Ahojte, chceme s přítelem koupit domek, ale potřebovala bych znát dvě věci: za prvé, jestli můžeme do kupní smlouvy zanést, že jsme kupci oba dva, nebo jak se v takovém případě má postupovat a za druhé jak to udělat, kdyby se náhodou jednomu nebo druhému něco stalo, tak aby barák popřípadě zůstal mě nebo jemu. A nebyli tam případně jiní dědicové (třeba kvůli nepřekonatelným problémům v rodině.) Nechceme se brát narychlo, tak bysme potřebovali vědět, jak to ošetřit.
PetraZ
myslíš jako že ty bys byla majitelem 1/2 domu a přítel také 1/2 domu?
Spolumajitelství je nejhorší forma majetku, která existuje. Snad ti poradí nějaká místní právnička, ale já bych to řešila jedině -jeden peníze a druhý dům.
my jsme totiž řešili něco podobného. Nejsme manželé, takže jsme to probrali kolem a kolem a dohodli se, že bude lepší, aby dům měl jen jednoho majitele. Vlastně jsme to vyřešili přesně jako
Cituji tronela: já bych to řešila jedině -jeden peníze a druhý dům
.
lucinkaf
a jak to máte právně ošetřený, to kdyby něco tak jeden vyplatíte druhého? Ale pak je problém s tím dědictvím, kdyby se něco stalo, protože ten druhý partner by ten dům nezdědil.
myslím, že ho můžete koupit jako podíloví spoluvlastníci, a dědictví (rovnou, na nic nečekat, nikdy nevíš, co se stane) ošetřit závětí - tedy že dům odkazujete sobě navzájem. nicméně tronela má pravdu, není nic horšího než spoluvlastnění nemovitostí zejména pokud není vyřešeno dědění. pak se může stát, že nemovitost vlastní několik desítek spolumajitelů a nic s tím nenaděláš, jen jsou s tím maximální problémy.
lucinkaf
jo to chápu, ale my spíš řešíme to,jak to bude pojištěné v případě, že by se jednomu nebo druhému něco stalo, tak ten co by mu zůstal barák by se o něj musel dělit třeba s dědicema.
Chceme to mít všechno ošetřené, nenechávat nic náhodě.
my jsme to udělali tak, že majitelem je přítel. Jelikož děti nemáme, tak kdyby se cokoliv stalo, za normálních okolností by dědili rodiče. Takže jsme to vyřešili závětí, je to sice krapet tvrdé slovo, ale jen tak máme jistotu, co s tím bude. Jinak pokud by PetraZ trvala na dvou majitelech a k tomu tu závěť, tak asi není od věci schovávat si veškeré účtenky nákupů spojených s novým domem. Když se naši známí rozváděli, tak jim bylo vysvětleno, že kdyby se nedohodli a šlo to k soudu, kontrolovali by se jim mimo jiné účty a prý by bylo nejlepší, kdyby našli účtenky. To už sice nevím přesně proč, ale tenkrát se jednalo o rozdělení společného domu, kdy každý z nich vlastnil jednu polovinu. Nakonec to k soudu nešlo a dohodli se, že on ji vyplatil.
No jo jenže ani závětí nemůžeš vyškrtnout některé dědice.
imoen
A to podílové vlastnictví je to, že má každý půlku?
lucinkaf
jenže oni nejsou manželé, takže si účtenky schovávat nemusí (šlo nejspíš o vypořádání společného jmění manželů, kde se různě započítávají hodnoty vložneé do spoluvalstnictví).
pokud by se pohádali za života, tak se spoluvlastnictví ruší buď tak, že se nějak dohodnou a soud jim to schválí, nebo se nedohodnou a dům jim rozdělí soud: buď nařídí prodej a rozdělí výtěžek, nebo dům koupí jeden a druhého vyplatí. pokud jeden z nich umře, dům bez dalšího zdědí druhý, budou-li mít dobrou a platnou závěť.
spousta věcí o spoluvlastnictví je tady http://www.pravnik.cz/forum/topic/890/spoluvlastni ctvi.html a mimo jiné jsou tam i další problematiky, stojí za to si to přečíst, kolikrát je to moc hezky vysvětlené.
Nunu
Tak teď budu mít asi blbou otázku, ale ty si nemůžeš napsat závěť podle sebe? to jest že si určíš dědice? Já se v těchto věcech vůbec neorientuju.
Cituji Nunu: No jo jenže ani závětí nemůžeš vyškrtnout některé dědice.
co to je za hloupost? myslíš neopominutelné dědice, kteří musí dostat podíl i když nejsou uvedeni v závěti? to jsou jen děti- zatím žádné nemají, a myslím, že jim nebude vadit, pokud dům připadne jejich dětem. každopádně potom by to chtělo opět nějak vyřešit dědění (ale myslím, že se mezitím vezmou a dům se stane součástí společného jmění manželů, a bude to ok)
podílové spoluvlastnictví znamená, že buď má každý podíl, na kterém se dohodli (třeba v kupní smlouvě) a pokud se nijak nedohodli, tak jsou jejich podíly stejné.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.