Cituji Evulous: Jestli klienti chodí sami, nebo si klienty musím hledat?
rozhodne, ak by si vyštudovala, absolvovala povinnú prax advokátskeho koncipienta, zložila skúšky a následne sa stala advokátkou, tak klienti za tebou sami chodiť nebudú, s klientmi je to ťažké, dobrí klienti sú rozchytaní a aby si sa k takemu dostala potrebuješ známosti. exekútorom/notárom/sudcom sa tiež bez peňazí a známosti nestaneš. takže ostáva uplatnenie v rámci právnej sféry - podnikový právnik (čo môže byť veľmi slušná práca aj čo sa týka zárobku, no väčšinou sa vyžaduje už nejaká prax, ktorú však môžeš získať ako advokátsky koncipient, čo však väčšinou znamená veľa roboty za málo peňazí) alebo sa uplatníš v rámci štátnej správy. Inak deň vyzerá asi tak: behanie po súdoch, úradoch, rokovania s klientmi, písanie rôznych podaní, zmlúv, právny audit...
Cituji Evulous: Když vystuduju 5 let, tak co potom?
Tak jsi právník. Můžeš jít bez dalšího dělat do nějaké společnosti nebo do tzv. in-house = zabýváš se povětšinou úzkoou agendou jen té společnosti + obvykle řešíš i pracovní právo v ramci společnosti (smlouvy, výpovědi, mateřské). Můžeš se také zapsat jako advokátní koncipient (pov. 3 roky praxe) = "čekatel na advokáta", pak složíš advokátní ZK a jsi samostatný advokát. Nebo můžeš být exekutorský koncipient nebo notářský koncipient (notáři mají 5 let praxe). Dále můžeš do státní správy (ministerstva, kraje) nebo na soud jako asistent soudce (pov.3 roky praxe a pak justiční zkoušky a můžeš se stát soudcem) nebo na státní zastupitelství, tam ale nevím, jak to funguje.
Cituji Evulous: Musím se nechat zaměstnat v advokátní kanceláři kvůli praxi?
Když dokončíš školu a chceš jít do advokacie, necháš se zaměstnat jako advokátní koncipient. Musíš splnit 3 roky povinné praxe, abys mohla k advokátním zkouškám. Hodně studentů ale pracuje většinou po advokátních kancelářích, ale i u exekutorů, insolvenčních správců atd. i během studia, neb s praxí je snazší najít po škole slušnou práci.
Cituji Evulous: Jak dobře se hledá práce? Jsou volná místa?
Velmi těžká otázka. Je Praha a zbytek republliky. Zůstanu proto u Prahy. Záleží na tom, co chceš dělat, ale budeme-li se bavit o advokacii, tak místa jsou. Je ale velký převys absolventů a člověk musí mít v CV něco, aby nesplynul s davem. Dobrý uchazeč podle mého názoru vždy sežene v advokacii slušně placené místo.
Cituji Evulous: Právnici/advokáti pracuji na živnostenský list?
Právník - in-house může pracovat na živnosťák, ale obvykle to bývá normální pracovní smlouva. U advokátů je to složitější.
Cituji Evulous: ale nevím jak se dá vyzkoušet práce? To mám začít obcházet kanceláře a ptát se jestli by mě někdo na chvíli nechtěl?
Obcházet proboha ne, ale třeba si najít místo asistenky nebo recepční.
Reaguji na lulamae: Tak vidím, žes mě předběhla
Cituji Evulous: estli klienti chodí sami, nebo si klienty musím hledat? Mohla by si zkusit uvést konkrétní problém a jakým stylem se řeší? Jak vypadá takový právnický den?
Záleží opět, co děláš. Jsi-li koncipient, pracuješ pod advokátem. Ten má své klienty, kteří za ním chodí s problémy a většinou je dostaneš za úkol vyřešit ty. Co to je za problémy, odvisí od velikosti advokátní kanceláře. Obvykle platí přímá úměra, že čím větší kancelář, dím méně klientů - jednotlivců, tím více společností, bank atd. Samostatní advokáti s generální praxí mají pestřejší záběr - od patentů, až po rozvody nebo trestní právo či vymáhání pohledávek. Větší kanceláře jsou také dražší, takže si je můžou dovolit spíš společnosti, než jednotlivci. Tam se zase dělá víc byznys - fúze, nemovitosti, insolvence.
Rozhodně za tebou klient nepříjde jen tak. Získat a udržet si klienta je snad to nejtěžší, je to každodenní práce na budování vztahu s ním.
A jak vypadá den právníka? Jakého?
Reaguji na saprenza: Reaguji na Doudou:
A je aj rozdiel deň právnika/koncipienta v rôznych AK (podľa veľkosti a záberu), že...
To je ako keby sa slečna spýta, "aký je deň živnostníka?".
Není problém začít kdykoli, kort ve třiadvaceti! Moje příbuzná má kamarádku, která se ve 36 rozhodla, že se stane lékařkou! LF studovala 7 let, měla manžela, který ji živil během studií, no a vystudovala a ve 45 dělá to, co vždy chtěla a po čem toužila!
Reaguji na Deanna: To je hezký
No jo, teď je takový trend, že ve 30 už je člověk starej, tak se pak nedivím, že se někdo může podivovat nad tím, že jinej začíná "až" ve 23 studovat
Reaguji na Doudou: nemyslím si ze je to ten problém proc ne začít studovat třeba v 50 spíše slečna v úvodu píse ze to byl cely zivot jeji sen ale pokud je něco co chci tak se o tom informují a ona v těch letech ani nevi co chce studovat a otazky ma opravdu dosti podivné.
