Tak já to samozřejmně z velké části dělám proto, abych byla případně schopna pomoci svým blízkým. Ale rozhodně bych pomohla i na ulici, kdybych se k něčemu nachomýtla.
On člověk leckdy dokáže reagovat docela slušně - u táty jsem sice nevěděla, jak zastavit krvácení, ale dokázala jsem racionálně mluvit s dispečerkou, dokázala jsem si uvědomit, že musím jít sanitku vyhlížet neb na straně, kam přijede, nejsou zvonky, atd. A to šlo o člověka blízkého (ono je fakt drsný, když vidíš, jak krev vystříkne z nohy a vytvoří an zemi tkové ty typické kapičky. Říkám si, že u cizího je to pak "lehčí" protože tam nejsi sitově zainteresovaná. Ale zatím jsem to nezkoušela.......
Ale furt si myslím, že je lepší jednat. Dispečerka Tě povede, ví, že jsi vystresovaná a můžeš udělat chybu. Ale pořád je dle mého lepší se o pomoc pokusit než lhostejně přejít kolem......
Stejně si myslím, že když si to člověk zkusí, tak mu to pak vytane na mysli - třeba že je dobré strčit prsty do otevřené rány ze které pulzuje krev.......
Reaguji na marbee:
díky za příspěvek Zajímalo by mě, co říkáš na dotaz Nufice - může se stát, že by člověk oživoval jiného, o kterém si myslí, že nedýchá a on přitom dýchal a tím ho zabít? Nebo se ten člověk bude bránit?
Marbee, jde o tenhle dotaz :
Cituji Nufice: A co když budu v takovým šoku, že špatně stanovím, že nedýchá, provedu mu masáž srdce, která samozřejmě proběhnout neměla a ono se mu to srdce díky mě zastaví? Na to zdravotníci pak přijdou a co bude? Něco podobného jsem totiž viděla v medíích víš.
Dík za případnou odpověď
Cituji bakalářka: On člověk leckdy dokáže reagovat docela slušně
Já bych řekla, že je to i hodně o tom opravdu v jakém stavu je. Sestřenice třeba našla člověka z baráku, kterej skočil z 8 patra z okna a ten pohled byl určutě jinej než na tvého tatku. Kluk byl sjetej a hopsnul z okna, čirou náhodou do křoví, takže to neměl tak tvrdý jak na beton. A protože tyhle debilové mají štěstí a i přesto, že mu po různu lezly prej i kosti, tak žije.Celej sešroubovanej.
Cituji bakalářka: Cituji Nufice: A co když budu v takovým šoku, že špatně stanovím, že nedýchá, provedu mu masáž srdce, která samozřejmě proběhnout neměla a ono se mu to srdce díky mě zastaví? Na to zdravotníci pak přijdou a co bude? Něco podobného jsem totiž viděla v medíích víš.
Dík za případnou odpověď
No já právě "slyšela", že když srdce jede, tak mu ho masáží naopak můžeš zastavit. Ale víš jak...jedna paní povídala. Zdravotník nejsem, tak nevím.
Pokud nedýchá, tak srdce nebije. A masáží nic nezkazím. Zdravému srdci těžko způsobím poruchy rytmu. Proto nehledám puls, jak bakalářka správně píše, ale kouknu, jestli se mu zvedá hrudník. Pozor na tzv. lapavé kapří dechy - vypadá to, že dýchá (otvírá pusu), ale ve skutečnosti nedýchá.
Snadno zapamatovatelný postup je systém 3 kroků:
1.oslovení
2.bolestivý podnět
3.záklon hlavy.
Pokud po záklonu hlavy nezačně pravidelně dýchat, začínám kardiopulmonální resuscitaci=masáž a dechy 30:2. Podle současných guidelines se opravdu dýchat nemusí, stačí masáž.
Ještě důležítá věc, jak se lidi bojí, že záklonem hlavy poraní míchu, to jen když je nějaký těžký úraz, pád z výšky a podobně, ale při "normální" situaci tím záklonem zachráníte život.
Při těch těžkých úrazech se musí opatrně provést předsun dolní čelisti, což je dost těžké.
Tohle mě na kurzu taky zajímalo, že někomu spíš ublížíš, a doktor mi odpověděl, že v tu chvíli na následné postižení nesmíš myslet, ty chceš, aby ten člověk přežil.
Já jsem teda taky na medicíně a měla jsem rok volitelnou první pomoc, učil nás doktor ze záchranky a z ARA. Ty příběhy co říkal byly silné.
Je skvělé, že se laici o kurzy zajímají, nikdy nevíte co se může stát.
Jen bakalářko, na to škrtidlo pozor, nevím od koho ty tvoje kurzy jsou, ale lidi ze záchranky se na škrtidla dívají dost skepticky. Je to fakt jen v krajním případě a ještě se musí dodržet spousta důležitých věcí - např. zapsat čas, kdy to nasadím a milion dalších, aby to neskončilo amputací. Ty škrtidla z autolékárniček jsou právě dost nebezpečné.
Ale opravdu, jsi dobrá, že se ve svém volném čase věnuješ první pomoci
Reaguji na Mangogirl:
Díky, to jsem si taky říkala Jinak o tom kapřím dechu nám taky lektorka říkala - prý je to stav těsně před úplným zastavením srdce a dechu.....
