arrow
profile_image
Rehny
od 13. 5. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

V dnešní době bych rozhodně studovala. Jak už bylo řečeno, vejšku má dneska každej druhej a na většinu pozic chtěj VŠ vzdělání. Podle mě se bez titulu shání práce hodně obtížně, ale samozřejmě záleží na oboru a na tom, jak si svou práci představuješ.
Podle mě by jít studovat pouze lidé, které opravdu zajímá ten daný obor a mají vyšší ambice než jen mít nějaký titul, ale dnešní doba si bohužel žádá něco jiného.

arrow
profile_image
tarabell
od 13. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Hodně záleží jaký obor člověk studuje a zda v něm do budoucna chce pracovat. Co se týká praxe...každý absolvent ať už SŠ či VŠ musí někde a nějak začít...Takže argument...nechci dál studovat, protože bez praxe mě nikam nevemou...vezmou ale bude to déle trvat..Otázka ale je pokud budete mít maturitu a budete vykonávat určitou práci např.: administrativní a dosadí k vám kolegyni, která bude mít vysokou a za stejnou práci bude brát o pár tiscíc vyšší plat nebude vám to jednou vadit? Pokud hledají zaměstnance na trochu "lepší"práci (teď nemyslím dělnici) tak minimum je maturita ale ve většině případů chtějí VŠ i na tu administrativní práci..Záleží na každém ale upřímně z témat ohledně studia vysoké školy, kde se řeší především "bezvýznamnost" titulů z VŠ je tu dost...Ve většině případů mi to ale přjde jen jakési zdůvodňování zakladatelek proč skončit...Opravdu záleží jen na vás jestli argumentu, že titul z vysoké je vlastně úplně k ničemu skutečně věříte....a nebo to momentálně vypadá jako celkem dobrý a hlavně pohodlný názor.
Jsou obory kde člověk vysokou školu potřebuje a nebo pokud budete jednou stát o nějaký kariérní postup...Jednou třeba přijdete o práci, která by se vám líbila jen proto, že nemáte vysokou.

arrow
profile_image
Pinkpantherra
od 11. 8. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Záleží na hodně faktorech, třeba na tom jak ti studium jde, na tvých ambicích do budoucna. Já studuju Ing. a k tomu si dělám MBA titul - oboje mě především baví + jsem ráda, že můžu studovat v Aj, že jsem poznala spoustu nových lidí, a od některých z nich mám už teď nabídky na práci, ke které bych se jinak nejspíš nedostala. Většina firem totiž inzeráty ani nevypisuje a berou podle známostí a doporučení. Chystám se ještě na jednu VŠ, která mě už dlouho zajímá. Ale pokud nejsi studijní typ a se školou se jen trápíš, tak bych to asi nelámala přes koleno. Mně jde učení poměrně snadno, Bc. sice bylo poslední rok hodně náročné, ale to už mám naštěstí za sebou. Takže stíhám docela dobře ke škole i další věci jako práci, sport, kamarády a tak. Navíc to máš určitě těžší v tom, že chybí podpora rodiny. U nás doma mají VŠ všichni a rodiče mě vždy podporovali a podporují, jinak by to bylo určitě o hodně těžší! Takže, z mého pohledu je VŠ v dnešní době určitě potřebná.

