Cituji zuska-bluzka: narážala som presne na paneurópsku... načo to je potom vôbec zriadené, ak sa externé štúdium "neuznáva"?
Pre ľudí, čo im stačí si ten titul napísať pred meno. To povolené je.
Čo ti na to povedať?
ČAK ich skutočne neuznáva, a neuznáva (aj na základe týchto pofidérnych tlačiarní na tituly, skoro som zabudla na Sládkovičovo) ani vzdelanie zo slovenských PF...
Takže ak do praxe, tak jedine SR...
Preto ma vždy rozosmeje panevropská a iné "právnické fakulty", ktoré vzdelávajú v ČR a pomaly prisahajú, že nie je s ničím problém, až kým sa ich nepýtam opakovane, prečo klamú...
"A veď, to sa môže zmeniť, a môžu nás začať uznávať..."
Skvelé, až naprší a uschne!
Cituji Doudou: Práva se taky nedají studovat dálkově. Každé studium je proto denní. Můj termín "klasické" znamená aktivní účast. Nejen na zk.
uá, to je jak u b... na dvorku, při právech se dá, při dost snahy, pracovat na plný úvazek, přestože je člověk zapsán na denní studium, chodí na přednášky, chodí na semináře, ale jsou školy, kde má čas člověk při denním studiu sotva čas na příležitostnou brigádu, chápeš ten rozdíl?
Cituji lulamae: ČAK ich skutočne neuznáva, a neuznáva (aj na základe týchto pofidérnych tlačiarní na tituly, skoro som zabudla na Sládkovičovo) ani vzdelanie zo slovenských PF...
mám kolegyňu zo sládkovičova... čo ti budem hovoriť... tak to fakt nerozumiem, aký je potom zmysel štúdia na paneurópskej v čr len sám seba zhodíš
Reaguji na zuska-bluzka:
No vida, chytáš sa
Nie je žiaden, absolútne.
Je to fakt len "tlačiareň na tituly".
Českí politici a kvázi mediálne osobnosti si robia doktoráty v Sládkovičove (Hašek, ČSSD) alebo taká habilitácia na Akadémii policajného zboru v BA (Fenyk, po novom ústavný sudca).
Lenže tie decká sú s prepáčením blbé, a nezistia si vopred, že to je vlastne nanič a zbytočné. Myslia si, že si zaplatia súkromné práva a bude to ok. Akurát si potom ani neškrtnú, v práve.
Cituji saprenza: Práci si může najít v průběhu studia a držet se jí, stejně tak, pokud bude mít co nabídnout, nebude mít problém sehnat práci i ve 29 letech těsně po škole.
áno s tým súhlasím, no podľa toho, čo zakladateľka úvodom napísala si myslím, že by si mala zložiť ružové okuliare
Cituji lulamae: habilitácia na Akadémii policajného zboru v BA
to je tiež kapitola sama o sebe...
Cituji lulamae: Lenže tie decká sú s prepáčením blbé, a nezistia si vopred, že to je vlastne nanič a zbytočné. Myslia si, že si zaplatia súkromné práva a bude to ok. Akurát si potom ani neškrtnú, v práve.
veď ja myslím, že je to tak lepšie, nie ako u nás... 4 právnické verejné a 2 súkromné, kvalite absolventov to isto nepridá. pomaly každý 2 je dnes právnik
Cituji zuska-bluzka: no podľa toho, čo zakladateľka úvodom napísala si myslím, že by si mala zložiť ružové okuliare
To rozhodně. Ale to všechno přichází postupně
Cituji Doudou: A o co ti prosím tě konkrétně jde?
že se vlamuješ do otevřených dveří tím, že mi vysvětluješ, co je denní studium
Položila si mi tuto otázku:
Cituji Kikulina: Co je podle tebe klasické denní studium?
Tak ti odpovídám.
Nevidím důvod, proč by 23 let bylo nějak obzvlášť pozdě.
Vždyť se podívejte na lidi, kteří dělají vědecký doktorát - končí ve 28-30 letech, a nikdo se nad tím nepozastavuje. Ale kdybychom je porovnali třeba s USA, kde talentovaný student může třeba v 16 letech odmaturovat a nastoupit na univerzitu, a na doktorát se jde rovnou z bakaláře (takže odpadnou dva roky na Mgr. nebo Ing.), takže tam můžou "mít hotovo" třeba ve 22 letech, tak by to vypadalo jako strašně pozdě.
Jo, u ženské je to trochu horší - pokud teda chce mít děti - ale v tom hraje roli spousta dalších věcí, zejména jak je na tom manžel, jak jsou na tom rodiče, jestli zdědili byt... znám hned několik žen, které měly dítě úmyslně ještě jako studentky, protože jít na mateřskou při studiu - pokud je nějaké zajištění ze strany rodiny - může být paradoxně jednodušší. Ale to už jsou věci, které s původním dotazem nemají co dělat, to už se týká přímo rodinné situace.
Jinak v ročníku jsem měla hned dva spolužáky (1x muž, 1x žena) kteří se až po čtyřicítce rozhodli změnit obor, tak rozbili prasátko, dali výpověď a šli do denního studia. TOMUHLE říkám pozdní změna oboru.
Samotný obor "práva" a tazatelčin pohled na věc nebudu komentovat, protože tento obor jsem nestudovala a nevyznám se v tom. Ale obecně vzato, pokud člověk chybně zvolil kariéru, tak je lépe obor změnit pozdě, než nikdy, a takovéhle zpoždění mi ještě nepřijde nijak závažné.
