Myslíte si,že stačí aspoň částečně rekvalifikační kurzy místo vysoké školy?Jsem na oboru prodavač a výrobce lahůdek a letos končím a neříkám,že mě nebaví tato práce,ta komunikace s lidmy a tak,protože na místech kde mám praxi děláme mnohem víc než že bysme jen byli za kasou a doplňovali zboží.Praxi míváme v Intersparu,v bistrech,papírnictví,lahůdkárnách,cukrárnách..ale už teď vím,že jsem měla v devítce poslechnout všechny co se mě snažili od tohoto povolání odradit ne proto,že by bylo méněcenné,ale vycházela jsem s vyznamenáním tak že jsem měla jít zrovna někde na 4letý obor s maturitou viz ta obchodka třeba..Měla jsem jít spíše na něco s ekonomikou nebo něco podobného,protože teď zjišťuji,že by mě to bavilo víc..Na nějakou ekonomku,obchodku,obchodníka..V září bych pak ráda nastoupila na nástavbu,ale vysokou bych už asi nezvládla..Chtěla bych pracovat třeba v obchodě,ale na jiné pozici ne jen někde za kasou,ale dělat nějakou asistentku,personalistiku,účetní,ekonomku..myslíte ,že by mi pak místo vysoké stačili si dodělat jen nějaké kurzy?Protože na některé pozice chtějí s vysokoškolským vzděláním..
Jak jste to měli vy?Jste tím,čím jste se vyučili nebo úplně něčím jiným?A jak jste postupně dosahovali toho,že jste tam,kde jste chtěli být?

arrow
profile_image
Lilliana
od 13. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji hafatko: Myslíte si,že stačí aspoň částečně rekvalifikační kurzy místo vysoké školy?

Myslím, že v dnešní době nestačí, i přesto, že vyjímky potvrzují pravidlo. Každý je individuální a umí se prosadit jinak. A jaký rekvalifikační kurz myslíš?

Cituji hafatko: dělat nějakou asistentku,personalistiku,účetní,ekonomku..

na takové pozice často požadují SŠ bez vyučení, holek z obchodek, ekonomek apod. je hafo, ale nechci Tě strašit

arrow
profile_image
Fatouma
od 20. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

A co si udělat nějaký kurs ČJ, pro začátek?

arrow
profile_image
Chudobka
od 6. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

hafatko

Cituji Lilliana: holek z obchodek, ekonomek apod. je hafo

Ty máš ale dle mého názoru výhodu praxe. Pro začátek by asi nějaký rekvalifikační kurz stačil, ale podle mých zkušeností, v Čechách se na tituly dívá dost, takže nějaký titul (alespoň Bc. pro začátek )by ti to určitě ulehčil.

Jestli tě baví ekonomika a netlačí tě nedostatek financí nebo času (tj. nemusíš se úplně sama živit a máš na studium čas), zkusila bych být tebou - jak už psala Chudobka - vystudovat školu, kde dostaneš titul.
Myslím, že to v životopise vypadá lépe a asi bys měla víc možností si pozice vybírat.

hafatko
Já měla jako střední obchodku a můžu říct, že ti ze třídy, kteří nešli už studovat dál, tak si živí různě (př. jen pro pestrost uvedu zaměstnání některých- číšnice, stolař, nehtařka a hodně těch, co si udělali výšku, tak dělá účetní, sekretářky, asistentky, prostě zaměstnání, která by klidně zvládali lidé se střední či rekvalifikačním kurzem. V dnešní době je u nás přeekonomováno, být tebou, tak si udělám nějaký rekvalifikační kurz nebo Bc. v nějakém jiném, než ekonomickém oboru.

arrow
profile_image
eerie
od 25. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jenže na druhou stranu nedá se současný stav, kdy je ekonomika v recesi brát jako něco směrodatného. Vzdělání budeš uplatňovat a prezentovat se jím před potencionálním zaměstnavatelem i za 20, 30 let a nikdo skutečně nevidí až tak dopředu, aby byl schopen posoudit co se bude požadovat. Za předpokladu, ale že se nadále budeme přibližovat Západu bude alespoň nejnižší VŠ vzdělání standardem. Kurzy určitě nejsou od věci a pokud je člověk dostatečně průbojný, může s nimi leccos vykompenzovat, na druhou stranu moc se na to nedá spoléhat. Myslím, že rozumným kompromisem by byla alespoň VOŠ, ta investice se podle mě vyplatí-

arrow
profile_image
way
od 19. 7. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já bych chtěla předem říct, že si myslím, že VŠ nikomu nedává patent na rozum. Znám lidi s VŠ, kteří jsou naprosto nepoužitelní a naopak lidi bez VŠ, kteří jsou schopní...

