Cituji onsall: rozdíl mezi právníkem a advokátem
Tak to asi určitě, když ani neví, kde se na to studuje, jak dlouho a
Cituji Evulous: Je škola důležitá? Než se stanu právničkou, co tomu musí předcházet?
Cituji Nikoletka2: Nikdy není pozdě a říct, že ve 23 letech těžko mi přijde jako blbost. Pokud slečnu po čas studíi má kdo živit, protože studium je jen v prezenční formě nebo zvládne nějakou brigádu či práci, tak proč by to nezkusila? Vyjde v 28 + 3 roky praxe, takže v 31 letech je z ní samostaná právnička, to je podle Vás pozdě? Nějaké příspěvky opravdu nechápu, děláte jak kdyby byla před důchodem
Souhlasím
Cituji Doudou: že si přečteš než něco podepíšeš
je zcela normální reakce zodpovědného občana (páč podepsat něco bez přečtení může jenom úplný b.lbec), takže to určitě není předpoklad k dobré advokátské praxi.
Ale pokud najdeš i jiné (relevantnější) důvody, proč se stát advokátem, tak směle do toho, já ti fandím
Cituji Nikoletka2: Pokud slečnu po čas studíi má kdo živit, protože studium je jen v prezenční formě nebo zvládne nějakou brigádu či práci, tak proč by to nezkusila?
Při právech se dá normálně pracovat na plný úvazek, známý se rozhodl jít na práva ve 40. A studuje doposavad úspěšně. Rozvrh si tvoří student sám a má-li v práci třeba klouzavou pracovní dobu a mírně vstřícného zaměstnavatele, tak to jde bez větších problémů.
Cituji Kikulina: pracovat na plný úvazek
Cituji Kikulina: Rozvrh si tvoří student sám
To jo, ale nikdy se to nevyrovná klasickému dennímu studiu. Sice přednášky nejsou povinné, ani většina seminářů, ale hodně to tomu studentovi dá a naučí se tím víc než samostudiem doma.
Docházet tam jen na zkoušky je na nic. Chce to slyšet a být v kontaktu s ostatníma.
Cituji Doudou: Sice přednášky nejsou povinné, ani většina seminářů, ale hodně to tomu studentovi dá a naučí se tím víc než samostudiem doma.
Docházet tam jen na zkoušky je na nic
Dovolím si nesúhlasiť. Skutočne prínosných prednášok bolo minimum, a aj to boli obvykle tie "špeciálne", kedy prednášal niekto z praxe a pod.
To, čo bolo prednášané v rámci regulérnych obvykle nestálo za nič, a lepšie by človek urobil, keby si to prečíta v učebnici.
Semináre sú na tom obvykle o niečo lepšie ("praktickejšie"), ale znovu, záleží na vyučujúcom.
A imho ak niekto začne praxovať a pracovať "vo fachu", tak mu to dá x násobne viac, než tupé počúvanie len teórie na prednáške. Aspoň ho tá realita potom neprefacká...
Ono, aj tak je jedno, ako to vnímame my.
Chcelo by to tu najmä slečnu zakladateľku a nejaký jej názor na vec, čo si o tom myslí... a čo vlastne chce.
Nejdříve studium na VŠ, určitě doporučuji na státní. Myslím, že začít studovat můžeš kdykoliv.
Zapomeň na všechny seriály typu Ally McBealová, Suits atp. Právničina je o 5% práce s klientem, 95% studium nad knížkami a u počítače, a jednou za čas jednání u soudu.
Je to práce bez pevné pracovní doby, v podstatě od rána do večera, dovolená neexistuje bez telefonu.
Co si nejdříve práci v AK vyzkoušet právě jako asistentka, jen na pár měsíců, ať víš, co to obnáší.
Cituji Doudou: To jo, ale nikdy se to nevyrovná klasickému dennímu studiu. Sice přednášky nejsou povinné, ani většina seminářů, ale hodně to tomu studentovi dá a naučí se tím víc než samostudiem doma.
Docházet tam jen na zkoušky je na nic. Chce to slyšet a být v kontaktu s ostatníma.
Co je podle tebe klasické denní studium? Známý je zapsán na denní studium, chodí na přednášky, chodí na semináře, nechodí do školy jen na zkoušky, to sis vycucala z paty. Rozvrh si prostě v rámci možností vytvořil tak, aby to s prací na plný úvazek zvládal.