Reaguji na lulamae: Reaguji na zuska-bluzka: Reaguji na saprenza:
MOOOOOC Vám děkuji, přesně tohle jsem potřebovala vědět...kvůli těmto vašim příspěvkům jsem zakládala diskuzi. Opravdu moc děkuji.
Ještě bych se chtěla zeptat na studium...jak probíhá? Je to jenom biflování zákonů nazpaměť a nebo se v nich stačí orientovat a vědět o čem jsou? Nevím jak je to dlouho co jste studovaly, ale budu ráda když mi napíšete i z jaké VŠ máte dané zkušenosti, protože na každá škola bude trošku jiná...já začínám uvažovat o Olomouci, mám ji totiž nejblíže.
Možná další blbá otázka, ale najdu někde studijní plány oboru právo? Ať hledám v Brně, Praze či Olmiku nikde jsem ještě nic nenašla...zajímalo by mě co všechno se tam učí, kolik je tak předmětů za semestr ale nedaří se mi...děkuji
Cituji onsall: ale pokud je něco co chci tak se o tom informují a ona v těch letech ani nevi co chce studovat a otazky ma opravdu dosti podivné.
a co dělám? Informuji se!! Jestli si měla na mysli informovat se ve školách tak co mi tam můžou říct o praxi?? Nic (soudím opět dle mého oboru informatiky, kde je škola uplně mimo od praxe!!) Nevím co chci studovat...a na to si přišla jak?? Občas se stává že se člověk zastaví a uvažuje co vlastně chce dále dělat a přehodnocuje svůj život ne? Fakt si myslíš že každý člověk vyleze ze základky a už přesně ví co ho baví a čím se bude do konce života živit? A to že mám divné otázky...no a co? Aspoň se ptám, občas sice trošku hloupě ale ne vždy je jednoduché formulovat to co má člověk na myslí...a někdy se to holt nepodaří.
Pokud nemáš k mé diskuzi čím přispět - říct mi jak to funguje v praxi popřípadě jak probíhá studium, prosím nepřispívej. Děkuji
Reaguji na Evulous: píšeš ze chceš právnickou karieru ale pak píšeš o advokacii. Tím jsem myslela ze nevíš co chceš studovat.
A jak to funguje v praxi? Zase záleží jaky obor si vybereš. O advokacii tu byla řeč jinak dnes je advokatu plno takže lidé uz si zvykli pomalu na to ze napíši několika lidem email a kdo da nejnižší cenu za tím jdou což neni vždy dobře.
Na soudce se určit nedostaneš to by jsi musela mít mega štěstí.
Jinak by jsi měla zvážit jestli na tu školu mas to nemyslím nějak ve zlém ono vystudovat je jedna věc ale byt v oboru dobrý je věc druha. Znám lidi co prava maji ale bohužel jsou neschopní je aplikovat do praxe.
Jako nedá mi nereagovat. Slečna chce být právnička a vy jí radíte, ať jde na práva
1, buď si ani nezjistila, že na práci právníka jsou potřeba práva a pak z ní opravdu nic nebude
2, zná systémy studia a je jí tahle informace od Vás úplně zbytečná.
Každopádně u právníků se předpokládá samostatnost, a s dnešním internetem je možné za minutu zjistit vše od advokátů přes notáře po soudce, takže bych si dovolila říct, že slečně chybí schopnost si zajistit informace (pro právníka je tahle schopnost naprosto klíčová).
Navíc nepíše, jestli už to na práva zkusila a jestli má vůbec šanci na přijetí (zase tak lehký to tam není), zájemců je dost. Myslím, že ty bakalářské obory jsou naprt, je potřeba ten 5-ti letý obor Navíc je to hrozně stresující práce (znám to z rodiny a okolí) a vypadá to na první pohled (a z televizních seriálů) mnohem jednodušší, než to ve skutečnosti je. A rodinný život? Ten jde většinou do háje.
Cituji Evulous: Ještě bych se chtěla zeptat na studium...jak probíhá? Je to jenom biflování zákonů nazpaměť a nebo se v nich stačí orientovat a vědět o čem jsou? Nevím jak je to dlouho co jste studovaly, ale budu ráda když mi napíšete i z jaké VŠ máte dané zkušenosti, protože na každá škola bude trošku jiná...já začínám uvažovat o Olomouci, mám ji totiž nejblíže.
Možná další blbá otázka, ale najdu někde studijní plány oboru právo? Ať hledám v Brně, Praze či Olmiku nikde jsem ještě nic nenašla...zajímalo by mě co všechno se tam učí, kolik je tak předmětů za semestr ale nedaří se mi...děkuji
Za Brno:
Učíš sa primárne orientovať v predpisoch a učís sa princípy a zásady, ako právo interpetovať, a aplikovať.
Biflovanie spamäti je ti na dve veci (pri našom právnom systéme a novelizáciách a zmenách). Plus, príde NOZ a tak všetko, čo by sme sa doteraz nabiflovali z ObZ a ObchZ by nám bolo takmer nanič.
Na väčšine skúšok máš na príprave možnosť mať znenie zákonov - takže je dobré sa vedieť orientovať a nájsť si to.
Plán PrF MU nájdeš na 3 kliknutia.
1. web PrF
2. klik "magisterské studium"
3. Studijní plány
http://www.law.muni.cz/content/cs/studium/magister ske-studium/studijni-plany/ (plán + pravidlá pre zostavovanie).
Reaguji na Evulous: A ty nemáš třeba v rodině nebo mezi přáteli žádného právníka? Většinou to bývá, že se u někoho člověk inspiruje a pak to chce vystudovat.
Jak tě to vlastně napadlo (krom toho čtení a snahy o obhajobu) tam jít?
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.