Po maturitě jsem šla pracovat a nemám pocit, že by mi VŠ nějak zásadně chyběla. Před rokem jsem sice začala studovat na VŠ řizení lidských zdrojů, ale spíš proto, abych si rozšířila obzory. Ona ta VŠ není všechno. A hlavně se člověk na VŠ dozví spoustu teorie, která je často v rozporu s praxí...

Jako personalistu mě při náboru zaměstnanců zajímá především to, co kandidát umí, vzdělání je až potom.

Cituji Jaana: taky jsem si všimla, že práce pro vysokoškoláky moc není, stačí se podívat na stránky úřadu.

To bych ani neřekla, stačí se podívat na stránky stránky statistického úřadu, jaká skupina je dlouhodobě nezaměstnaná, třeba tady
http://www.czso.cz/csu/2009edicniplan.nsf/t/9F0045 4EA5/$File/31150953.pdf
Nyní ještě naplno doznívají důsledky ekonomické krize, takže volná místa moc nejsou, firmy se většinou vzpamatovávají z recese. Touto problematikou ovšem zdaleka nejsou postiženi jen vysokoškoláci, ti z tohoto vyjdou ještě relativně nejlépe...

Moje zkušenost:
VŠ studuju proto, abych sama sobě něco dokázala, že jsem chytrá, že něco zvládnu, prostě mi to dodává sebevědomí. Nejde jen o titul, naučíš se vycházet s lidmi, s autoritami, pracovat s literaturou, dodržovat termíny, poznáš nové, inteligentní lidi a vybuduješ si s nimi přátelství. Taky získáš pocit, že máš na víc, než jen dělat prodavačku, proč bys třeba nemohla mít jednou vlastní obchod?
Na tomto servru řeší spousta holek kraviny typu malý prsa a většinou je to proto, že mají malé sebevědomí. Podle se s tím lze poprat i jinak než změnou vzhledu

Cituji Jaana: že nejmíň pracovních míst je pro vysokoškoláky. Já jsem právě

Je dobré vidět celou věc v souvislostech, míst je možná nejméně, ale procento vysokoškoláků v ČR ve věkové kategorii 25-64 let je něco okolo 5 %. Takže je jasné, že pokud to bereš pouze podle počtu pracovních míst, není tvé hodnocení příliš správné...
Ale mě tedy baví, jak v každé diskuzi ohledně VŠ se určitá skupina diskutujících trumfuje v příkladech, jak se mají lidé bez VŠ dobře a ti s VŠ jsou na tom v podstatě špatně . Samozřejmě, ale tohle vše jsou jen výjimky, z praxe jasně vyplývá, že kvalita pracovní síly silně souvisí s úrovní dosaženého vzdělání.

arrow
profile_image
lumpik
od 14. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

hafatko
Ahojky, jsem vyučená aranžérka ( nikdy jsem ji nedělala), i přes to, že mě to moc bavilo, ale bohužel práce málo a jet sama na sebe si netroufám. Ale teď si dodělávám maturitu a rozhodně chi zkusit i VŠ, jelikož jsem tupá na matiku tak se koukám po nějakých humanitních katedráchNevím jestli to zvládnu rovnou, ale každopádně mám v plánu si jí dodělat. Pro sebe, abych věděla, že když budu chtít dělat lepší práci, tak budu moctAle rozhodně nemám mindrák z toho, že ji zatím nemám. Pořád doufám, že jednou bude, sice nemám v plánu víc jak bc, ale i tak posun.Hlavně pro mě samotnou. Pokavaď nemáš děti jdi do toho rovnou. Mě už se to s těma prckama kombinuje hůř a obdivuju všechny, které si VŠ dodělávají při malých dětech.