Cituji Mangogirl: Jen bakalářko, na to škrtidlo pozor, nevím od koho ty tvoje kurzy jsou, ale lidi ze záchranky se na škrtidla dívají dost skepticky. Je to fakt jen v krajním případě a ještě se musí dodržet spousta důležitých věcí - např. zapsat čas, kdy to nasadím a miolion dalších, aby to neskončilo amputací. Ty škrtidla z autolékárniček jsou právě dost nebezpečné.
Lektorka kurzu přímo jezdí se záchrankou (lépe řečeno ne se sanitkou ale v lékařském autě ), dříve vedla kurzy pro červený kříž, teď se osamostatnila. Pravidla o užívání škrtidla nám právě říkala, stejně jako to, že musí být nejméně 5 cm široké (v nových autolékarničkách by již měly být správné ), právě proto jsem myslela, že už vím jak a kdy ho případně použít......
Cituji Mangogirl: Ale opravdu, jsi dobrá, že se ve svém volném čase věnuješ první pomoci
Díky Mě právě pro založení toho tématu navedl rozhovor, kdy jsme se na kurzu (účastníci i s lektorkou) shodli, že u nás kurzy první pomoci moc "neletí", a tak jsem chtěla vědět, jak to mají holky tady
Reaguji na bakalářka:
Tak teoreticky by se to stát mohlo, ale je tolik způsobů zjištění toho, jestli dotyčný dýchá, že tohle by se opravdu stát nemělo, ale masáží v nesprávné době se opravdu dá rozhodit srdeční rytmus.
Existuje taková zjednodušená tabulka, pokusím se o její interpretaci.
1) Postižený je v bezvědomí?
NE: Zjistíme zda se jedná o poranění, kontrola pulzu, krevního tlaku, dýchání
ANO: a)reaguje na podnět? dýchá? -pokud ano, snažíme se ho probrat, zavoláme sanitku, popřípadě uložíme do stabilizované polohy
nereaguje ani na silný podnět, zjevně nedýchá?-zaúkolujeme někoho ať zavolá ZS, začneme s masáží srdce
Ono holky, když někdo upadne do bezvědomí a je vidět, že fakt nejde probrat, tak je lepší s tou masáží začít, protože tam může jít o zástavu.
Masáž u dospělého 100krát za minutu (umělé dýchání nedoporučuju, proto nepíšu frekvenci s ním)
Naopak u malých dětí je nejčastějším důvodem zástavy a kolapsu cizí těleso v dýchacích cestách, takže dítě nejprve prodechneme (2 vdechy) a pak 15x zmáčkneme hrudník. Frekvence 2:15, opakujeme do příjezdu záchranné služby.
Marbee, nově i pro děti je 30. A s tím rozhozením rytmu, co doktor to názor, ale kdyby dělal masáž laik, tak sotva zmáčkne ten hrudník úplně správně a pokaždé. Proto si myslím, že rytmus nerozhodí. My jsme v simulaci zkoušeli KPR na andule s měřákem, masírovat sám 15 min /jako ten maximální dojezdový čas/ a můžu ti říct, že tak v půlce jsem měla dost.
Bakalářko, tak to je skvělé, že je od záchranky a beru své škrtidlové poučování zpět
Ale je pravda, že se lidi prostě bojí cokoliv udělat. Já jsem chodila z kurzu plná dojmů, měli jsme to i se simulacemi a nácviky, ne jen mačkání anduly. A když jsem to vyprávěla rodičům, vždycky řekli, že by se to báli udělat.
Reaguji na Mangogirl:
Ty děti mi říkala zrovna před 14 dny holčina ze záchranky, tak to si asi čert vybere. Právě mě zajímalo, jestli to měnili nebo ne a ona mi řekla, že jí těch 30 u malého dítěte prostě přijde moc a prý ji i straší kolegové říkají, že těch 30 tu už bylo a že to podle nich bylo málo efektivní....Prodávám jak jsem koupila ve škole a od těhle lidí
Právě, každý si myslí něco jiného, a ubohej student se v tom má vyznat
Já jsem jednou byla na přednášce pro doktory ze záchranek a ti se tam normálně zhádali, kudy je lepší jet do Motola, takže asi tak
Cituji Mangogirl: Já jsem chodila z kurzu plná dojmů, měli jsme to i se simulacemi a nácviky, ne jen mačkání anduly.
My právě zítra máme praktické nacvičování v modelových situacích s nafingovanýma zraněníma a tak tak jsem na to zvědavá. Ale dnes mi ten kurz přišel fakt záživnou formou, těch 6 hodin uběhlo jak voda......
Jinak nám taky říkala 30:2 i u dětí (ale je to laická pomoc, asi hlavně aby se nám to nepletlo a dlouho jsme nepřemýšleli jak a u koho to má být.....Vím, že dřív se poměry lišili i dle počtu zachránců ) a u novorozenců (do 4 týdnů) nám říkala 3:1 (po 5 úvodních vdechách). Ale tedy když nám to ukazovala na miminkovské andule, tak to tempo bylo vražedné (u novorozence), nedovedu si představit, že bych to dala......Jinak ona říkala, že si zkoušela, jak dlouho zvládne "oživovat" andulu v tom poměru 30:2 a prý cca 45 minut.......
Cituji bakalářka: nám říkala 3:1 (po 5 úvodních vdechách). Ale tedy když nám to ukazovala na miminkovské andule, tak to tempo bylo vražedné (u novorozence), nedovedu si představit, že bych to dala......
jj, tak to je a neboj, dala bys to.. Já to zkoušela cca 10 minut a dalo se to. Těžší je obejmout miminku pusu i nosík, jim se dýchá do obojího, nic se nezacpává. Asi mám malou pusu.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.