arrow
profile_image
amelie1111
od 8. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Píšeš, že studuješ, ale stále se to na tvém platu neprojevuje, no, však si ještě nevystudovala, ne?
Já myslím, že třeba u vzdělání ekonomického směru může být rozdíl mezi VŠ a SŠ dost markantní. Se středoškolským ekonomickým vzděláním je to spíše na asistentku max. na nižší management, kdežto s VŠ se můžeš ucházet o vyšší posty středního a vyššího managementu. Musíš k tomu mít, samozřejmě, požadované znalosti a zkušenosti.
Mám spolupracovníka, který je zaměstnán u naší partnerské firmy, je chytrý, má spoustu znalostí, 20 let praxe, byl by nejlepší vedoucí, jakého bych si na tom postu dokázala představit, ale protože nemá VŠ (strojního nebo ekonomického směru), tak tu pozici prostě nedostane. Už dvakrát se hlásil do výběru a dvakrát vybrali Ing. To ho konečně vyhecovalo a ve svých 45 letech studuje dálkově druhým rokem.
Můj šéf na školy moc nedá, svojí pozici jsem si musela vypracovat od obyčejné "děvečky pro všechno",(začínala jsem s 12 tis. hrubého a to už jsem měla jeden titul Bc. a druhý jsem právě dokončovala). Ale mě studium bavilo, kdybych měla víc času, menší rodinu a míň práce, šla bych na letos na doktorandské. Ale to teď zkrátka není v mých silách ani možnostech. Vlastně, kdybych vyhrála ve sportce a nemusela chodit do práce, tak bych studovala jako divá
Chci tím říct, že pokud studuješ dálkově musíš mít silnou motivaci. Buď profesní (vzdělání přinese karierní postup) nebo tě to musí hodně bavit. Protože jinak bývá velmi těžké po náročném dni sedat večer k učení a psaní, víkendy trávit ve škole a nad učením.. Člověk místo toho může dělat velkou spoustu mnohem zábavnějších věcí, může se věnovat rodině nebo sám sobě. Pokud nenajdeš silný důvod pro to, aby ses kousla a vytrvala, nemá cenu to rvát přes koleno, protože to stejně nedáš..
Zdá se, že u nás vzdělání trochu devalvovalo, ale to je dáno tak trochu komunistickým elitářským přístupem, kdy paní Inžinýrka a pan Doktór, to byl přece Někdo. Dneska může studovat kdokoliv cokoliv a to některým lidem, dost nepochopitelně, vadí. Pořád patříme ke státům s nejnižším podílem vysokoškolsky vzdělaného obyvatelstva v EU, takže si rozhodně si nemyslím, že by náš národ by nějak "over-educated".
Abych to zkrátila: já myslím, že ti získané vzdělání v ničem neuškodí. Pokud si najdeš důvod a vystuduješ, spojíš dosažené vzdělání s aktivním přístupem k práci a dalšími (třeba jazykovými) schopnostmi, určitě se tvoje cena na trhu práce zvýší. Možná, že se přidá do diskuze nějaká personalistka a třeba bude mít jiný názor..

Když někdo srovnává maturitni vysvědčení s vysokoškolským diplomem, buď neni schopen tento diplom získat, či nezná náplň studia na vysoké školy. Při psaní své diplomové práce jsem získala zaměstnaní, kdy sám potencionální zaměstnavatel čekal, až doložím úspěšné zakončení studia. A to vše bez praxe. Jakýkoliv papír o vzdělání znějící na konkrétní jméno, je v životě důležitý. Studium vysokých škol mi umožnilo konat profesi, která je zároveň i mým koníčkem a dovolím si napsat i to, že dosažené vzdělaní bylo rozhodujícím prvkem získání pracovni pozice před faktem, že v té době jsem byla maminkou malého dítěte.

arrow
profile_image
Falcon
od 8. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji racina: VŠ ti každopádně rozšíří obzory, naučíš se kriticky myslet a nehltat vše médiím, kriticky uvažovat o společnosti, o globálních problémech, udržitelnosti rozvoje naší civilizace atp.

Kromě toho se naučíš pracovat s informacemi, vyhledávat si je, analyzovat, zpracovat, psát, prezentovat, dělat výzkumy... Poznáš skvělé lidi, rozšíříš si svoji sociální síť a v budoucnu se ti i tyhle kontakty můžou hodit pro získání práce...

hezky napsáno

kromě právníků a lékařů atp. ty teď řešit nebudu, tak si myslím, že i v jiných oborech není titul zanedbatelný…jednak ho má už pomalu skoro každý, takže pokud ho nemáš z pracovního hlediska seš prostě méněcenná (nevím jak korektněji to napsat, omlouvám se) i v té administrativě chtějí titul minimálně z bakalářského (taky jsme teď hledali sekretářku a VŠ byla nutnost), v ekonomice taky…jak jinak by ses to naučila? pokud je to fakt taková ta klasická ekonomika, ne management, tak nevěřím, že po střední seš na tom znalostmi stejně jako vysokoškolák a takhle bych to mohla vyjmenovávat jedno po druhém…

dále si polož otázku, proč když má zaměstnavatel možnost výběru mezi vysokoškolákem a středoškolákem, proč by si měl vybrat jeho? Máš něco navíc, co bys mu mohla nabídnout? Na spoustu pohovorů se ani nedostateš, abys zaměstnavatele mohla přesvědčit o svých kvalitách, protože třeba požaduje VŠ a i kdybys byla sebelepší středoškolák, tak to v tu chvíli nikoho nebude zajímat.

