Já měla 89 a nestačilo to tenkrát (tušim že to bylo třeba na politologii fsv uk)... Ale ono se zomi mění podle počtu zájemců, ne ?
Cituji truksajda: Ale ono se zomi mění podle počtu zájemců, ne ?
No někde jsem četla, že není dán pevný percentil, že se vždy udělá průměr dle výsledků uchazečů a potom berou ty nadprůměrné, nebo tak nějak...
Cituji TerezVv: není dán pevný percentil, že se vždy udělá průměr dle výsledků uchazečů a potom berou ty nadprůměrné, nebo tak nějak...
Spíš, že se udělá "pořadovník" od nejlepšího po nejslabšího, a pak prostě fakulta veme takový počet, kolik má míst?
Tím se vytvoří "hranice pro přijetí".
Cituji lulamae: Spíš, že se udělá "pořadovník" od nejlepšího po nejslabšího, a pak prostě fakulta veme takový počet, kolik má míst?
To si taky myslím, zvlášť, když univerzita dostává peníze podle počtu studentů...
Cituji lulamae: Spíš, že se udělá "pořadovník" od nejlepšího po nejslabšího, a pak prostě fakulta veme takový počet, kolik má míst?
Tím se vytvoří "hranice pro přijetí".
Cituji Misy: To si taky myslím, zvlášť, když univerzita dostává peníze podle počtu studentů...
Tím lépe
Reaguji na Majerkat:
Tak to bylo na právnických zhruba před 5ti a více lety, teď stačí z obou kolem 90ti
Percentil záleží nejen na oboru, ale i na škole.
Třeba na FSV UK je nejnižší percentil na českoněmecký studia, tam by ses dostala:
http://www.fsv.cuni.cz/FSVTEMP-834.html
Jinak na regionální školy bývají ty percentily vcelku nízké. Na regionální ekonomky (např. Ústí - UJEP, Liberec -TUL, České B.- JU, SU- OPF a Zlín atd.) se lze bez problémů dostat na každou z nich s percentilem okolo 50.
Na Slezskou pak např. berou všechny (99 % zájemců)- dostali se tam i lidi s percentilem pod 10.
Dcera známé se dostala do Pardubic s percentilem pod 20 atd.
Nejvyšší percentily mají z ekonomek momentálně asi NF VŠE a IES UK..., na NF šel minulej rok ten percentil dost dolů - na 70 (oproti např. roku roku 2009 a 2010, kdy byl 80), asi díky "extrempore" jejich děkana v médiích.
Na IES UK se drží na 80 (ale dříve byl taky občas pod 80-pamatuji si, že před více než pěti lety asi 77).
Na druhou stranu, studium na těchto (NF VŠE a IES FSV UK) školách není taková "dávačka" jako studium většiny oborů na FSV UK (např. obor mediální studia je až trapně snadný).
K těm právům..., na přijetí na UK stačí dnes souhr. percentil okolo 170..., tedy cca 85 v OSP (OSP násoběj 1,25), v minulosti však dávali až 30 bodů bonifikace za jazyky a maturitu-mám tam bratránka, tak vím. V tom případě (pokud to tak ještě je) by ti stačil percentil 170-30 = 140, tedy nějakých 70 v OSP. (pakliže bys dala víc v ZSV, který se násoběj 0,75)
Na PF MU je nejtěžší se dostat, tam berou stabilně od percentilu okolo 90 v TSP, přičemž tam nezohledňují žádné bonifikace.
No a na PF UPOL brali v minulým roce přes odvolání prej i lidi s percentilem 120, tedy 60 v OSP (poměr ZSV a OSP 1:1)
Na ZČU na práva berou každého trolla - ale tam už se dnes nikdo při smyslech nehlásí.
Cestou na práva je i nultý ročník, tam ti ted třeba na UK stačí nějakých 130 bodů, půleně tedy 65 v OSP. Nicméně z nulátku vyhoděj víc než polovinu (nemožnost opakovat zkoušky v září), takže to pro tebe může být ztráta peněz i času. Nulták na UK totiž stojí 48 tisíc.
...
Neodpustím si dovětek.
Vy jste fakt blbý, děcka, bratránek není génius a ZSV dal kdysi taky na 92 (OSP na 94). Ale to je asi tím, že dnes se na VŠ už fakt hlásí každej druhej učen, i když mu třeba nedocvakne, že bez pseudovysoké by si vydělal víc. (Za "pseudovysoké" považuji všechny soukromé VŠ = to jsou vysloveně zaplacené tituly (nabráni všichni a studium jak pro opice), viz. UJAK, MUP, VŠFS, VŠO, VŠH a další.) + některé veřejné regionální školy- např. VŠTEČB, ale našlo by se jich více.
