Cituji farahh: tak to ale není všude. Například my máme - společenství vlastníků. Každý má svůj byt + podíl na nemovitosti a pozemku kolem zapsaný na katastrálním úřadě.
Ale to je až v momentě, kdy se byty převádí do os. vlastnictví.Protože jinak je v katastru uveden jako vlastník vždy družstvo a ne jednotliví členové.
A já vycházím z toho, že zakladatelka mluví o družstvu.
Cituji Lusinda2: Cituji farahh: tak to ale není všude. Například my máme - společenství vlastníků. Každý má svůj byt + podíl na nemovitosti a pozemku kolem zapsaný na katastrálním úřadě. Ale to je až v momentě, kdy se byty převádí do os. vlastnictví.Protože jinak je v katastru uveden jako vlastník vždy družstvo a ne jednotliví členové.A já vycházím z toho, že zakladatelka mluví o družstvu.
A nebo je třetí možnost. Jednotlivci koupí být + podíl na společných prostorech a neprodané byty jsou dále ve vlastnictví obce (městské části).
Ne vždy se tvoří družstvo (ale to není tento případ - proto jsem se na to ptala).
A není pravda, že privatizace byla jen v 90´s. Někde probíhá stále.
Cituji Doudou: A není pravda, že privatizace byla jen v 90´s. Někde probíhá stále.
To jsem také nikdy netvrdila, psala jsem, že zakladatelky byt byl privatizovaný v 90. letech.
Nemluvím o privatizaci bytů obecně, ale přímo o případu, který popisuje zakladatelka.
Kdyby byl její byt ještě v majetku obce tak o tom určitě ví, sama přece píše o odkoupení bytu, správně spíše podílu od družstva, tudíž to bude ten případ, kdy družstvo společně odkoupí byty, které si jejich stávající nájemníci nekoupí.
Pokud by to byl případ o kterém mluví farrah, tj. konkrétní člověk koupí byt i s nájemcem, tak by to přeci neřešila s družstvem, ale přímo s konkrétním majitelem.Vycházím z toho, že zakladatelka ví, kdo je vlastníkem bytu, který obývá a komu platí nájem.A mluví o družstvu.
Snažím se jí v tomto konkr. případě poradit a ne ji poučit o všech možných formách vlastnictví, to jí v její situaci moc nepomůže.I když se obávám, že tady jí bohužel nějak zvlášť neporadí nikdo z nás.
Cituji zuzi1144: V devadesátých letech proběhla v našem domě privatizace bytů.
Cituji Lusinda2: Zakladatelky dům byl privatizován v 90-letech, takže už je to pasé.
Reaguji na Lusinda2: Dobrá. Není třeba tak dramaticky a tučně . Já se o ničem nehádám. Sama jsem psala, že to není tento případ.
Cituji farahh: Pokud máš smlouvu na neurčito a nejsou s tebou problémy - není důvod nevyhovět.
Pokud plánují větší opravy/rekonstrukce - budou také rádi
To si také myslím, že by mohlo být plus, protože byt s nájemníkem se smlouvou na dobu neurčitou bude hůře prodejný, bude-li vůbec.A peníze z koupi podílu by jim mohly pomoci i s případnou rekonstrukcí, pokud si je nerozpočítají přímo mezi sebe, tak půjdou do fondu oprav.
Proto si myslím, že určitá možnost domluvit se tak, aby to vyhovovalo oběma stranám tu je, u nás jsme právě z prodeje rekonstruovali celý dům.
Reaguji na Lusinda2: psala jsem to tak ze zkušenosti - lidi v domě běžně mluví, říkají "naše družstvo" a přitom je to společenství vlastníků.
Tak aby si zakladatelka ověřila, jak to vlastně přesně mají.
Děkuji za Vaše rady.
Ještě bych Vás ráda požádala o další radu.
V březnu bude domovní schůze, kde se bude jednat o prodeji bytů, které majitelé v privatizaci nekoupili, soukromé firmě. A mne by zajímalo, pokud náš byt koupí nějaká cizí firma, co mne čeká. Může nás vystěhovat na ulici ?
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.