nevím, jaká máš očekávání,třeba co se týče platu, ale kromě výjimečných případů mladí středoškoláci (tím nemyslím někoho kdo pracuje už někde 20 let a nastupoval tam úplně v jiné době) prostě opravdu berou tak 20 000 Kč hrubého maximálně…spíš ale tak 10-15 000 Kč

na druhou stranu, ani vysoká škola ti nezajistí automaticky práci a už vůbec ne dobře placenou, takhle to nechodí, ale aspoň máš něco, co ti zvýší tu pravděpodobnost, že tu práci najdeš, stejně tak jako ti můžou pomoci třeba jazyky nebo dlouholetá praxe

arrow
profile_image
tarabell
od 13. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Falcon:
Souhlasím s příspěvkem

Studium vysoké školy není o tom,že budu mít před jménem nějaký titul a dostanu super plat. Dokončením VŠ vše teprve záčíná....a absolventi SŠ a VŠ stejného oboru se absolutně nedají srovant...po SŠ jsem získala lehký základ a teprve na VŠ jsem "vyrostla" získala spoustu informací, zkušeností...

arrow
profile_image
Renule77
od 6. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na panda08: Ahoj, dovolím si reagovat. Z mých zkušeností - u většiny pozic se nejdřív dívají na ten titul, bez něho by mě/Tě ani nepozvali na pohovor. Pochopitelně je spousta lidí s titulem úplně tupých a naopak. Bohužel, v inzerátech je podmínkou VŠ vzdělání, a to už je jedním z třídících kritérií, koho pozvat a koho ne.
Já mám VŠ ekonomku, obor finance. Začínala jsem od píky s pár tisíci hrubého. Teď dělám práci, která mi maximálně vyhovuje, je dobře placená, a VŠ - nejlépe finance - byla podmínkou č. 1. Takže opravdu záleží, co chceš dělat a jaká máš očekávání.

arrow
profile_image
noninek
od 17. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Podle mě má cenu studovat, především obory, které titul vyžadují. A když už se rozhodneš věnovat minimálně 5 let studiu, bylo by fajn, abys nezastrnula jen na tom "mám titul". Mít titul je fajn, ale aby ses někam dostala musíš mít i další věci, ale titul může právě být prvním schodkem k úspěchu...
Na druhou stranu podle mě nemá cenu studovat takové ty pseudo školy, která plivou absolventy jak na běžícím pásu...

arrow
profile_image
Falcon
od 8. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

ono se k tomu dá přistupovat různě, podle toho, co chceš dělat…například : chceš být sekretářka nebo prostě nějaká administrativní pracovnice/úřednice, tak vystuduješ cokoli, klidně nějaký pseudoobor nebo něco humanitního, abys měla titul a a dalo si při tom už i pracovat (jestli ti to dá nějaké znalosti je trošičku irelevantní), za tři nebo pět let máš x let zkušeností a vysokoškolský titul navrch a můžeš se pokusit si najít něco "lepšího" i tam, kde by tě dřív ani nepozvali na pohovor, protožes nebyla vysokoškolsky vzdělaná…a nebo chceš být dobrá v něčem odborném a pak studuješ tu školu pro znalosti a titul je pro tebe až druhořadý, ano potřebuješ ho, ale zároveň potřebuješ dostat do hlavy i ty znalosti protože bez nich bys byla nahraná…takže myslím, že úplně obecně se poradit nedá, jestli studovat VŠ nebo ne…

to že škola je k ničemu podle mě většinou říkají lidi, co ji sami nemají nebo co si mysleli, že když budou mít titul tak se z nich všichni posadí na zadek a budou se předhánět v tom, aby jim nacpali miliony

Táhne mi na 30 a kdybych se měla rozhodovat jinak, možná bych na VŠ vůbec nešla.