Reaguji na Ekonomka:
No neřekla bych, že na PF MU je nejtěžší se dostat. Sice to chce vyšší percentil, ale stačí ti kolikrát polovina otázek a máš 95 perc. Osobně mi scio testy přijdou náročnější. A zase bych netvrdila, že ten kdo má percentil nižší, je blbý. Třeba to tvému bratránkovi prostě sedne, ikdyž není "génius". Znám spoustu chytrých lidí (premianti na gymplu), co mají s těmihle testy problém. Ale taky si myslím, že se to dá natrénovat.
Reaguji na mentuhotep7: Zas tak dopodrobna jsem nad tím neuvažovala, souhlasím ale s tím, že percentil v TSP nemusí být tak úplně srovnatelný s tím v OSP.
K těm otázkám..., to je dáno asi tím, že TSP jsou oproti OSP těžší.
Samozřejmě - někomu může víc sednout TSP, někomu zase OSP.
Taky znám premianty na gymplu - asi si pletete IQ s větší ochotou se učit. Spousta premiantů na gymplu to má spíš zásluhou učitelů - podlézáním či delší dobou šprtání na zkoušky.
Aneb pokud je někdo chytřejší (má větší rozhled, je sečtělejší) než vy = nemusí být ještě nutně i inteligentnější.
A TSP i OSP souvisejí i s IQ. Pokud má někdo vysloveně nízký percentil, tak prostě nejspíš není příliš inteligentní. Ale tady se počítá s tím, že si ty testy natrénujete (aby to bylo srovnatelné). Pokud se na to dotyčnej podívá, tak nemůže tvrdit, že výsledek 20 nic neznamená, prostě má nejspíš "IQ tykve" a známky spíše vydřené (více hodininami učení + vlezdoprdelstvím - oblíbenec učitelů...)
Známky na gymplech nebývají mnohdy příliš objektivní (dost se nadržuje třeba i holkám, bo jsou pečlivější, i když jim to třeba nemusí tak pálit)...
Jinak to, že to koreluje s IQ, to vám dokážu jednoduše - jak je možný, že největší průměrný percentily maj z OSP gymnazisti, hmm?
Před pár lety jsem viděla nějakou analýzu, vypadalo to zhruba nějak takto:
Průměrnej gymnazista měl z OSP okolo 65, člověk z odborný školy s maturitou okolo 50 a z odbornýho učnáku okolo 35.
Lidi z gymplů jsou sice chytřejší, ale OSP nejsou o znalostech, ale pouze o tom, jak to komu pálí a gymplákům to pálí (očekávaně) nejvíc, jsou tedy nejen chytřejší co do znalostí (tady i ti vaši premianti), ale i inteligentnější.
Snad je to srozumitelné...
Cituji Ekonomka: Lidi z gymplů jsou sice chytřejší, ale OSP nejsou o znalostech, ale pouze o tom, jak to komu pálí a gymplákům to pálí (očekávaně) nejvíc, jsou tedy nejen chytřejší co do znalostí (tady i ti vaši premianti), ale i inteligentnější.
No tak tedy nevím jak jinde, ale třeba ve třech městech, mezi kterými neustále koluji, jsou gymnazisté naprosto průměrní studenti, a celkově se mi zdá považovat gymnázia za nějakou "lepší školu" naivní. Dle mě jsou teď hodně kvalitní průmyslovky.
Reaguji na TerezVv:
Nesouhlasím, je potřeba neplést si pojmy s dojmy.
Ekonomie mě naučila pozitivnímu myšlení - ničí dojmy mě nezajímají, pouze data (to, co se dá ověřit, verifikovat).
A podle dat jsou gymnazisté lepší studenti, stačí se podívat na výsledky maturit.
Ale v dnešní době jdou na průmyslovky a OA už i lidé, kteří by dříve byli rádi za učnovský obor, tím pádem i na gymnázium se dnes dostanou kousky, které by měly být spíše na nějaké odborné škole.
Ale data jsou data, jen ty nám podávají objektivní obrázek o situaci. A vychází to prostě tak, že gymazisté jsou v průměru nejlepší.
Cituji Ekonomka: Před pár lety jsem viděla nějakou analýzu, vypadalo to zhruba nějak takto:
Průměrnej gymnazista měl z OSP okolo 65, člověk z odborný školy s maturitou okolo 50 a z odbornýho učnáku okolo 35.
Cituji Ekonomka: Ale data jsou data, jen ty nám podávají objektivní obrázek o situaci. A vychází to prostě tak, že gymazisté jsou v průměru nejlepší.
Jo, byli, o to se nepřu, ale myslím že momentálně jsou na stejné úrovni jako každý jiný student na jiné střední škole.
Reaguji na TerezVv:
Tak každý si může myslet, co uzná za vhodné. Za to vás nikdo trestat nebude. Ale pravda je někde jinde. Když dnes nedá na SOU + SOŠ skoro polovina lidí ani tu lehkou verzi maturity, tak "asi" nemůžou být srovnatelní (lepší už ani omylem) než gymnazisté, kteří u maturity propadli jen v 1 až 2 % případů.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.