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

hafatko
Myslím si že vzdělání je výhodou ale není podmínkou. Moje teta se vypracovala z obyčejné řadové prodavačky na vedoucí prodejny (dělá v jednom z největších řetězců obchodů s elektronikou) a až teprve potom si v 35 dodělávala maturitu (byla jen vyučená). Sama si za asistentky dost často vybírala talentované, loajální a pracovité holky přímo z prodeje a teprve potom nějak řešili doplňování si studia. Dělala jsem u ní 4 roky brigádu na dvou prodejnách a na obou si nadějnou hoku z kasy vzala jako asistentku. Rozhodně bych být Tebou začala tou nástvabou a pak se uvidí . Studuju sice vysokou ale nejsem zastánc toho aby musel mít každý titul. Ke všemu není zapotřebí VŠ tak proč se stresovat když na to nemám buňky? Až si naše společnost uvědomí, že důležitější je co ten člověk umí a ne titul před jménem tak se takovým jako jsi Ty jistě uleví. Každopádně přeju hodně štěstí

Cituji Jaana: Přitom jde na výšku snad 85% lidí.

To platí maximálně tak na gymnáziích, pokud vím tak u nás je naopak vysokoškoláků procentuelně mnohem méně než v západní evropě......

Cituji Jaana: Jazyky jsou užitečný, ale třeba matika mě nikdy nebavila a čj taky ne, to nemá do života smysl takové předměty.

Nevim ale matematika je v životě dost důležitá (třeba taková procenta, umět si spočítat kolik přeplatím na splátkách navíc na úrocích, atd.), stejně tak čeština - přece jenom je to rodný jazyk který bychom měli všichni ovládat na určité úrovni
AdaZBrna
Naprosto s Tebou souhlasím, pro mě je třeba titul z VŠ spíš takový bonus. K tomu co chci dělat prostě VŠ potřebuji a tak studuju a ještě nějakou dobu budu.

bakalářka
já neříkám,že na vysokou nemám buňky..zatím na vysvědčení mám jedničky,občas dvojky,ale učení mě moc nebaví a ta vysoká co slyším je už hodně náročná a být celý den někde na přednáškách a žít jenom školou..nevím no..když jste na nástavbě pořád máte čas i na své koníčky,i když míň,ale na té vysoké jak se nebudete denně učit což nejsem zvyklá tak tam asi dlouho nevydržíte..
v tomhle obdivuju naši sousedku,která letos končí poslední rok výšky,učí se denně až do ranních hodin a horší jak 3ku na výšce neměla..
a zas tu jde i o to,zda by mě ta výška k prodavačce a nástavbě vůbec byla k něčemu dobrá..

já se právě bojím toho,že bez vyššího titulu to budu mít hodně těžké se někdy lépe prosadit..přitom by mě bavilo dělat třeba i v tom obchodě,ale mít pod sebou asp nějaké lidi..třeba bych měla nějaký úsek a k tomu pár lidí pode mnou..nechci pouze doplňovat zboží,běham sem a tam a ještě dostávat vynadané,že nestíhám,svačina nebude až to dodělám atd.
nevím,které povolání bych mohla dělat třeba místo účetní atd.co by mě tak ještě bavilo..nějaká administrativa..netuším..

třeba mi i vadí,že na učňáku jsou lidé,kteří tak tak prolézají,ale ty učitelky jim jsou schopné učivo opakovat i týden,když to nechápou a pak máme hrozný skluz...vůbec mezi sebou nekonverzujeme,pouze píšeme písemky na slovíčka,fráze a překládáme a čteme články..takže kdyby někde po mě v práci chtěli znalost aj tak vlastně naco mi budou slovíčka,když neumím vůbec plynule konverzovat...

pinky
a jaký jiný obor bys teda doporučovala na ten rekvalifikační kurz?

Cituji hafatko: i když míň,ale na té vysoké jak se nebudete denně učit což nejsem zvyklá tak tam asi dlouho nevydržíte..
v tomhle obdivuju naši sousedku,která letos končí poslední rok výšky,učí se denně až do ranních hodin a horší jak 3ku na výšce neměla..

Prosím tě a co studuje za školu ? Na většině VŠ se učíš pouze na zkouškové...To už by jsi musela dělat minimálně dvě školy, abys neměla čas na své koníčky...Spousta studentů ke škole ještě pracuje...

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené