imoen
Také jak jsem slyšela poprvé věcné břemeno, tak jsem kroutila hlavou že do toho nejdu. Ale pak nám právě právník poradil, že kdyby se s námi cokoliv stalo a měli bychom o dům přijít, tak už je to těžší. Dejme tomu kdyby na nás byla uvalená exekuce, tak by nám mohla dům v klidu vzít. Tím, že je tam věcné břemeno, tak by to tak snadné nebylo a už by se muselo vyjednávat a je zde šance, že bychom o dům v závěru vůbec nepřišli. Když jsem nad tím tak přemýšlela, dala jsem ji zapravdu. Vysvětlila nám, že není problém kdykoliv přijít a věcné břemeno zrušit, pokud by s tím obě strany souhlasili. Věcné břemeno jsme tam dali otci přítele.
Normálně to u notáře necháš zapat do smlouvy. Kupovali jsme byt, nechali jsme do smlouvy napsat, že majitelé jsme dva - každému patří polovina, hypotéku má na sebe Marek a v případě, že by se komukoli z nás dvou něco stalo, tak tu polovinu dostane dcera. Určitě by šlo napsat i to, že v případě nějakého neštěstí, by dědil jen partner,ne? Pokud to je napsané a potvrzené od notáře, tak to bude platit...
PetraZ
Není to zase tolik běhání, my byli 2x u notáře a to bylo všechno. Zaplatili jsme mu a on se staral. I třeba papíry na katastr nám tam donesl, my jsme si k němu jen přišli pro už potvrzené zápisy v katastru...
Já si myslím, že je lepší nechat si tu část napsat na sebe. Kde pak kdo případně někdy bude dokazovat, že ten druhý přispěl finančně. A závěť, ta se dá kdykoli změnit, o tom se ten druhý ani třeba nedozví.
Cituji Verča11: Pokud to je napsané a potvrzené od notáře, tak to bude platit...
Notář potvrdí cokoli.
Napsat dům jen na jednoho - nepřijde mi to jako dobré řešení. Pokud se pořizuje z peněz obou, nechápu, proč psaný jen na jednoho? Pokud by se ti dva rozešli, jak donutí ten, co to na něj psané není, toho, na kterého to psané je, aby ho vyplatil?
Cituji Natalya: Já si myslím, že je lepší nechat si tu část napsat na sebe.
jak to myslíš? nejde si koupit jen polovinu domu...
Cituji Verča11: Určitě by šlo napsat i to, že v případě nějakého neštěstí, by dědil jen partner,ne?
o tom jsme tu přece popsali asi jednu stranu, stačí číst...
Cituji imoen: jak to myslíš? nejde si koupit jen polovinu domu...
Jj, samozřejmě jako spoluvlastník
Natalya
tak to jo ...taky bych si koupila dům do spoluvlastnictví, a ne jen jednomu...protože láska je vždycky jako trám a za pět let už to není, co bývávalo...a najednou jsi bez přítele i bez domu. v advokátní kanceláři pracoval otec, a pracuje tam asi pět našich známých, takže opravdu vím, o čem mluvím. riziko je docela velké. a když jsem tam byla na praxi, chodilo tam plakat hodně lidí, že nemají kde bydlet, nebo případně nemají z čeho splácet hypotéku, protože je jejich polovička jaksi opustila.
nemyslím, že smluvně a podílově vyřešit majetkové vztahy je projev nedůvěry. jen prostě nikdo nevidí do budoucna.
Cituji imoen: nemyslím, že smluvně a podílově vyřešit majetkové vztahy je projev nedůvěry
Souhlasím. Zvlášť když člověk slyší, jak se různě mohou vyvinout vztahy. Bohužel nemovitosti a bydlení nejsou rohlíky či auta.
PetraZ
Platili jsme asi 15.000
Natalya
Tak my to sepsali jako součást předmanželské smlouvy, takže ano, nám to prostě platit bude.
Chtěli jsme, abychom tam byli oba doma a proto jsme to udělali půl na půl. Pokud bychom se rozcházeli, tak máme napsáno, že partner by přepsal svou polovinu bytu na Aničku (dcera) a tím by bylo vyřešeno. Vzhledem k platu se vzává nároků na jakékoli finanční vyrovnání.
Takže podle mně notář potvrdí to, na čem se partneři dohodli a v případě rozchodu jsou oba ušetření trapných scén o majetek.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.