Děkuji všem uživatelkám za příspěvky
Po přečtení některých vašich komentářů mi došlo, že jsem úvodní text formulovala poněkud neštastně, byl totiž psát trošku narychlo...
- podivovaly jste se nad otázkou zda je nutná škola - studuji informatiku a v tomto oboru je přednější praxe (to co člověk umí a zná) než škola, proto tento dotaz ale pochopila jsem že v právech je tomu jinak. Děkuji za vysvětlení Také velké díky za upozornění že se počítá jenom státní 5 leté vzdělání. Na co je ale potom to 3 leté distanční na MU?
- seriály, růžové brýle - NEMÁM růžové brýle a seriály sice miluju ale právnické jsem nikdy nesledovala! Nemám žádnou představu a proto jsem se obrátila na Vás. Jediné co mám je obrovská touha věnovat se právu. Na práva jsem chtěla jít už na SŠ ale v okolí byla jenom soukromá škola, takže smůla. Ze stejného (finančního) důvodu jsem nemohla jít ani na VŠ (ale zkusila jsem přijímačky, které nevyšly). Takže to není můj seriálový z ničeho nic nápad
Když vystuduju 5 let, tak co potom? Musím se nechat zaměstnat v advokátní kanceláři kvůli praxi? Jak dobře se hledá práce? Jsou volná místa? Právnici/advokáti pracuji na živnostenský list? A ano máte pravdu, neznám přesný rozdíl mezi právnikem a advokátem - rozdíl je jenom v tom že advokát může být u soudu? Co bych tedy mohla dělat když bych byla "jenom" právnička?
Cituji lulamae: 3. Ak chce mať deti, treba si uvedomiť, kedy. Bude končiť školu v +- 29, a bude chcieť pracovať?
Prerušenie povinnej praxe = stráca odpraxované roky, a ide znovu od nuly.
tomu moc nerozumím...jak od nuly? a praxe po škole je povinná? Je nějaká praxe už i během studia?
Cituji Doudou: O tomhle to tak úplně není a že si přečteš než něco podepíšeš je sice chvályhodné, ale jako předpoklad právnické kariéry bych to též nebrala.
pracuji brigádně v Datartu a když se zákazníkama sepisujeme prodlouženou záruku/pojištění tak jediní právnici mají milion otázek a přečtou si celou smlouvu
Cituji sartre: Co si nejdříve práci v AK vyzkoušet právě jako asistentka, jen na pár měsíců, ať víš, co to obnáší.
ale nevím jak se dá vyzkoušet práce? To mám začít obcházet kanceláře a ptát se jestli by mě někdo na chvíli nechtěl?
Reaguji na zuska-bluzka: práci jistou rozhodně nemám..nemohla by si mi prosím napsat nějaký konkrétní příklad jak to probíhá? Jestli klienti chodí sami, nebo si klienty musím hledat? Mohla by si zkusit uvést konkrétní problém a jakým stylem se řeší? Jak vypadá takový právnický den?
Cituji Evulous: Na co je ale potom to 3 leté distanční na MU?
Úprimne? Nanič.
Teoreticky na to, ak pracuješ v štátnej správe, a _potrebuješ_ mať nejaký titul (je to rýchle a bezproblémové defacto), príp. si chceš vylepšiť platovú triedu (nMgr. verejná správa, kombinovaná forma štúdia).
Cituji Evulous: Když vystuduju 5 let, tak co potom? Musím se nechat zaměstnat v advokátní kanceláři kvůli praxi? Jak dobře se hledá práce? Jsou volná místa? Právnici/advokáti pracuji na živnostenský list? A ano máte pravdu, neznám přesný rozdíl mezi právnikem a advokátem - rozdíl je jenom v tom že advokát může být u soudu? Co bych tedy mohla dělat když bych byla "jenom" právnička?
Potom si magister práv - právnik.
Ak chceš byť advokát - musíš odpraxovať aspoň 3 roky na pozícii koncipienta (detto notár, exekútor) a následne zložiť príslušné skúšky (adovkátne, notárske, exekútorské).
Následne si samostatný advokát/exekútor/notár, a vykonávaš prácu na seba (a máš pod sebou mladých koncipientov).
Keďže je defacto vyhlásený "stop-stav" v notárastve a exe, k úradu sa dostaneš, len ak niekto umrie, alebo ho odkúpiš (cynické, ale pravda), a advokátov je ako maku. Prácu a klientelu si zháňaš sama. Preto začať AK na svoje meno na zelenej lúke je značne.. odvážne.
Práca sa hľadá ťažko.
Odporúčam začať už počas štúdia (niektoré školy majú povinnú prax, takže získaj kontakty už tam). Nie odštátnicovať, a čudovať sa, že ťa bez praxe nikto nechce.
Voľné miesta sú ako kde.
Všetci ťahajú smer Praha/Brno (veľké mesto!) Tam je pomerne pretlak. Ak ti bude stačiť fungovať niekde v menšom, tak to taký problém (ani skrz mzdu) nie je.
Po vyštudovaní teda môžeš robiť:
- právnika v podniku, spoločnosti, v štátnom sektore (magistráty, úrady), ÚOHS, UMPOD, v neziskovke...
- koncipienta advokátneho, exekútorského, notárskeho
- na súde, a postupne cez pozíciu asistentu sudcu sa možno o pár rokov dočkať menovania sudcom (ak máš konexie)
- niečo úplne iné
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.