S kolegy z ročníku je v kontaktu velmi úzkém, jak ve škole, tak mimo školu.
Práva jsou škola dost specifického typu, ne škola, jako jsem studovala já, kdy jsem neměla možnost rozvrh ovlivnit a i některé z přednášek byly povinné a třeba semináře v laboratořích byly neomluvitelné vůbec, tam musela být účast 100%.
Cituji Kikulina: Co je podle tebe klasické denní studium? Známý je zapsán na denní studium
Práva se taky nedají studovat dálkově. Každé studium je proto denní. Můj termín "klasické" znamená aktivní účast. Nejen na zk.
Ja by som ti chcela zodpovedať tvoju otázku k tej druhej časti, a teda ako je to s prácou. Na právo by som v tvojom veku šla len v prípade, ak mám vopred istú prácu. Inak začínať kariéru v práve v 29 so smiešnym platom koncipienta mi nepríde práve rozumné. Treba si uvedomiť, že advokátom sa nestaneš zo dňa na deň, na to musíš absolvovať prax advokátskeho/exe/notárskeho koncipienta. A ver mi, že väčšina advokátov ťa rada využije ako lacnú pracovnú silu (veľa roboty za málo peňazí) No a ak sa chceš stáť samostatnou advokátkou, tak na to aby si sa uživila potrebuješ naozaj VEĽMI dobrých klientov. ak chceš byť exekútorkou/notárkou/sudkyňou, to sú uzavreté kruhy a na to aby si dostala po niekom úrad musíš mať konexie a samozrejme aj peniaze, aby si si ho mohla kúpiť takže suma sumárum zlož ružové okuliare, a pokiaľ nespĺňaš podmienku č. 1, že máš prácu vopred istú, tak sa na to vykašli
Cituji zuska-bluzka: právo sa dá študovať aj externe...
Nie v ČR sa nedá právo študovať externe/kombinovane (viem, že v SR áno).
Sú nejaké Bc. kombinované srandy, ktorú sú absolútne na nič, ak chceš naozaj pracovať ako právnik, advokát, sudca, notár, exekútor...
A bez vyštudovania českej verejnej PF ju ČAK nezapíše.
Takže všetky tie panevropské a uninovy sú absolútne nanič, českému absovlentovi, ktorý tu chce ostať pracovať (jo, môže tak max. do SR...)
Reaguji na zuska-bluzka: nedá se studovat externě...rozhodně ne obor Právo a právní věda a z jiného oboru advokát resp. právník nemůžeš být...
Reaguji na lulamae: narážala som presne na paneurópsku... načo to je potom vôbec zriadené, ak sa externé štúdium "neuznáva"?
Cituji zuska-bluzka: pokiaľ nespĺňaš podmienku č. 1, že máš prácu vopred istú, tak sa na to vykašli
Práci si může najít v průběhu studia a držet se jí, stejně tak, pokud bude mít co nabídnout, nebude mít problém sehnat práci i ve 29 letech těsně po škole. Je pravda, že spousta advokátů má koncipienty jako levnou pracovní sílu, ale schopný koncipient sežene v Praze práci za normnální peníze, z kterých se dá přežít.
Zakladatelko, je dobře, že si všechno přečteš, než to podepíšeš, to ale dělá každý svéprávný člověk, který se nechce dostat do průšvihu. Jak tu někdo psal, najdi si práci v advokátní kanceláři, abys věděla, co to obnáší. Zjistíš, že seriály á la Suits jsou z 95% fikce, že sice někoho obhajuješ nebo zastupuješ, ale nikdy to není "jenom ten hodný", neb nic není černobílé. Žádné velké kauzy u soudu, ale každodenní rešeršování, hrabání se v papírech do noci, psaní vyjádření a memorand, administrativa typu změny v obchodním rejstříku atd. Právní praxe spočívá v uplatňování práva ve prospěch klienta a pokud neděláš v nějaké NGO, rozhodně nečekej, že se budeš brát za práva matky, jejíž exmanžel odtáhl dítě do vzdálené arabské země a odmítá jí ho vydat.
Cituji zuska-bluzka: narážala som presne na paneurópsku... načo to je potom vôbec zriadené, ak sa externé štúdium "neuznáva"?
Můžeš pak do praxe na Slovensko
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.