Celý život jsem studovala a vlastně ten přínos teď je v podstatě v praxi malý a neodpovídá mému úsilí (a to dělám v oboru, který tu byl zmiňován jako "lukrativní") a na vrcholu kariéry budu až tak ve 40. Je to dlouhá cesta, vystudováním školy nic nekončí a my ženy to máme ještě o chlup komplikovanější. Věřím, že se dostanu tam, kam chci, ale trvá to dlouho a rozhodně to není sranda. Stojí mě to hodně sebekázně, odříkání, úsilí a mnohdy mě napadá, jestli to za to stojí. Někdy mám pocit, že ne. Život je dost krátký na to, aby člověk 40 let šplhal na vrchol.

Psedoškoly jsou k ničemu, na ty bych se rovnou vykašlala.

Já být asi v tvém věku a situaci, jela bych do ciziny a užila si trochu toho pohodového a mladého života, dělala třeba někde v hotelu, s dětma, v obchodu....užila se jazyky a cestovala. Pak se vrátila do ČR, do nějaké firmy, pár let pracovala a pak se vrhla na děti.

Obecně spíš teď zastávám názor, že člověk musí hlavně život prožít, mít hezké zážitky a nevěnovat čas a úsilí tam, kam to nemá smysl.Škoda, že jsem na to nepřišla dřív, svůj život bych směřovala úplně jinak.Vydělávat se samozřejmě musí, ale záleží, co člověk od života chce. Není to snadné si srovnat hodnoty, sama v tom mám občas zmatek.

Cituji proadelu: Holky, vy říkáte, že titul má teď každej druhej. Proč by si zaměstnavatel z několika lidí na výběrovým řízení měl vybrat zrovna člověka, kterej jako jedinej ze všech titul mít nebude? Samy říkáte, že titul už bude jako maturita.. Možná jo a právě proto bych se bála ho nemít, protože titul bude mít každej a ty budeš jen s maturitou..

vybere vysokoškoláka, ale nezaplatí mu o to víc... to mně vždy baví inzeráty typu:
- hledáme uklízečku, požadujeme VŠ, 2 jazyky, praxe 10 let, bla bla bla.... odměna 10.000 Kč

Všichni chtějí všechno a nabízejí kulový Přijde mi teď ten pracovní trh úplně mimo a špatně nastavený.

arrow
profile_image
Simonek12
od 6. 2. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Patty: Všichni chtějí všechno a nabízejí kulový

přesně! člověka to pak strašně demotivuje všechno za nic...

Jinak moc děkuji za Vaše názory a asi se samozřejmě budu snažit dodělat aspon Bc. když už jsem se na to dala.. Zas tak těžký to studium pro mě není, ale spíš ten pocit využitelnosti školy..

arrow
profile_image
tarabell
od 13. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Patty: Všichni chtějí všechno a nabízejí kulový Přijde mi teď ten pracovní trh úplně mimo a špatně nastavený.

V tomto máš bohužel pravdu...
Na durhou stranu stačí na takovém místě být cca rok pro získání praxe a pak se poohlížet po lépe placeném místě...

na tohle se těžko odpovídá... co od školy požaduješ? Pokud jistotu lepšího místa tak pak ne, doba, kdy bylo výhodou mít VŠ je za námi. Podstatná je teď praxe, zkušenosti a výsledky, které člověk může prezentovat. Kamarádka odstudovala na vejšce jeden semestr, díky známosti sehnala nějakou asistentskou práci... za pět let se vypracovala a bere 40 měsíčně. A má jen maturitu. Oproti tomu znám ve svém okolí dost lidí, co mají vystudované vysoké školy dvě a nedostanou se nad 15. Další kamarád si s úspěchem udělal v Praze doktorát, několik semestrů byl v americe, německu a irsku.. výsledkem je, že má jen mizerně placená místa, protože je "překvalifikovaný". Ale třeba bratr se na vejšku vykašlal a na stejné pozici teď bere o několik tisíc méně než jeho kolega, co jí dotáhnul do konce...
pokud ale chceš, aby tě škola posunula jako osobnost někam dál a koukáš i na jiné hodnoty než je finanční ohodnocení, pak ale studium na vejšce může jen máloco zastoupit. Studium na střední bylo založené na dogmatickém nastudovávání informací, ne tolik nad přemýšlením nad nimi. Jasně, asi záleží na oboru, ale pro mě je schopnost naučit se kriticky myslet, dokázat si třídit informace atp. dost klíčová. Ovšem nemyslím si, že mi nějak zásadně pomůže ve shánění práce, zejména v mém oboru...

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené