůžou najít práci, třeba tam kde jsem byla já každý rok končí 90 Ing., ale uplatnění jsou hodně nezaměstnaní nebo skončí někde u pásu, ale obor pokračuje dál.
Podle mě záleží na celkových znalostech a ne na titulu. Může být člověk vyučen a může být chytřejší než vysokoškolák, kterých je strašně moc. Řemeslník to je fajn, ale bohužel se u nás moc nevyrábí tak mnohdy také hledá práci těžce.
Ale myslím, že třeba taková informatika tam je dobré uplatnění po kvalitních lidech tam se titul hodí.
Reaguji na racina: ¨Dobře napsané. Jen bych dodal:
a) nejlepší místo potkat zajímavé lidi a přátele
b) nejlepší místo pro další možné business kontakty
c) místo, kde má člověk šanci rozmyslet si své kariérní plány.
Ale platí:
1.) dobře si vybrat školu www.adresarskol.cz
2.) přemýšlet o svém zaměření a uplatnění hned od začátku studia
3.) být aktivní a dělat činnosti kolem školy (AISEC, soutěže, sporty...
Náhodou jsem narazila na příspěvek zakladatelky diskuze a je mi vždycky líto, když někdo při studiu musí procházet něčím takovým. Podpora rodiny je strašně důležitá. Doufám, že se nenechala odradit a školu dokončila, byla by to škoda. Ano praxe je důležitá, a proto je nejlepší získat ji už při studiu. Veřejné školy na to žel ještě stále úplně nepřišly a nedopřávají studentům podmínky, aby mohly studium skloubit i s prací. I proto jsem šla na soukromou (VŠEM), kde to jde. Taky jsem si předtím pořádně zmapovala perspektivnost oboru a tou ekonomika určitě je.
Reaguji na Simonek12:
má to cenu. Ale jen se specializaci a zaměřením. Třeba daně, zubař, lékář, chemik. Pokud půjdete na výšku jen tak, aby jste měla titul a nebo takové ty fildy šílené, tak to je úplně k ničemu. Práci Vám to nedá a 5 let praxe oproti nějaké Fildě, to je nesrovnatelné.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.